DOLAR
8,4565
EURO
10,2691
ALTIN
503,28
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C
Cuma Gök Gürültülü
19°C
CEMAL KURNAZ HOCA’DA YUNUS SEVGİSİ Halim Kaya Cemal Hocayı hiçbir kitabını okumamakla birlikte yıllardır tanır, uzaktan uzağa da sever kendime yakın hissederdim. Herhalde Türk milletine verdiği değer beni kendisine cezbediyordu. Nitekim ilk okuduğum kitabı da “Türk Olmak” kitabı oldu. Bu kitabı okuyunca yazdığım ve Ülkü Yaz sitesinde yayınlanan kitap analiz...
TÜRKÇE BAKIŞ Gazi KARABULUT Dünya, coğrafyamız ve ülkemiz oldukça zor günler geçiriyor. Bir yandan küresel bir salgın ile mücadele edilmeye çalışılırken öte yandan küresel güçler küresel saldırılarını piyonları aracılığıyla devam ettiriyor.   Dünyayı kendi emperyal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgemizde bu küresel güçlere bir şekilde stratejik işbirliği içinde olan...
KARACAOĞLAN Asena Kınacı MORAL Karacaoğlan edebiyatçılar, dilciler ve halk bilimciler tarafından bir kişiden çok konar-göçer Oğuzlar -Türkmenler- arasında bir şiir söyleme, türkü icra etme tarzı olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle onlara göre Türk Dünyasında değişik zaman ve mekânlarda yaşamış Karacaoğlan adıyla ve üslubuyla bu geleneğin kurallarına göre şiir söyleyen pek çok...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 8 Ahmet URFALI      Yunus’un öğretisinde insanın bir diğerine olan sevgisi, birleştirici ve bütünleştirici bir işlev yüklenirken; hümanizm öğretisinde insanın kendini öne çıkarma, kimseye benzememe, her türlü bağdan kurtulma ve tam anlamıyla bireysel olma hedefi birbiriyle çelişir. Burada ‘ben merkezli’ bir yapı karşımıza çıkarken; Yunus’ta Allah aşkıyla...

Prof. Dr. Zühal Topcu “Taşeron İşçiler”in Dramını Meclis’e Taşıdı

Prof. Dr. Zühal Topcu “Taşeron İşçiler”in Dramını Meclis’e Taşıdı

Prof. Dr. Zühal Topcu: “Kamuda sağlık, temizlik, güvenlik ve dağıtım alanlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişi sırasında birikmiş kıdemleri ne olacaktır? Geçişler kıdem tazminatları ile mi yoksa kıdemler silinerek mi yapılacaktır?”

yazir82850b325

Çalışma hayatıyla ilgili birçok sorun çözüm beklerken, her geçen gün daha da yaygınlaşan taşeron işçilerin derinleşen sorunları AKP iktidarında problemler yumağı haline gelmiş,çözüm ve müjde diye sunulan öneriler belirsizlik ortamında heba edilmektedir.

Türkiye’de 1 milyondan fazla işçi alt işveren, yani taşeron işçisi olarak çalışmakta, bunun 600 binden fazlası kamuda çalışmaktadır ve bu vatandaşlarımızın ücretlerini tam ve zamanında alamamasından tutun da yıllık ücretli izine hak kazanamaması kıdem tazminatlarındaki belirsizlik yüzünden binlercesinin mahkeme kapılarında ömürlerini geçirdikleri, genelde yasal çalışma sürelerinin üzerinde çalışmalarına rağmen fazla mesai alamadıklarını ve sendikal haklarından yoksun olduklarını görüyoruz.

Taşeron işçiler genelde tazminata hak kazanmasın diye işten çıkmış gibi gösterilip tekrardan işe başlatılmakta ve kıdem tazminatı hakkı yetkililerin bu muvazaalı durumu bilmesine rağmen hakları göz göre göre gasp edilmektedir.

11 yıldır yan gelip yatan ve yapılan bu zulme yıllardır göz yuman iktidar yanlış uygulamaların seçim arefesinde farkına varmasından dolayı belirsiz ve soru işaretlerinin bolca olduğu bu konuyu tekrar gündeme getirmiştir.

Mahkeme karayollarında çalışan taşeron işçilerin karayollarının asli işçisi olduğuna karar vermiştir. Yargıtay da bu kararı onamış ve pek çok kamu kurumuyla ilgili mahkemeler de Benzer kararı vermiştir. İLO Sözleşmesi’nde de belirtildiği gibi “esas işverenin çalışanları için sağladığı haklar alt işveren içinde geçerlidir” maddesiyle ilgili olarak 9 bin civarındaki taşeron işçisi açtığı davayı kazanmıştır.

Şimdiden 2,5 milyarı bulan tazminatlar AKP iktidarını tedirgin etmiş ve birden bire taşeron işçiler akla gelmiştir.

AKP hükümeti taşeron işçilere bir şeyler veriyormuş gibi yaparak işçilerin kıdem tazminatının üstüne yatmak istemektedir. Yargı kararlarını görmezden gelmek suretiyle, yeni davalar açılmasını engelleyerek bununla ilgili düşüncelerini de halka müjde diye aktarmaktadır.

Davaları kazanmış taşeron işçileri oyuna getirme telaşına düşen AKP tazminat alacaklarından vazgeçme koşuluyla kadroya alınmaları için taşeron işçilerden dilekçe talep etmektedir. Taşeron işçiler bu oyuna gelmemeli kazandıkları haklarından vazgeçmemelidir.

Yargı kararlarının uygulanmaması suçtur. Davayı kazanmış işçilerin hala taşeron işçisi olarak çalıştırılması suçtur. AKP iktidarı yıllardır suç işlemekte yargı kararlarını çiğnemektedir. Kendileri ayakkabı kutularında götürürken, çalışanın hakkı olan kıdem tazminatını vermemek için türlü bahaneler uydurulmaktadır. Taşeron işçilerin hakları derhal verilmeli bu zulüm bir an önce sona ermelidir.

İşte bu ortamda, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topcu, taşeron işçilerin dramını Meclis’e taşıdı.  Topcu’nun TBMM Başkanlığı’na sunduğu Soru Önergesi şu şekilde:
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıda belirtilen sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
13.01.2014

Prof. Dr. Zühal TOPÇU
Ankara Milletvekili

Kamu taşeron işçilerinin kadrolu personel olması ile ilgili olarak;
1.  Kamuda sağlık, temizlik, güvenlik ve dağıtım alanlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişi sırasında birikmiş kıdemleri ne olacaktır? Geçişler kıdem tazminatları ile mi yoksa kıdemler silinerek mi yapılacaktır?

2.  Ankara’da Bakanlıklara bağlı Taşeron şirket çalışanlarına (temizlik güvenlik vs) şirket yetkilileri tarafından artık işe gelmeyin denilmektedir ve iş akitleri sonlandırılmak istenmektedir. Bu yeni kadro kontenjanından mevcut çalışan işçiler yararlanabilecek midir?

3.  Taşeron şirkette çalışan ve asgari ne kadar zaman hizmeti olanlar bu haktan yararlanacaktır?

4.  Başka ne gibi şartlar taşıyanlar bu geçiş hakkından faydalanacaktır?

 

Haber/Yorum: Nihat Çelikkollu(Mali Müşavir)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.