ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
17,2919
EURO
17,7144
ALTIN
969,16
BIST
2.413,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Hafif Yağmurlu
25°C
Pazar Az Bulutlu
25°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C

Paragraflardaki Türkiye

Paragraflardaki Türkiye

Ergun KAFTANCI

   BU, Faşizme doğru atılmış kaçıncı adım?
   Twitter’in Erdoğan‘ın talimatı üzerine kaşla göz arasında kapatılmasını soruyorum…
   Diyarbakır’daki taşkınlık dolu Nevruz gösterileri de isyanın son provası mı?
   Ey millet, şu yaptıklarına baktığında başımızdaki ebleh ordusunun Türkiye’yi nereye götürdüğünü görebiliyor musun; o halde bölgende AKP karşıtı parti hangisiyse oy’unu ona ver. Menhus çehreleri önce yerel iktidardan dehleyelim, sonra arkası nasıl olsa gelir…
   * * *
   Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bazıları tarafından kısa olarak BTK, bazıları tarafından da BİK diye anılıyor. İşte o kurum Twitter’in, hukuka aykırı içeriklerden temizleneceği güne kadar kapalı tutulacağı açıklandı. Bu kararın da, bağımsız Türk yargısı tarafından alındığı belirtildi. 
   Ancak bu “Ahım şahım kurumu” yönetenler, “Kapatılsın” diyen mahkemenin hangisi olduğunu kamuoyuna açıklamadı,  hükmün karar ve sayı numaralarıyla verildiği tarihi de halktan saklandı.  
   Bu tür uygulamalar, yani ayrıntıları yurttaşlardan saklanan kararlar size de diktayı çağrıştırmıyor mu!
   * * *
    Bir toplum, facebook, twitter, youtube gibi uluslararası bütünlüğü ve dostluğu sağlayan bilişim ve iletişim malzemelerinden yoksun da olsa yaşar. Ne var ki bu bilgi çağında, dış dünyaya yani gelişen teknolojiyle uygarlığa kapalı kalır ve körkütük cahil haline gelir.
   Hele bu yapıya bir de din diye “Bâtıl” sıvanırsa, vay geldi insanların başına… Bu şekildeki afyonlama sonucu yurttaşlar iyiyle kötüyü tefrik edemez olur, Allah muhafaza! 
   * * *
   “Twitter mwitter hepsinin kökünü kazıyacağız” diye uygarlığa açık sosyal medyayı hedef alan bir başbakanın başında olduğu ülkede dirlik düzenlik olur mu, olmuyor işte. 
   Memleketin her meselesini kendinden menkul anlayış ve kararlarla sonlandırmayı itiyat haline getirmiş biri sıfatıyla -Fethullah Gülen’i kasederek- “Burnunu her meseleye sokan” diye teşhire kalkışması, Allah aşkına söyleyin komik olmuyor mu!
   Asıl lâf şudur; âlimden zalim, zalimden âlim olmaz; onu söyleyemiyor, sadece “Uluslararası camia şöyle der, böyle der hiç umurumda değil. Herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü görecek” diyor. Bu muhtereme, şu Türk Atasözü de mi bir şey ifade etmiyor: 
    -Zulüm ile âbad (mâmur) olanın akıbeti berbat olur
   * * *
   Çok şükür ki melanet yüklü niyetlere sahip olanların telefon konuşmaları gizli kalmıyor, deşifre ediliyor. İnsan neredeyse Twitter’in kapatılmasına da alkış tutacak. Rüşvet aldığı iddiası üzerine Erdoğan’ın  “Çek git” diyerek istifaya zorladığı başmüzakereci bakan, hiç olmazsa bundan sonra dinimizle -tevbe estağfirullahe’l azıym- dalga geçemeyecek, çünkü artık, hiç olmazsa bir süre twitter yok, sizlere ömür…
   Bakanken gittiği her yerde ustasından menkul dinsel tavırlarıyla dikkat çeken eski bakana bakın; takıye dedikleri onun bu yaptığı…
   * * *
   Eli oğlu karşısında tam üyelik hayaliyle iki büklüm olursan, Obama‘nın beyzbol sopasının ucundan kıl payıyla kurtulursan, sonuçta bu olur ve adamlar senden twitter’i kapatmış olmanın da hesabını sorar.
   Bu heriflerin karşısında dimdik durmayı bilseydin ve eğilip bükülmeseydin sosyal medya sitelerini kapatma düşüncene ses çıkarabilirler miydi? Şimdi ne diyorlar, “Gidişatınızdan endişe duyuyoruz” diyorlar ve ders de veriyorlar: 
    –Demokrasiler, kamudaki seslerin çeşitliliğiyle güçlenirler. Bağımsız ve özgür bir medya, demokrasinin, açık toplumun esas unsurudur ve resmi şeffaflığı, hesap verebilirliği sağlamada hayati önemi haizdir.
   Demek ki neymiş, Erdoğan’ın ve AKP’lilerin alacakları daha çok ders varmış… 
   * * *  
    Yasakları delmesini iyi bilen toplumuz; yani yasak bize vız gelip tırıs gidiyor. Erdoğan’ın talimatı üzerine twiter’in yargı kararıyla kapatılması sonucu zekâlar da çalışmaya başladı. Bloke edilen bu sosyal medya terminaline girişin yolları açıklandı.
    Avea ve Vodafone operatörleriyle Turkcell operatörüne Start mesajı göndermeniz kâfi. Avea ve Vodafone’a SMS için 2444’ü, Turkcell’e SMS için 2555’e çevirip mesaj iletin, sonra da twitter’i kullanmaya başlayın. Yalnız şunu da söyleyim, üç tweet için bir lira ödeyeceksiniz. Bakalım Erdoğan bu gelişmeler karşısında başka hangi önlemlere (!) başvuracak…
   * * *
   Ankara’nın akciğerlerinden biri diye düşünülerek Ulu Önder tarafından kurulan Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine izinsiz olarak yapımına başlanan Başbakanlık binasına mühür vuruldu.
   İnşaatın durdurulmasını Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından İdari Mahkeme’ye yapılan başvuru sağladı. En değerli arazilere resmi binalar kondurma modasına da yargı bu suretle dur dedi.
   Erdoğan’ın talimatıyla yapılan izinsiz binalar her yerde mantar gibi bitiyor. Kimse de yargı kararlarına rağmen bu binaları yıkamıyor, yapımlarını durduramıyor. Kısacası bu alanda da hukuk bırakılmadı, yasalar mandallanmadı.
    Bir ülkede yasalar hükümsüz kalır, yerine kişinin talimatı geçerse orada Faşizme yürüyüş başlamıştır ve diktanın da eli kulağındadır derler. Maazallah hani!
    * *  * 
       Twitter yasağını ilk delenlerden biri de Bolu Savcısı Zekeriya Öz. Bakın attığı tweette Erdoğan’a nasıl bir gönderme yapıyor:
    -MODA HABERLERİ. Yeni moda DNS dansı, VPN şansı, Kazı kazı, belki kazanırsın…
    Bu konuda bir de bilgi veriliyor; aynen şöyle diyorlar:
    – Türkiye’den günde ortalama 1 milyon 800 bin tweet atılıyor. Twittertürk’ün raporuna göre önceki gün boyu atılan tweet sayısı 1 milyon 750 bini aşarken, yasak kararına rağmen dün sabah saatlerine kadar Türkiye’de 500 bini aşkın tweet atıldı. Sadece 10 saatte tweet sayısı 500 bine ulaşırken, bu rakam tweet sayısında herhangi bir düşüş olmayacağını gösteriyor…
    Başbakanın yasaklama suretiyle twitter sıkıntısından kurtulma umudu demek ki ortadan kalktı! 
    Hadi bakalım hayırlısı…

bettilt giriş