DOLAR
8,7150
EURO
10,3638
ALTIN
497,65
BIST
1.394
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Cumartesi Gök Gürültülü
24°C
Pazar Gök Gürültülü
25°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
26°C
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...

Türkeş’çiliğim 4 Nisan sonrası kabulümdür

Türkeş’çiliğim 4 Nisan sonrası kabulümdür
10.04.2014
0
A+
A-

Hayatıma yön veren en büyük kaynak tarihte örnek almış olduğum kişilerin ne zor şartlar altında mensubu oldukları toplumlar için vermiş oldukları mücadelelerdir. Bu kutlu insanlar kervanına girenler arasında elbette peygamberler, sahabeler ve Türk büyükleri vardır.

Bu kut almış insanlara bir bakın hepsinin ortak noktaları vardır. Özellikle azim ve heyecanlarının ölümlerine kadar hep var olmasıdır. Yeri geldiğinde yalnız ve sahipsiz kalışları  ve buna aldırmayıp “Allah var gerisi önemli değil” diyerek davalarına sımsıkı sarılmaya devam ettikleri görünür. Bazılarında ise lider vasfı alenen mevcut ve kitleleri yeri geldiğinde arkasından sürüklemektedirler, hem de uçmağa varmalarına rağmen.

Hiç bir davanın ya da misyonun liderliğini yapanların ismiyle anılmasını kabul etmemişimdir. Sebebi ise insanoğlunun fani, milletlerin ve davaların ebedi oluşunda yatmaktadır. Örneğin Atatürk milliyetçiliği gibi isimlendirmeyi çok art niyetli bir kavram olarak kabul eder ve Atatürk’ün tarihte örnek alınması gereken büyük bir Türk milliyetçisi olduğunu kabul etmekteyim.

Bir davanın ya da misyonun liderliğini yapanların ismiyle anılmalarını kabul etmeyişimin bir başka sebebi ise liderlik yapan şahsı sinsi ve bilinçli bir biçimde tartışmaya açma gerekçelerinde yatmaktadır. Bu sebepten 4 Nisan 1997 tarihine kadar gönlümü vermiş olduğum ülkücü dünya görüşüne ve onun Başbuğ’u Alparslan Türkeş beyin yoldaşı olarak hiç bir zaman kendimi Türkeş’çi olarak tarif etmemiştim. Hatta kendilerini Türkeş’çi olarak lanse edenleri ikaz etmeyi de kendime bir görev olarak görmüştüm.

Özellikle 12 Eylül 1980 ve 4 Nisan 1997 tarihleri arasına bir bakalım. Türk milliyetçilerinin tarihten almış oldukları ilham ile o Türk devine “Başbuğ” ünvanını taktıkları şahsın o zor dönemlerini göz önüne getirelim. İdamla yargılanması, yıllarca süren zindan zamanı, yapılan onca iftiralar yetmezmiş gibi kendini dev aynasında görüp ona ihaneti kendine görev bilenleri hatırlayalım. “Türkeş’siz Türk Milliyetçiliği” diyerek kutlu hareketin içine fitne ve fesat sokanları şöyle bir göz önüne getirelim. Hele bir de bunların içinde gaza gelip Başbuğ’un karşısına lider alternatifi hülyasıyla çıkanları da göz önüne getirelim. Birilerinin oyununa gelip karanlık gölgelerin altında kendini lider ilan edenleri unutmayalım. Hareket’i terk ettikleri halde milliyetçi – ülkücü olarak kendilerini bulunmaz hint kumaşları gibi görenleri ise hiç unutmayalım. İşte bu sebepten 4 Nisan 1997 tarihine kadar kendimi hiç bir zaman “Türkeş’çi” olarak takdim etmedim. Alparslan Türkeş benim için bir Başbuğ ve Türk’ün ruh köküne gönül vermemin en önemli sebebidir. Aynı zamanda Türk milliyetçilerinin ve ülkücülerin yegane liderlik mevkisinde oturan şahsiyetti. Kendime Türkeş’çi diyerek liderliği isme indirip sözde alternatif liderlere açık kapı bırakamazdım. Hareket’in 4 Nisan 1997 tarihine kadar tek bir lideri vardı o da Başbuğ Alparslan Türkeş’ti.

Başbuğ Alparslan Türkeş 4 Nisan 1997 yılında her canlının tadacağı gibi ölümü tatmıştı, geride ise gözyaşlarına boğulmuş koca bir Türk Dünyası bırakmıştı. Ve işte o andan itibaren benimde Türkeş’çiliğim başlamıştı. O tarihe kadar kendimi Türk milliyetçisi – ülkücu olarak görürken Türkeş’çiliği de onun vefatıyla artık kabul görmüştüm. Artık bana herkes Türkeş’çi diyebilirdi, ne de olsa birilerinin kendini dev aynasında görüp liderlik taslaması ile bilmem şucu buculuk yapamazdı.

Gitti Başbuğ Türkeş ama davası, yani Milliyetçi – Ülkücü Hareket’in kervanı dimdik ayakta ve yol almaya devam etmekte. Ayakta ama dün Başbuğ’un döneminde olanları da elbette unutmamak gerekir. Bugün aynı oyunlar tekrar oynanmakta ve buna çok dikkat edilmeli. Dün teşkilata, davaya ve lider’e nasıl sahip çıkıldıysa, bugün aynı  samimiyet ve bağlılık gösterilmelidir. Ülkücü iradenin Lider olarak gösterdiği şahıs Başbuğ’un emaneti Milliyetçi – Ülkücü Hareket’in Lider’idir. Başbuğ’mun döneminde çatı ve lider nasıl belli ise, bu bugün de böyledir.

Dün Başbuğ’a her türlü ihaneti yapanların akıbetleri nedir acaba? Dün “Türkeş’siz Türk Milliyetçiliği” diye onun bunun kucağında gezenler bugün acaba ne iş yaparlar? Sormak ve soruşturmak lazım. Kin, nefret için değil! Sadece oyuna gelmemek için bunları ögrenmek ve bilmek lazım.

Evet, Türkeş’çiliğim 4 Nisan 1997 tarihi ile kabulümdür. Bir 4 Nisan daha geride kaldı. Sadece Hollanda’da yirmibeş’in üzerinde yerleşim yerlerinde anma programları düzenlendi. Hatimler indirildi, dualar okundu. Dilerim Başbuğ Alparslan Türkeş’i sadece 4 Nisan günlerinde değil, yılın her gününde hatırlar ve onun o kutlu dünya görüşünü yaşar ve yaşatabiliriz.

Başbuğ’umu tekrar rahmetle anar, Türkeş’çi olabilmenin gururunu yaşadığımı belirtmek isterim. Türk’ün tarihini bütün olarak ele alırken, o tarihi Başbuğ’umda görmekteyim. Ona sadakatı , emanetlerinin yaşatılmasını bir görev olarak kabul ederim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.