ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,1130
EURO
17,3027
ALTIN
967,42
BIST
2.375,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
26°C
İstanbul
26°C
Açık
Çarşamba Açık
25°C
Perşembe Açık
27°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C

Bahçeli: “Sokak karanlıktır, sokak kanlıdır”

Bahçeli: “Sokak karanlıktır, sokak kanlıdır”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Günü, saati geldiğinde yolsuzluk ve rüşvetin halk tarafından anlaşılması, bazı kıpırdamaları beraberinde getirdiğinde bunun için de gerekli tedbirler yolsuzluk ve rüşvetle mücadele olarak alınmadığı takdirde bunun siyasi sonuçları çok daha derin, çok daha felaket olabilir.

devletbahceli54
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Günü, saati geldiğinde yolsuzluk ve rüşvetin halk tarafından anlaşılması, bazı kıpırdamaları beraberinde getirdiğinde bunun için de gerekli tedbirler yolsuzluk ve rüşvetle mücadele olarak alınmadığı takdirde bunun siyasi sonuçları çok daha derin, çok daha felaket olabilir. AKP, bunu anlayamıyor” dedi.
Bahçeli, partisinin Polatlı seçim bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sosyal ve ekonomik yönden, toprak bütünlüğü açısından bölünmenin eşiğine sürüklendiğini öne sürerek, Türkiye’nin böyle bir süreçte sadece belediye başkanını seçmekle kalmayacağını, arkasından Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin yapılacağını söyledi. Bahçeli, “Eğer bu üç siyasi olayı milli irade olarak iyi değerlendirir, araştırır, vicdanımızın sesini dinler, üç siyasi olayı bir doğru tespit üzerinde sürdürebilirsek o zaman 2015’te milletin geleceğinin belirleneceği ve yeni bir siyasi şekillenmenin ortaya çıkacağını görmek mümkün olacaktır” dedi.
Yerel seçimlere 25 siyasi partinin katıldığını hatırlatan Bahçeli, seçime katılan bütün siyasi partilere başarı diledi. Yerel seçimlerin çok önemli olduğuna işaret eden Bahçeli, vatandaşların ilk kez oy kullanacak olan gençleri yanlarına alarak sandığa gitmelerini istedi.
MHP’nin görevlendirdiği sandık kurulu üyelerinin sandıklar açıldığında çok dikkatli olmasını isteyen Bahçeli, sandık görevlilerinin erkenden sandık başına gitmesini, herkesle tanışmasını, oy vermeye gelenler ile iyi diyalog kurmasını, gün içinde çay veya kahve içmek için sandık başından ayrılmamasını önerdi.
Bahçeli, şöyle devam etti:
“Çünkü sandıklarda siyasi kültürümüzü yozlaştıran bazı davranışlara geçmişte tanık olduk. Bunlardan bir tanesi hile meselesi, diğeri oy çalma meselesidir. Diyelim Polatlı’da yakın bir yerde bir ilkokul var, orada 50 sandık bulunuyor. Bu sandıklardan 14 nolu sandıkta akşam açılım yapıldığında A partisi 11 oy almış ama sandık görevlilerinin gözden kaçırdığı bir anda 11 oyun sağına ya da soluna 1 yazdıkları takdirde bu 111 oy oluyor. Bu 11 oy, hile ile kazanılmış haksız rekabete giren haram oydur. Bu oy, belediye başkanlığı seçiminde etkili olmaktadır. Belediye başkanları seçimleri, 1 oyla da kazanıldığı gibi 1 oyla da kaybediliyor.”
MHP’nin 3 hilalinin oy pusulasının en sonunda yer aldığına işaret eden Bahçeli, “Oraya hemen 3 hilali vuracaksınız ve bunu da gönül gözüyle bir değerlendireceksiniz. ‘Benim partim oy pusulasının en sonunda, 3 hilal orada duruyor. Bunun bir sebebi olsa gerek.’ Demek ki aziz millet, en son umudun üç hilaldir. Öyleyse 3 hilale vurup başarı sağlamak, hepimizin sorumluluğu olmalıdır” diye konuştu.
-“Ne AKP, ne CHP; her zaman MHP”
Anadoluyu adım adım dolaştıklarını ve milletin alakasının MHP’ye yöneldiğini gördüklerini anlatan Bahçeli, bunu örtmeye çalışanların “gaflet içerisinde olduğunu” öne sürdü. Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:
“Televizyonlara çıkarak ‘Kamuoyu araştırmaları yaptırıyoruz, arkasından da bunun siyasi değerlendirmesini konuşuyoruz’ diyen besleme unsurlardan olanların değerlendirmelerine aldırış etmemeniz lazım. Hangi kamuoyu araştırmasına sorsanız, ‘4 bin denekle yaptık biz bunu, AKP şu, CHP bu’ diyerek iki parti ile değerlendirme yapıyorlar. Bu değerlendirmeyi yapan insanlar demokrat değillerdir, milli iradeye saygıları yok. Seçime giren 25 parti var, bunların içerisinde milli iradeyi 2 partinin kafesine koymaktadırlar. Ya AKP diyorlar, ya CHP diyorlar, başkası var mı, yok mu, hesaba katmıyorlar. Yok farzederek milli iradeyi kırıyorlar, demokrasinin ayıbını ortaya koyuyorlar. Bunları alışkanlık haline getiriyorlar. Bunlara dikkat etmemiz lazım. Polatlı’dan sesleniyorum, şu kalabalığa baktığınız zaman bütün deneklerinin en az 10 katıdır. Bu ülkede seçimi kazanma şansı sadece AKP’de, CHP’de değildir. Polatlı’da vatandaşlarımız haykırıyor, ne AKP, ne CHP; her zaman MHP diyor. Bu sese kulak vermeleri lazım, bu sesi iyi algılamaları, iyi anlamaları lazım. MHP’nin de varlığını Allah’ın izniyle 30 Mart’ta görerek, bu zafere tanık olacaklarını bilmeleri lazım.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün seçim otobüsünden yaptığı bozkurt işaretine atıfta bulunan Bahçeli, eliyle önce zafer, sonra da bozkurt işareti yaparak, şöyle konuştu:
“Gayri samimi bir şekilde otobüslerden bir başkasını gördüğünde şöyle yapanlar, ülkücülerin harman olduğu yerden geçerken de böyle yaparak sizi aldatacaklarını mı sanıyorlar? Bu gafillere dersi vereceksiniz, bu gafillere 9 gün sonra haddini bildireceksiniz, MHP’nin üzerinden kimse kurban kesmeye çalışmasın çünkü MHP hakkını kimseye yedirtmez.”
Bahçeli, 11 yıllık Ak Parti iktidarının sorunları çözmede yetersiz kaldığını öne sürerek, yoksulluk sınırının altında kalan 44 milyon kişinin 13 milyonunun açlık sınırının altında yaşadığını savundu. Ak Parti’nin bağımsız olması gereken yasama, yürütme ve yargıyı etkisi altına aldığını iddia eden Bahçeli, dördüncü kuvvet olan basının da baskı altında olduğunu ileri sürdü. Bahçeli, “Bu hal, sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı güç çılgınlığına sürüklemiştir, şaşırmıştır, şımarmıştır ve yoldan şaşmıştır. Şu an Türkiye’de neler oluyorsa son günlerdeki gelişmeler nasılsa ana sebebi budur. Bunu ileride daha iyi anlayacağız beraber” diye konuştu.
-“Bu 4 bakanın suç ortakları acaba kimler oluyor? “
Dün, TBMM’de Ak Parti milletvekillerinin 4 bakan hakkındaki fezlekelerin okunmasına karşı bir tavır içine girdiğini belirten Bahçeli, “Patırtı gürültü ile medyanın önünü keserek, bunu engellemeye çalışıyor. O zaman bu 4 bakanın suç ortakları acaba kimler oluyor? Diğer insanlarımız fezleke okunsun derken bilgi sahibi olmak için bu talepte bulunurken AKP’li milletvekilleri, fezleke okunmasın diyerek, bilgi sahibi olmadan fezlekeye niye hayır diyor, niye hayır oyu kullanıyor, bunu da iyi düşünmek lazım” diye konuştu.
Türkiye’nin yolsuzluk ve rüşvet tüneline sokulduğunu iddia eden Bahçeli, yolsuzluk ve rüşvet ile hiç kimsenin uzun süre iktidarda kalamayacağını söyledi. Bahçeli, şunları söyledi:
“Günü, saati geldiğinde yolsuzluk ve rüşvetin halk tarafından anlaşılması, bazı kıpırdamaları beraberinde getirdiğinde bunun için de gerekli tedbirler yolsuzluk ve rüşvetle mücadele olarak alınmadığı takdirde bunun siyasi sonuçları çok daha derin, çok daha felaket olabilir. AKP, bunu anlayamıyor. Adalet Ve Kalkınma Partisi, basın yoluyla propaganda ile üstünlük sağladığı için, Recep Tayyip Erdoğan’ı televizyon dizisi gibi her gün dinlediği için zannediyor ki her şey montaj, her şey komplo. Gerçek o değil, yakında çıkacaktır. Şimdi, tapeler, fezlekeler milletimiz tarafından anlaşılır hale gelmektedir. Bunun sonunu alamaz. Bu inatla devam edemez. AKP’ye oy vermeyen kardeşlerim, bu gerçeği artık görmeniz, kendi partinizi, milletvekillerini, yöneticilerini uyarmanız, ‘Ne oluyor, bize anlatınız, fezlekeleri saklıyorsunuz ama biz size milli irade olarak oy verdik, bugün iktidara geldiniz, bunun sebebini bize anlatmalısınız’ diyebilmelidirler. Yoksa bu, Tunus, Msıır, Suriye, Endonezya, Ukrayna gibi gelişmeler devam ettiği takdirde ne AKP’den eser kalır ne Recep Tayyip Erdoğan’ın izi kalır. Bunun için bir çıkış yolu bulmak gerekiyor. Bunun çıkış yolu, yargıya güvenmektir, yolsuzluk ve rüşvetin yargı önünde doğru olup olmadığını açıklayacak faaliyetleri hızlandırmaktır. Bu mümkün olmadığı takdirde, bugünkü iktidar sayısal çoğunluğu ile bunun önünü temizlemeye kalkarsa ne yapacağız? Bu hepimizin çok dikkatli olması gereken bir süreç olur. Ne yapmamız gerektiğini şöyle ifade etmeye çalışıyoruz: MHP, demokrasi içerisinde milli irade ile çözümün gerçekleşmesini istiyor. Demokrasi içerisinde milli irade ile çözüm seçimdir. Seçim ise sandıktır. En yakın sandık 30 Mart’tadır. Sandık ile sokak arasında Türk milletini ve özellikle gençleri sarkaç gibi sallamaya gerek yoktur.”
-“Sokak karanlıktır, sokak kanlıdır”
Türkiye’de seçme ve seçilme yaşında olan 10 milyon genç bulunduğuna işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti:
“Gençler, birilerinin ajitesi, kışkırtması ile sokağa yönelmemelidir. Sokak kirlidir. Sokak karanlıktır, sokak kanlıdır. Sokakta kim kimdir bilinmez. Gençlerimizi oraya doğru yönlendirerek iktidarı yıpratacaklarını zannedenler, demokrasi ile sonuç almaktan korkanlardır. Sokak yerine bu 10 milyon gencimiz sokak yerine sandığa giderek bazı kararları uygulamaya başlarlar ise ayaklar altında kalan siyasi hareketleri iktidara kaldırırlar. İktidarda olanları da bir anda 3 takla attırarak yere çakarlar.”
“Ben diktatörüm, her şeyi ben yaparım. Yasak mı var, yasağı da yasakla kaldırırım” diyen bir anlayışa iktidar yolunun tıkalı olduğunu öne süren Bahçeli, “O sebepten dolayı ‘Birlikte yürüyelim biz bu yolları’ şarkısında dikkatli olmak lazım sayın AKP’liler. Yürüdüğünüz yolun hedefi milli iradeden sapmış, tek yöne dönmüş, tek yönün sonunda yüce divan yazmaktadır” dedi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.