ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,1920
EURO
17,4658
ALTIN
965,28
BIST
2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Açık
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C

“AKP’nin alternatifi CHP değil, MHP’dir”

“AKP’nin alternatifi CHP değil, MHP’dir”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “30 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde alınan neticeler, MHP’nin bundan sonraki her seçimde oylarının yükseleceğini ve iktidara yürüdüğünü göstermektedir. Belediye başkanlığı veya il genel meclisi oyları esas alınarak bir milletvekili seçimi değerlendirmesi yapıldığı takdirde MHP’nin nasıl bir başarı yakaladığı net olarak ortaya çıkacaktır. Yapılan hesaplamalara göre iktidar partisi 280, MHP ise 100’e yakın milletvekili çıkarmaktadır. Bu rakam, MHP’nin bugünkü milletvekili sayısının iki katı demektir. O bakımdan, AKP’nin alternatifi CHP değil, MHP’dir” dedi

HaberRes_34539

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. E. Semih Yalçın, “30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin sonuçlarını bazı yandaş yazarların nalıncı keseri gibi AKP hanesine yonttuğu gözlenmektedir. AKP yanlısı yazar takımının sergilediği bu olumsuz tutumun arka planında, MHP’nin yerel seçimlerde kazandığı başarıyı gölgeleme çabası yatmaktadır. Bununla birlikte aklıselim sahibi bazı kalemler sağlıklı ve objektif değerlendirmeler yaparak Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etmektedir. Her şeyden önce 30 Mart yerel seçimleri iktidar partisi tarafından bir güven oylaması ve referanduma dönüştürülmüş, yerel seçim havasından uzaklaştırılmıştır. Bu yolla iktidar oy kaybını en aza indirme gayretine düşmüştür” açıklaması yaptı.

 

Yalçın, “Başbakan hırsızlık ve yolsuzluklarını meydanlarda ve sandıkta aklama gayretine girmiştir. Ancak bunun mümkün olmayacağı yerel seçim sonuçlarıyla görülmüştür. Vatandaşlarımız kutuplaşma ve gerginliğin de etkisiyle hırsızlık ve yolsuzlukların hesabını sormayı sadece ertelemiştir. Asıl hesaplaşma, genel seçimlerde yaşanacaktır.

 

Sayın Devlet Bahçeli’nin yönetiminde MHP, 30 Mart yerel seçimlerinde tarihinin en yüksek oy oranına ulaşmıştır. 2009 yılındaki yerel seçimlerde MHP’nin oy oranı %16 iken bu seçimlerde %18’e yaklaşmıştır. 2011 seçimlerinde 5 milyon 575 bin oy alan MHP, bu yerel seçimlerde 7 milyon 875 bin oyla %13’lerden %18’lere ulaşmıştır. Bu, 2 milyon 300 binden fazla somut oy artışı demektir. MHP’nin oylarındaki bu kritik artışa karşılık AKP, beklenenden fazla belediye başkanlığı elde ettiği h‰lde oy kaybına uğramıştır. AKP’nin bu kaybı, yolsuzluğa ve hukuksuzluğa duyulan tepkinin ifadesidir.

 

30 Mart yerel seçimlerinde AKP Yeni Büyükşehir Yasası’ndan büyük ölçüde yararlanmasına rağmen 2,3 milyon oy kaybetmiştir. Buna karşılık MHP’deki oy artışı 2,3 milyonun üzerindedir. Bu rakamlar, hem en somut seçmen artışının MHP’de olduğunu hem de Devlet Bahçeli’nin liderliğinde MHP’nin parti mensubiyetini genişleterek kemikleştirdiğini göstermektedir” dedi.

 

 “MHP, GENEL SEÇİMLERE GİDİLEN SÜREÇTE ANA MUHALEFET ROLÜNÜ DE ÜSTLENMİŞ DURUMDADIR” 

 

Yalçın şunları söyledi: “MHP, kaybettiği yerlerde bile çoğunlukla ikinci parti durumundadır ve ana muhalefet partisi CHP’nin önüne geçmiştir. Hatta bazı illerde MHP’nin oyları iktidar partisininkine çok yakın veya başa baş çıkmıştır. Bu h‰liyle MHP, genel seçimlere gidilen süreçte ana muhalefet rolünü de üstlenmiş durumdadır.

MHP; Adana, Mersin, Osmaniye, Manisa, Isparta, Karabük, Bartın ve Kars’ı kazanarak büyük başarı elde etmiştir. Mersin, Adana ve Manisa gibi üç büyükşehir belediyesini almak önemli bir muvaffakiyettir. Çünkü bunlar metropol kentlerdir ve metropol kentlerde seçmenlerin MHP’ye yönelimi, partimizin başarılı belediyecilik yaptığına dair algının yerleştiğini ortaya koymaktadır.

 

MHP’nin yerel seçimlerden daha da güçlenerek çıktığını ortaya koyan sonuçlardan biri de Çukurova yöresindeki başarısı olmuştur. Mersin, Adana ve Osmaniye gibi önemli illerin yanında Tarsus ve Dörtyol gibi iki büyük ilçeyi kazanması, Çukurova’da MHP’nin ağırlığını koyduğunu göstermektedir.

 

Bu arada serhat şehrimiz Kars’ta MHP adayının ipi göğüslemesi, Başbakan Erdoğan’ın ” Sivas’ın ötesine geçemezler. ” iddiasını sandığa gömmüştür. PKK-BDP’nin yıllarca nüfus hareketleriyle militan yığdığı ve bazı köylerine devletin giremediği Iğdır’da MHP’nin gösterdiği performans da cabasıdır.

 

Ayrıca bir önceki seçime göre MHP İç ve Doğu Anadolu’daki illerle Gaziantep ve Hatay gibi güneydeki iki önemli ilimizde oylarını ciddi oranda artırarak AKP’ye alternatif olduğunu ispatlamıştır. Karadeniz Bölgesi’ndeki illerin bir kısmında MHP’nin AKP ile başa baş yarışması, bunun bir başka delilidir.

 

 

” MHP OYLARINI ARTTIRDI 

Elbette MHP sadece İç ve Orta Anadolu ile güney illerinde değil, doğudan batıya yurt sathında yayılarak oylarını arttırmıştır.

 

Ege Bölgesindeki çoğu kentlerde ise rakibimiz yine sadece iktidar partisi olmuştur. MHP, AKP ile buralarda başa baş yarış çıkarmış, iktidar partisine soğuk terler döktürmüştür.

 

Bizzat Başbakan Erdoğan’ın sertlik yanlısı ve ayrıştırıcı politikaları yüzünden siyasi travma yaşayan seçmenler, 30 Mart yerel seçimlerinde kutuplaşma eğilimi göstermişlerdir. Bunun sonucunda çoğu zaman adayları tercih etmekten yerine belli bir partide kümelenerek saf tutma emareleri görülmüştür.

CHP ise özellikle Ankara ve İstanbul’da MHP oylarını devşirme amacıyla aday tespiti yapmıştır. Ancak CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı yanlış bir tercih olduğu için AKP’ye karşı seçimi kazanamamıştır. CHP’li seçmenlerin bir kısmı da kendi partilerine oy vermemiş, böylece CHP’nin MHP üzerinden oy devşirme çabaları boşa çıkmıştır. Maalesef CHP’ye yönelen Ankaralılar ve İstanbullular yanlış ata oynamıştır. CHP; hem kendi prestijini sarsmış hem de umutlarını bağladığı devşirme adayını harcamıştır. Kaş yapalım derken göz çıkarılmış, CHP’nin yanlış stratejileri yüzünden AKP’li başkanlar beş yıl daha yerinde kalmıştır. Devşirme adaylarla yola çıkanların nasıl hüsrana uğradığı, bu yerel seçimlerde bir kez daha ispatlanmıştır.

 

Ankara’daki seçim sonuçları, CHP’nin oylarını arttırdığı anlamına da gelmemektedir. CHP’ye verilen oylar emanettir ve bunun bir daha tekrarı da olmayacaktır.

 

 

 “BU TABLO BİR BAŞARI ÖRNEĞİDİR” 

30 Mart Mahall” İdareler Seçimlerinde alınan neticeler, MHP’nin bundan sonraki her seçimde oylarının yükseleceğini ve iktidara yürüdüğünü göstermektedir. Belediye başkanlığı veya il genel meclisi oyları esas alınarak bir milletvekili seçimi değerlendirmesi yapıldığı takdirde MHP’nin nasıl bir başarı yakaladığı net olarak ortaya çıkacaktır. Yapılan hesaplamalara göre iktidar partisi 280 küsur MHP ise 100’e yakın milletvekili çıkarmaktadır. Bu rakam, MHP’nin bugünkü milletvekili sayısının iki katı demektir. Bu tablo bir başarı örneğidir.

 

O bakımdan, AKP’nin alternatifi CHP değil, MHP’dir. MHP’de yükselen bu ivmenin, önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğine şüphe yoktur. Demek ki MHP yakaladığı ivme ile önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek genel seçimlerde iktidar alternatifi bir parti olarak halkın huzuruna çıkacaktır.

 

O bakımdan yüzde 44’e yakın oy alan iktidar partisi yerel seçimlerin sonuçlarına çok da sevinmemiştir. Çünkü bu netice iktidar için sonun başlangıcı niteliğindedir. Eminiz ki şimdiden genel seçimlerde uğrayacakları kaybı düşünerek endişelenmektedirler. Bu realite, AKP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle genel seçimleri birleştirme hesaplarını bozacaktır. Bizce AKP, erken genel seçimlerde milletvekili sayısını azaltmak yerine şu anda Mecliste sahip olduğu çoğunlukla cumhurbaşkanlığı seçimine gitmeyi tercih edecek, 2015’te normal zamanında yapılacak seçimlere kadar Meclis aritmetiğini korumayı yeğleyecektir. Nitekim Başbakan Erdoğan da bu yönde bir açıklama yaparak erken genel seçim seçeneğine kapıyı kapatmıştır.

 

Başbakan Erdoğan’ın Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağı artık kesinleşmiştir. Lakin Erdoğan’ın Köşk için önünün açıldığı iddiası gerçekçi değildir. Bu fikri savunanlar; aslında temenni, özlem ve hayallerini gerçekle karıştırmaktadır. Hakikatte AKP’nin karşısındaki %56’yı bulan çoğunluğun varlığı, iktidar partisini kara kara düşündürmektedir. Erdoğan, yüzde 50’yi geçebilmek için PKK’nın siyasi temsilcisi olan BDP’nin desteğini almak zorundadır. Ancak BDP ile hareket etmesi h‰linde iktidarın oyları daha da eriyecektir.

 

 “2015’TE YAPILACAK GENEL SEÇİMLERE İSE MHP DAMGASINI VURACAKTIR”     

 

Eğer bu tabloya rağmen Başbakan Erdoğan h‰l‰ cumhurbaşkanı veya yarı başkan olma sevdasındaysa, söylenecek söz şudur: Şeytan azapta gerektir.

 

Başbakan ve avenesinin uykularını kaçıran bu hakikatin tecellisine mani olmak ve kaçınılmaz erimenin önüne geçmek için geriye bir seçenek kalmaktadır: MHP’yi kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmak ve partimizin tabanından oy devşirmek.

 

İşte bunun içindir ki MHP hedef ilan edilmiş, hükžmetin başı tarafından yandaş havuz medyasına bu konuda kesin talimat verilmiştir. Yerel seçimlerin yapılmasından hemen sonra yandaş medyanın köşe yazarları ve televizyon yorumcuları MHP aleyhinde küçük düşürücü yazı ve yayınlarına hız vermişlerdir. Ancak partimizi milletin gözünden düşürmeye ve MHP tabanından oy çalmaya dönük çabalar boşa çıkacaktır. 2015’te yapılacak genel seçimlere ise MHP damgasını vuracaktır. “

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.