DOLAR
8,4565
EURO
10,2691
ALTIN
503,28
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C
Cuma Gök Gürültülü
19°C
CEMAL KURNAZ HOCA’DA YUNUS SEVGİSİ Halim Kaya Cemal Hocayı hiçbir kitabını okumamakla birlikte yıllardır tanır, uzaktan uzağa da sever kendime yakın hissederdim. Herhalde Türk milletine verdiği değer beni kendisine cezbediyordu. Nitekim ilk okuduğum kitabı da “Türk Olmak” kitabı oldu. Bu kitabı okuyunca yazdığım ve Ülkü Yaz sitesinde yayınlanan kitap analiz...
TÜRKÇE BAKIŞ Gazi KARABULUT Dünya, coğrafyamız ve ülkemiz oldukça zor günler geçiriyor. Bir yandan küresel bir salgın ile mücadele edilmeye çalışılırken öte yandan küresel güçler küresel saldırılarını piyonları aracılığıyla devam ettiriyor.   Dünyayı kendi emperyal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgemizde bu küresel güçlere bir şekilde stratejik işbirliği içinde olan...
KARACAOĞLAN Asena Kınacı MORAL Karacaoğlan edebiyatçılar, dilciler ve halk bilimciler tarafından bir kişiden çok konar-göçer Oğuzlar -Türkmenler- arasında bir şiir söyleme, türkü icra etme tarzı olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle onlara göre Türk Dünyasında değişik zaman ve mekânlarda yaşamış Karacaoğlan adıyla ve üslubuyla bu geleneğin kurallarına göre şiir söyleyen pek çok...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 8 Ahmet URFALI      Yunus’un öğretisinde insanın bir diğerine olan sevgisi, birleştirici ve bütünleştirici bir işlev yüklenirken; hümanizm öğretisinde insanın kendini öne çıkarma, kimseye benzememe, her türlü bağdan kurtulma ve tam anlamıyla bireysel olma hedefi birbiriyle çelişir. Burada ‘ben merkezli’ bir yapı karşımıza çıkarken; Yunus’ta Allah aşkıyla...

Ülkücü istikbalini bir kenara bırakarak inandığı değerler doğrultusunda yaşayan kişidir

Ülkücü istikbalini bir kenara bırakarak inandığı değerler doğrultusunda yaşayan kişidir

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay Kılavuz yurt ziyaretleri kapsamında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı ziyaret etti.

yazir82851b325

Genel Başkan Olcay Kılavuz ilk olarak Edirne’ye gitti. Edirne’de önce Selimiye Camii’ni ziyaret eden Genel Başkan burada 23 yıl müezzinlik yapmış olan Yusuf Karabıyık Çengelci ile görüşerek caminin tarihiyle ilgili bilgi aldı. Cami ziyaretini tamamlayan Genel Başkanımız daha sonra Edirne Ülkü Ocakları’nda yapılacak devir-teslime katılmak üzere Ocak binasına geçti. Burada bir konuşma yapan Kılavuz’un sözleri şu şekilde oldu.

“Ülkücü gençliğin ilk vazifesi eğitimini layıkıyla tamamlamaktır. Ocaklı gençlerimiz ilim tahsil ettiği alanda sadece kendisine verilen bilgiyle yetinmemeli, araştırmacı bir zihniyetle hareket ederek kendini geliştirmelidir. Çatısı altında buluştuğumuz Ülkü Ocakları adından da anlaşılacağı üzere bir eğitim ve kültür vakfıdır. Dolayısıyla kendisini Ülkü Ocakları’na bağlı hisseden her kardeşimiz öncelikle nitelik bir birey olma yolunda kendini geliştirmelidir. Bu donanıma kavuşmak, bilgi birikimini artırmanın yolu da eğitimden geçer. Kısacası hem ülkemizin hem de hareketimizin geleceği için eğitimli, ilmi ve ahlaki anlamda kendini geliştirmiş bireyler olmalıyız. Onun dışında sokakların karanlığından uzak durmalı üniversitelerdeki kavga ve kaos ortamına prim verebilecek davranışlardan kaçınmalıyız. Nitekim Başbuğumuz Alparslan Türkeş de “Bir fikre, bir ideolojiye, kendisinden daha üstün bir fikirle karşı çıkılır. Karşı fikir kaba kuvvetle ezilemez.” diyerek bu noktada bizlere yol gösterici olmuştur. Ülkücüler sağlam karakterli, bilgili, Türklük şuuru ve İslam bilinciyle benliğini oturtmuş bireyler olmalıdır. Bu sayede çevrenize örnek olabilir, çevrenizdeki vatandaşlarımızı da bu kutlu yol da beraber mücadele etmeye ikna edebilirsiniz.”

Olcay Kılavuz konuşmasını tamamlamasının ardından devir-teslim gerçekleştirildi. Edirne Ülkü Ocakları’nda Tahsin Aktaş görevini Taner Albayrak’a devretti. Devir teslime ilişkin ise şu ifadeleri kullandı. “Edirne Ülkü Ocakları’nın kutlu sancağını bugüne kadar başarıyla taşıyan Tahsin Aktaş’a kardeşime teşekkür ediyorum. Biz kendisinden razıyız, Cenab-ı Allah da razı olsun. Ülkemizin zor bir süreçten geçtiği bugünlerde Edirne Ülkü Ocakları Başkanlığı’nı bundan sonra sürdürecek olan Taner Albayrak’a başarılar diliyorum.”

Devir teslim töreninin tamamlanmasından sonra Edirne Eski Camii de ziyaret edildi. Caminin tarihi hakkında bilgi alan Genel Başkan Edirne’de esnaf ziyaretinde bulunduktan sonra Kırklareli’ne gitmek üzere kentten ayrıldı.

Genel Başkan Olcay Kılavuz’un bir sonraki durağı olan Kırklareli’de, Kırklareli Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Çakal ve çok sayıda Ülkücü tarafından coşkuyla karşılandı. Beraberindekiler ile birlikte Ocak binasına geçen Kılavuz burada Ocaklı Gençlerle sohbet etti. Ülkücü gençliğin eğitim hayatı önem vermesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Ocaklı gençlerimizin mutlak hedefi eğitimde başarı olmalıdır. Çünkü kendini yetiştirmiş, yaşanan olayları analiz edebilen, buna ilişkin sonuçlara yönelik çözüm önerileri ortaya koyabilen gençleri hiçbir güç kullanamaz, yolundan çeviremez. Milli menfaatleri şahsi menfaatlerin önünde tutmalı, manevi değerleri kendimize rehber edinmeliyiz. Ancak bu sayede Bilge Liderimiz Devlet Bahçeli’nin de koymuş olduğu 2023 Lider Ülke Türkiye hedefine ulaşabiliriz. Ülkü Ocakları bu anlamda sayısız proje geliştirmekte, Türk Gençliğinin belirttiğimiz bu yapıya kavuşması için büyük adımlar atılmaktadır. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelere bakıldığı zaman ortaöğretimdeki bir Ocaklı kardeşimiz Erol Güngör Gelişim Programıyla uzman gözetiminde yetiştirilmektedir. Sonrasında ise Ruhi Kılıçkıran Ulaşım Bursu’yla eğitim göreceği üniversiteye ulaştırılmakta, Ülkü Evleri vasıtasıyla gençleri kendi emellerine alet etmek isteyenlerin ağından kurtularak az önce belirttiğim hassasiyetlere sahip bireyler haline getirilmektedir. Son olarak başlattığımız Gençlik ve Eğitim Akademisi çerçevesinde hazırlanan programla bulunduğumuz dönemi ve yaşanan hadiseleri daha iyi analiz etmeleri milliyetçi bir perspektiften bakarak çıkarımlarda bulunmalarına yardımcı oluyoruz. Kısacası Merhum Erol Güngör’ün de işaret ettiği üzere gençliğimizi önce fikir sahibi yapmaya çalışıyoruz.”

Ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kılavuz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. 2009 yılında açılım ihanetiyle başlayan süreç tarihimize kara bir leke olarak geçecek adımlarla devam ettirilmiş milli birlik ve bütünlüğümüz yok edilmeye çalışılmıştır. Topraklarımızdan üzerinde hayalden öteye geçemeyecek paylaşımları yapanlar uşaklığı marifet zanneden ve kendisine meslek edinmiş olan içerdeki destekçileriyle birlikte faaliyetler yürütmektedir. Memlekete meselelerinin çözümü noktasında ortaya çıkan siyasi tabloya bakıldığı zaman Türklüğü, dilimiz Türkçe’yi, öz vatanımız Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü savunan yegâne kurumun Ülkü Ocakları olduğu açıkça görülmektedir. Ülkücü Hareketin neferleri omuzlarında taşıdıkları bu tarihi sorumluluğun bilincinde olmalıdır. Kim var demeden elini taşını altına koymalı menfaatlerini bırakın ikinci plana koymayı asla gözetmemelidir. Birlik ve beraberlik içinde gencinden yaşlısına, tabandan tavana kenetlenmiş bir şekilde mücadele edilmelidir. Çünkü düşmanın ancak bu şekilde üstesinden gelinebilecektir. Gerekli fedakârlığı göstereceğinizden burada edindiğim izlenimlerle de birlikte söyleyebilirim ki en ufak bir kuşkum dahi yoktur.”

Olcay Kılavuz konuşmasını tamamladıktan sonra Tekirdağ’a gitmek üzere buradan ayrıldı.

Tekirdağ Ülkü Ocakları Başkanı Hakkı Açıkgöz ve çok sayıda Ülkücü tarafından karşılanan Genel Başkan Ocak binasına geçti. Ocaklı gençlerle tek tek selamlaşarak burada bir konuşma yaptı. Ülkücünün nasıl bir karaktere sahip olması gerektiği ve Ülkücü Gençliğe düşen görevlere ilişkin düşüncelerini dile getiren Ülkü Ocakları Genel Başkanı konuşmasında:

“Ülkücü istikbalini bir kenara bırakarak inandığı değerler doğrultusunda yaşayan kişidir. Ülkücülük vatana ve millete hizmet etme yolunda hiçbir fedakârlıktan kaçınmamayı, zoru görünce kaçacak delik aramayı göğsünü siper etmeyi gerektirir. Ülkücü Kaşgarlı Mahmut misali Türkçe haykıran; Tonyukuk’un bilgeliğiyle Kürşat’ın cesaretini bir potada eriterek aklıyla gönlünü birleştirebilen; Alparslan ve Fatih misali kararlı olmayı düstur edinen; Mevlana’nın ilmi, Ahmet Yesevi’nin hikmeti, Bektaşi’nin nefesini benliğinde buluşturabilen kişidir. Türk-İslam tarihi engin bir denizdir. Dolayısıyla bu örnekler saymakla bitmez. Sizlere bunları söylemememin sebebi Şey Edebali’nin de “Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın…” sözündeki gibi nasıl bir tarihe ve mirasa sahip olduğunuzu göstermektir. Yani yolumuz uzun ve çetindir. Atalarımızın kutlu mirasına sahip çıkmalı, onların en yüksekte dalgalandırdığı kutlu sancağımızı yere düşürmemek için daha fazla çalışmalıyız. Tarihi sorumluluğumuzu yerine getirmenin başka yolu yoktur. Ülkücü disiplinli ve sistemli bir şekilde yaşamalıdır. Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in de dediği gibi “Emirlere mutlak itaat lâzımdır. Laubali, gevşek, disiplinsiz, metotsuz kimselerle dâvamız yürümez. Her şeyde örnek olmak lâzımdır.” Ülkücü gençlik eğitim başarıyı, ilim sahalarında birincilik kürsülerini hedef noktası olarak belirlemeli ve yalnızca bunun için çalışmalıdır. Ülkücülüğü az önce belirttiğimiz hususlar ışığında bir yaşam tarzı haline getirmeli, donanımlı bir birey olmak için var gücüyle çalışarak milletimizin kurtuluş yolundaki ümitlerini boşa çıkarmamalıdır.” İfadelerini kullandı.

Trakya’daki ziyaretlerini tamamlayan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz son durağı olan Tekirdağ’dan da ayrıldı..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.