DOLAR 32,4839 % -0.08
EURO 34,7817 % -0.01
STERLIN 40,2063 % 0.08
FRANG 35,7084 % -0.05
ALTIN 2.502,27 % 0,11
BITCOIN 2.121.052 -0.566

BAHÇELI: EĞER BUNLARIN ALAYINA KOMPLO DIYORSAN SENIN IKTIDARIN DA KOMPLODUR

Yayınlanma Tarihi :
BAHÇELI: EĞER BUNLARIN ALAYINA KOMPLO DIYORSAN SENIN IKTIDARIN DA KOMPLODUR

db-silifke13

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bana komplo, montaj yapılıyor’ diyor. Sayın Başbakan, bu nasıl komplodur, nasıl montajdır. Bakanın, dışarıdan ısmarlama bir bakan mıdır ki sana komplo için hataya düşmüş olsun?” dedi.

Bahçeli, Mut ilçesinde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Mersin’de etnik köken ve mezhep ayrımı olmaksızın herkese eşit mesafede hizmet edeceklerini söyledi.

30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin ilk adım olacağını, 28 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağını, 2015’te de genel seçimlerin olacağını anlatan Bahçeli, üç seçimin, Türkiye’nin siyasetini belirleyeceğini, kaderini tayin edeceğini vurguladı.

Üç seçimi, Türk milletinin önüne çıkmış tarihi fırsat olarak değerlendiren Bahçeli, “Eğer bu üç siyasi olayı bir doğru üzerinde değerlendirerek yorumlarsak bu, Türkiyemizin geleceğini aydınlatacak ve bir anlamda da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 11 yıllık saltanatına son verecektir” dedi.

Bahçeli, AK Parti’nin 11 yıldır ülkeyi yönettiğini, yasama ve yürütme gücünü elinde bulundurduğunu ifade ederek, ülkede kaos, kamplaşma, kutuplaşma ve iç çatışmaya zemin hazırlayan davranış sergilendiğini iddia etti.

Tek başına iktidar olan partinin, sorunları çözmek yerine ötelediğini ileri süren Bahçeli, “Cumhuriyetin 90 yılını sorguluyor, milli ve manevi değerleri tahrip ediyor, Türkiye’nin üniter, milli devlet ve toprak bütünlüğünü sarsan bir demokratik açılım zırvasıyla Türkiye’de PKK’nın siyasallaşmasına ve onun cesaretlenmesine yol açıyor ama Türkiye’nin, esnafın, çiftçinin hiçbir meselesiyle uğraşmıyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mersin’de bir çiftçi arasında önceki yıllarda geçen bir olayı anlatan Bahçeli, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sen bir yörük anasına hakaret edemezsin. Bunun hesabını bir gün vereceksin, kimseyi küçümseme hakkına sahip değilsin. Artık yasamada ve yürütmede olan gücü şımartıyor, şaşırtıyor, yoldan çıkartıyor Başbakan’ı. Yargıyı kavramak, yargıyı siyasallaştırmak, yargıyı AKP’leştirmeyi tercih ediyor” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın, “Ben istediğimi yaparım” dediğini öne süren Bahçeli, “Twitter mı, yasaklarım bunu’ diyor. ‘Dünya bana karşı çıkacakmış, çıkarsa çıksın’ diyor. Kendine babayiğitlik taslayarak, Türk milletinin etrafında toplanacağını zannediyor. Başka türlü konularda da bu böyle” ifadesini kullandı.

Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele etmek yerine, bunları inkar ettiğini savunarak, şöyle devam etti:

“Bana komplo, montaj yapılıyor’ diyor. Sayın Başbakan, bu nasıl komplodur, nasıl montajdır. Bakanın, dışarıdan ısmarlama bir bakan mıdır ki sana komplo için hataya düşmüş olsun? Genel müdürü kim tayin etti ki genel müdür, ayakkabı kutusunda 4,5 milyon dolar parayı saklıyor? İran’dan gelen zavallı bir şarlatan, 29 yaşındaki bir uşak, senin bakanını ve dört tane çocuğunu nasıl avucunun içine alıyor ki rüşvetle, suistimalle aldatıp, her şeyini yaptırıyor? Bunlar nasıl komplodur? Eğer bunların alayına komplo diyorsan senin iktidarın da komplodur. Senin, iktidar olduğundan haberin yoktur. Şimdi yolsuzluk ve rüşvetle mücadeleden çekiniyor.”

Bahçeli, konuşması sırasında bazı partililerin, “Sayın deme” diye bağırması üzerine, “Biz Türkmeniz, bizde edep var. Biz, devletin Başbakanına ‘sayın’ deriz. Onun için vazgeç sen öyle ağızdan” dedi.

Siyasi iktidarın “yalan lobisi” oluşturduğunu savunan Bahçeli, şunları söyledi:

“Bir çalan lobisi oluşturmuş, içinde oğlu da var, her şeyi yapıyor. Bir de talan lobisi oluşturmuş, dağda, bayırda 2B’de ne varsa yakınlarına peşkeş çekiyor. Böyle bir iktidarın artık sonu gelmiştir. Bu iktidarda Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal ömrü tükenmiştir ve bu seçimlerde belediye başkanlığı seçilecektir ama milletimiz, kendilerini uyararak önemli bir kayba uğratacak ve arkasında da gelişecek siyasi olaylar çerçevesinde millet diyecek ki, ‘Artık yeter, yüzde 51 ile geldin, yüzde 51 ile haydi güle güle’ diyecek. Bunu başarmak lazım.”

Herkesin oy kullanmasını isteyerek, sandığa ve oylara sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, “Siz o gün görev orucundasınız. Akşama kadar orada olacaksınız, milliyetçi hareketin veya bugünkü siyasi iktidara oy vermeyen herhangi bir vatandaşın oyunu kimseye çaldırmayacaksınız. Böyle bir konuda hepinizi göreve çağırıyoruz. Davamız size emanettir” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin yerel seçim kampanyası kapsamında Mersin ve ilçelerindeki turuna Mut İlçesi’nden başladı. İlçe sınırlarından partilileri tarafından karşılanan Bahçeli, Cumhuriyet Meydanı’nda halka hitap etti. Yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı mitingde konuşan Bahçeli, Başbakan Erdoğan’a yüklendi. 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimin aslında bir başlangıç olduğunu belirten Bahçeli, “Arkasından 28 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Ondan sonra da 2015 yılı 12 Haziran’ın da milletvekilliği seçimi olacak. Bu üç seçim Türkiye’nin siyasetinin geleceğini kaderini tayin edecek. Eğer bu ülkede yaşayan insanlar kim olursa olsun hangi partinin mensubu bulunursa bulunsun önce ülkem ve milletim sonra partim diyerek Türkiye’de yaşanan olayları yorumlayıp değerlendirip ve kimin ne yapmak istediğini çok iyi anlayabildiği takdirde bu üç siyasi olay milletimiz için bir önemli bir dönem noktası olacaktır. Bu önemli bir siyasi olaydır. Türk milletinin önüne çıkmış olan bir fırsat, bir imkandır. Eğer bu iç siyasi olaylar bir doğru üzerinde değerlendirerek yorumlarsak bu Türkiye’mizin geleceğini aydınlatacak ve bir anlamıyla da AK Parti’nin 11 yıllık saltanatına son verecek. AK Parti, 11 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. Meclisteki sayısal çoğunluğu tek başına iktidar olmaya yetiyor. Yakın siyasi tarihte hiçbir siyasi partiye nasip olmayan bir şekilde yürütmede varlar dolayısıyla sayısal çoğunlukları olduğu için tek başına iktidarlar. Bunun için güç, yani yasama ve yürütme bir siyasi parti için ülkeyi yönetmede önemli bir güç olarak kabul edilir. Siyasi iktidarı elinde bulunduranlar Türkiye’nin sosyal ve ekonomik sorunları çözmede muktedir olurlar. İstediği yasayı mecliste çıkarırlar, istediği yasanın uygulanmasını kendi inisiyatifleriyle kullanırlar ve ülkemizdeki hayat standardımızı, ekonomik ve sosyal sorunlarımızı çözümü kavuşturabilecek bir imkana kavuşabilirler” diye konuştu

DESTEĞE ARTIK İHTİYACI YOK
Ak Parti’nin 11 yıllık iktidar döneminin Türkiye’ye çok şey kaybettirdiğini kaydeden Bahçeli, sözlerin şöyle sürdürdü:

“11 yıldır uygulamalarında ortaya çıkan tablo şudur. Bir defa kaos var ülkemizde. 2’nci bunalımlar yaşatmaktadır. 3’ncü kamplaşmalar, kutuplaşmalar vardır. İç çatışmaya zemin hazırlayan davranışlar vardır. Türkiye’de nüfusumuz 76 milyondur. 44 milyon insanımız yani yüzde 59’u yoksuldur. Yoksulların içerisinde yani 44 milyon vatandaşın arasında 13 milyon açlık sınırının altında kalan vardır. Türkiye’de tek başına iktidar olan bir siyasi parti bu sayısal çoğunluğuyla bu sorunları çözmeye muktedir iken sorunları ötelemiş başka işlerle uğraşmaya başlamıştır. Ne yapmak istemektedir? Cumhuriyetimizin 90 yılını sorguluyor. Milli değerlerimizin ve manevi değerlerimizi tahrip ediyor. Türkiye’nin devlet ve toprak bütünlüğünü sarsan bir demokratik açılım zırvasıyla PKK’nın siyasallaşmasına ve onun cesaretlenmesine yol açıyor. Ama Türkiye’nin sorunlarına sosyo ekonomik meselesine kimsesizin, yetimin, öksüzün, esnafın, işsizin çiftçinin hiçbir meselesiyle bırakın uğraşmayı kendisine görev olarak görmüyor. Hepimiz hatırlıyoruz, Türk siyasi tarihine geçecek bir olaydır. Bir vatandaşımız geliyor, Sayın Başbakanla görüşmek istiyor. Koruma polisleri engel teşkil ediyor. O biraz yüksek sesle ama acaba Başbakana ulaşabilir miyim diyor. Sonunda mecbur kalıyor. Başbakan gelsin bakalım diyor, yanına çağırıyor. Derdini anlatıyor. O sırada da diyor ki, ‘Sayın Başbakanım çözüm istiyoruz. Yoksa anamız ağlıyor diyor’ Böyle bir durum karşılığında bir cevap ‘Al ananı git’ diyor. Recep Tayyip Erdoğan sen bir Yörük anasına hakaret edemezsin. Bunun hesabını bir gün vereceksin. Kimseyi küçümseme hakkına sahip değilsin. Bir memur geliyor derdini anlatacak. Arkasından diyor ki size oy vermiştik. Vermeseydin diyor. Artık yasama da ve yürütmede olan gücü şımartıyor, şaşırtıyor yoldan çıkartıyor Başbakanı. Yargıyı siyasallaştırmayı tercih ediyor. Dolayısıyla 3 kuvvet olan yasamayı da kendi denetimi ve kontrolü altına almaya çalışıyor. Zaten medya yandaşıyla, yanaşmasıyla bunlara hizmet eder duruma gelmiş. Dolayısıyla sayın Başbakan bir bakıyor ki milletin kendisine vermiş olduğu desteğe artık ihtiyacı yok.”

YÜZ KARASI
Ak Parti hükümeti ve Başbakan Erdoğan’ın büyük bir yanlış içinde olduğunu iddia eden Bahçeli, sözlerini şöyle devam etti:

“Çükü bu kadar güç ve kuvvet kendi elindedir. Ben istediğimi yaparım diyor. Demokrasiyi unutuyor, otoriterleşiyor. Başbakanlığını unutuyor, benleşiyor. Arkasından da tek adamım diyor. Şimdi de diktatör olmaya hevesleniyor. Twitter mı yasaklayın bunu diyor. ‘Dünya bana karşı çıkacakmış çıkarsa çıksın’ diyor. Kendine babayiğitlik taslayarak Türk milletinin etrafında toplanacağın zannediyor. Şimdi Sayın Recep Tayyip Erdoğan öyle bir noktaya gelmiştir ki, bu da Cenabı Allah’ın büyük bir takdiridir, 17 Aralık 2013, Sayın Başbakan için bir yüz karası olaydır. Türk milleti için ise bir kara gündür. Yazıklar olsun 98 gün oldu. 17 Aralık’tan bu güne kadar. Yolsuzluk ve rüşvet ayyuka çıkmış, vatandaşlarımız her gün bunu tartışıyor. Televizyonlarda, haberlerde ve yazılı basında milletimi bunu okuyor. Sayın Başbakan yolsuzluk ve rüşvetle mücadele edeceği yerde, inkar ediyor. Bana komplo yapılıyorlar, bana montaj yapıyorlar diyor. Sayın Başbakan peki nasıl komplo olur, bu sana nasıl montajdır. Bakanın dışarıdan bir ısmarlama bakan mıdır ki sana komplo için, bu noktaya hataya düşmüş olsun. Genel Müdürü kim tayin etti ki, ayakkabı kutusunda 4,5 milyon dolar parayı saklıyor. İran’dan gelen zavallı bir şarlatan, 29 yaşındaki bir insan senin bakanını ve dört tane çocuğunu nasıl avucunun içine alıyor ki rüşvet ve suiistimal yapıp her şeyi yaptırıyor. Bunlar nasıl komplodur? O zaman bunların alayına komplo diyorsan senin iktidarın da komplodur. Şimdi rüşvet ve yolsuzlukla mücadeleden çekiniyor, korkuyor paniğe kapılmış 96 günden bu yana devletin imkanlarıyla TOKİ aracılığıyla taşıma unsurlarla mitingler yapıyor, gelene hakaret ediyor. Kimine alçak diyor, bunlar hain diyor. Bazen paralel devletten bahsediyor saldırmadığı insan yok sanki kendisi sütten çıkmış ak kaşık.”

Bahçeli, Mut’ta yaptığı konuşmanın ardından Silifke İlçesi’ne hareket etti.

Bahçeli, Mut ilçesindeki programının ardından Silifke’ye geçerken, Kargıcak köyünde kahvehanede bir süre dinlendi. Burada çay içen Bahçeli, yoldan geçen servisteki öğrencilerle sohbet etti.

YORUM YAP

Bağdar Caddesi Escorthamile pornobodrum escortbahis siteleri yenigaziantep escortgaziantep escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortizmir escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortBetofficeMebbistrendyol indirim koduPusulabetCasibomistanbul escortslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusuistanbul escortcasibomstarzbetpiabetstarzbet girişstarzbet girişbahsegelbahsegelklasbahisankara kombi servisimersin günlük kiralık evbetturkeyxslotBelge istemeyen bahis siteleribycasinotipobetgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomsancaktepe çilingircasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbetbonusgaziemir çilingirtarafbetparibahisvdcasino girişmarsbahis7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetturkeyBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahisBağdar Caddesi Escorthamile pornobodrum escortbahis siteleri yenigaziantep escortgaziantep escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortizmir escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortBetofficeMebbistrendyol indirim koduPusulabetCasibomistanbul escortslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusuistanbul escortcasibomstarzbetpiabetstarzbet girişstarzbet girişbahsegelbahsegelklasbahisankara kombi servisimersin günlük kiralık evbetturkeyxslotBelge istemeyen bahis siteleribycasinotipobetgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomsancaktepe çilingircasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbetbonusgaziemir çilingirtarafbetparibahisvdcasino girişmarsbahis7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetturkeyBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahis
escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort