DOLAR
8,4705
EURO
10,2921
ALTIN
502,04
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
24°C
Salı Parçalı Bulutlu
28°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Gök Gürültülü
23°C
ZULÜMLE ABAD OLANIN AHIRI BERBAD OLUR FAHRETTİN MASUM BUDAK İsrail Yahudileri 20. yüzyılın başlarında, göz koyduğu bu günkü topraklara dönüş için çok korktukları Osmanlı Devletinin zayıf anını beklediler! Osmanlı İmparatorluğu yıkılmaya yüz tuttuğu andan itibaren de bu bölgeye yerleşmek amacıyla geniş araziler satın almaya başladılar. Takriben bir asır önce Filistin...
BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN Efendi BARUTÇU Aziz dostlar, muhterem arkadaşlar;Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum. Yüce Allah’tan idrak ettiğimiz Ramazan hürmetine, bu ayda inen Kur’an hürmetine, bir lokma ekmeğini bile paylaşıp hiç şikayet etmeksizin yüksek bir iman ve ibadet şuuruyla oruç tutan; gariplerin, mazlumların, masumların oruçları hürmetine, dünyanın dört bir tarafında zulme uğrayan,...
    “ Sakın Gözüme Gözükme Bayramda da Evime Gelme!” Kadir KESKİN Hafta sonları pansiyon öğrencileri, pansiyon müdür yardımcısının izniyle ailelerinin yanına giderler. Biz de yemeklerin israf olmaması için pansiyonda kalan öğrenci sayısına göre yemek çıkarırız. Bir hafta sonu lisemizin birinci sınıfında okuyan ve okul pansiyonunda kalan dört öğrenci, Pansiyon Müdür Yardımcısı...
KAYGILARDAN ÂZÂDE MEVSİMLERDE BAYRAM Kemal ÇOPUROĞLU Şimdi her istenildiğinde alınan Ve daha eskimeden çöpe atılan  Ayakkabı, pantolon, gömlek değil; Kadri kıymeti bilinen Ve Yıllarca giyilen Bayramlıklara sarılmadan uyuyamayan, Uyuyunca da Bir bayram rüyâsı gören: Gönençli, Kıvançlı Ve Mutlu çocukların bayramıydı bizim bayramlarımız… Bizi mutlu kılan; Belki içten bir kucaklanış, Ve...

Vural, “Bu bir hukuki değerlendirme değildir, siyasi olarak takoz koymaktır.

Vural, “Bu bir hukuki değerlendirme değildir, siyasi olarak takoz koymaktır.

“AKP’nin soruşturma komisyonu önergesi görevi kötüye kullanma ve nüfuz suiistimali iddialarının soruşturulması. Evlere şenlik bir Meclis soruşturması. Bu bakanlar hakkında rüşvet, suç işleme amacıyla örgüt kurma, evrakta sahtecilik suçlarından soruşturma açılması isteniyor.

oktayvural1

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ak Parti’nin dört eski bakan hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “nüfuz suiistimali” iddialarının soruşturulması istemiyle Meclis soruşturma komisyonu önergesi verdiğini belirterek, “Evlere şenlik bir Meclis soruşturması. Bu bakanlar hakkında rüşvet, suç işleme amacıyla örgüt kurma, evrakta sahtecilik suçlarından soruşturma açılması isteniyor. Rüşveti saklıyorlar” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in dört eski bakan hakkındaki dosyaları okutmayarak, yargısal süreci engellediğini öne sürdü.

Çiçek’in bu tutumunun arkasında Ak Parti’nin siyasi iradesi olduğunu savunan Vural, “Bu bir hukuki değerlendirme değildir, siyasi olarak takoz koymaktır. TBMM Başkanı’nın milletvekillerinin yetkilerini kısıtlama hakkı yoktur. Meclis Başkanı’nın bu süreçte yaptığı iş ve eylemleri gerçeklerden saptırarak açıklama gayretine girdiğini görüyoruz” diye konuştu.

Ak Parti’nin eski bakanlar hakkındaki soruşturma komisyonu kurulmasına ilişkin önergesini, “görevi kötüye kullanma” ve “nüfuz suiistimali” iddialarının soruşturulması istemiyle verdiğini anlatan Vural, şunları söyledi:

“Evlere şenlik bir meclis soruşturması. Oysa bu bakanlar hakkında rüşvet, suç işleme amacıyla örgüt kurma, evrakta sahtecilik suçlarından soruşturma açılması isteniyor. Rüşveti saklıyorlar. Bu 52 milyon dolar ne? Bu rezalet bir önerge. Bu önergenin, fezlekesi Meclis’te olan iddialarla zerre kadar alakası yok. Aklanmak için değil, başkalarını karalamak için Meclis soruşturması açmak istiyorlar. Alışveriş merkezinin tuvaletinde ne yapıyordunuz? Arife günü gelen kutunun içinde ne vardı? Ondan sonra muhafazakarmış… Dinimizle, ayetlerimizle alay edersiniz. Peygamber efendimizin karikatürünü yapanlardan ne farkınız var sizin?”

-“Önerge verildiğine göre dosyaları açmalısın”

Vural, AK Part’nin önergesinin yanında CHP’nin de dört eski bakan için ayrı ayrı Meclis soruşturması önergesi verdiğini anımsatarak, “5 önerge verildiğine göre, artık TBMM’ye yaptığınız sunuşla resen bu incelemeyi açmak zorundasınız. Meclis Başkanı’na sesleniyorum, yaptığınız iş yanlıştı. Sunuşta ’55 milletvekilinin önergesi olmadan işlem başlatamam’ diyorsunuz. Önerge verildiğine göre, bu evrakları artık açma zorunluluğunuz vardır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM Başkanı Çiçek ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de dinlendiğini ve yakında bunların ortaya çıkacağını söylediğini ifade eden Vural, “Acaba birilerini tehdit mi ediyor? Başbakan, düştüğü itibarsızlık girdabına Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı’nı çekmek istemektedir. Meclis Başkanı fezlekelerin okunmasını bundan dolayı mı engelledi, cevaplaması gerekir” diye konuştu.

Yerel seçimden sonra güneydoğuda özerklik ilan edileceğine dair açıklamalar yapıldığını anlatan Vural, “Başbakan, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti üniter devlettir. Kimseye özerklik konusunda izin vermemiz mümkün değildir’ diyememiştir. Başbakan’ın tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan iradesi yoktur. AKP, PKK’ya kurtarılmış bölge teslim etmek istiyor” ifadesini kullandı.

Vural, Ak Parti’nin Türk Bayrağı ve İstiklal Marşı kullanılan reklamının YSK tarafından durdurulmasına rağmen dün akşam yayınlanmaya devam edildiğini dile getirerek, “AKP; 76 milyona ait olan Türk Bayrağı, İstiklal Marşı bir partinin inhisarındaymış gibi fütursuzca kullanılmasına cüret etmiştir” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı’nın dinlendiğini nasıl bilebileceğinin sorulması üzerine, “Demek ki kendisi de paralel yapının elemanıymış. İstanbul istihbarat müdürü, ‘tüm yapılanlar bilgisi dahilinde’ demedi mi? İlker Başbuğ’un terörist olarak tutuklanmasının önünü açmışsın” diye konuştu.

Eski bakanlar hakkında tek soruşturma komisyonu önergesi verilmesinden endişeli olup olmadıkları sorulan Vural, “Tabii var” dedi. Eski bakanlar hakkında ayrı soruşturma komisyonu kurulması gerektiğini savunan Vural, “Tek önerge vermeleri bile suç örgütü kurduklarını ortaya koymaktadır. Tek önergeyle kısıtlama, örgütü sevk ve idare eden Başbakan’ın bu komisyona gelmesini engelleme amacı da taşıyabilir” diye konuştu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında takipsizlik kararı verdiğini anımsatan Vural, “Yetkim yok diyorsun. Yetkin yoksa neden Meclis’e göndermiyorsun? Cumhuriyet savcıları, hakimler, ak savcılar, ak hakimler olarak yolsuzluk ve rüşvet çetesinin kollanması için kullanılır hale gelmiştir” diye konuştu.

Niğde’deki saldırıda iki asker ve bir polisin şehit olduğu hatırlatılan ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın olayda “Suriye izi” olduğu yönündeki açıklamalarına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Vural, “Beşir Atalay PKK’yı aklamak amacıyla konuşuyor. Velev ki Suriye olsun, böyle bir saldırı yapılıyorsa, sorumlusu hükümettir. El Nusra’yı, el Kaide’yi besleyeceksiniz, Nijerya’ya silah gönderme konuşmaları yapacaksınız, Türkiye can ve mal kaybına uğrayacak. Bu konuyu araştırmamız lazım. Türkiye terör örgütlerinin oyuncağı, cirit attığı ülke haline gelmiştir” dedi.

-“Ülkücülük, işaret yapmakla olmaz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ordunun Suriye’ye sokulabileceğine ilişkin iddiasına yönelik değerlendirmesi de sorulan Vural, “Suriye’de Süleyman Şah türbesinin olduğu yer Türk toprağı. Bu toprağa yönelik bir şey olursa herkesin bir ve bütün olması lazım. Bayrağımıza, askerlerimize saldırılsa müdahale edecek tabii. Oradaki toprak benim, bayrak namusum. Böyle hassas konuları dar politikayla değerlendirmek doğru değil. Suriye’ye müdahale değil, türbemizi korumak şeklinde olacaktır” diye konuştu.

Oktay Vural, CHP genel başkanı kılıçdaroğlu’nun, Ankara’daki seçim çalışmalarında “bozkurt” işareti yaptığının görüntülendiğinin belirtilmesi üzerine, “Kendi siyasi anlayışlarını topluma sunamadıkları için toplumun güvendiği simgeleri siyasi araç olarak kullanmaktan kaçınmıyorlar. Ülkücülük, işaret yapmakla olmaz, sen o işaretin anlamını biliyor musun? Simgemizi kullanmaları acziyet içinde olduklarını gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.