DOLAR
8,2682
EURO
10,0627
ALTIN
487,34
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

Başbakan “ortak çatı adayı” fikrinden aşırı ölçüde rahatsızdır

Başbakan “ortak çatı adayı” fikrinden aşırı ölçüde rahatsızdır
31.05.2014
0
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli,”Partimiz üzerinden polemik yapma hevesinde olanların, duruşumuzu bozmak için yalan manşetlere, uydurma malumatlara bel bağlayanların Başbakan Erdoğan’ın hedeflerine hizmet etmek üzere gizli ya da açık şekilde görevlendirildikleri de su götürmez bir gerçektir. Nitekim Başbakan “Ortak Çatı Adayı” fikrinden aşırı ölçüde rahatsızdır. Çünkü Başbakan, Türk milletinin uzlaşmayla Cumhurbaşkanı seçmesinden ürkmektedir. Milliyetçi, muhafazakâr, manevi değerlere sahip, laik ve demokrat özellikleriyle temayüz etmiş kıymetli bir ismin Çankaya’ya çıkmasından korkmaktadır.”dedi.

 

MHP Lideri Bahçeli,”Milliyetçi Hareket Partisi olarak, gelecek hafta sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere planladığımız görüşmelerimizi heyecanla ve hızla sürdüreceğiz.

Bu vesileyle “Ortak Çatı Aday” teklifine olumlu ve samimi yaklaşan, uzlaşmanın ve anlaşmanın erdemine inanan saygıdeğer isimlere, siyasi partilerimize, sosyal kesimlere ve elbette büyük Türk milletine şükranlarımızı sunuyorum.

Şuna da inanıyorum ki, 12.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dışında bir isim olacak ve Türk milleti bu defa yalana, istismara, riyakârlığa, hayal tacirliğine sonuna kadar kapalı ve mesafeli duracaktır.”

 

Bahçeli’nin açıklaması şu şekilde:

İlk turu 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi’ne yalnızca 71 gün kalmıştır.

11.Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün görev süresi de 28 Ağustos 2014 tarihinde dolacaktır.

Siyasi ve toplumsal aktörlerin tüm dikkati Cumhurbaşkanı Seçimi’ne çevrilmiş ve kilitlenmiştir.

Hatta bölgesel ve küresel çevreler de Cumhurbaşkanı Seçim Süreci’ni yakinen takip etmekte, maşaları eliyle ortalığı karıştırmak ve bulandırmak maksadıyla fırsat kollamaktadır.

Ne olursa olsun, Türk milleti 12. Cumhurbaşkanı’nı ilk kez doğrudan doğruya seçecektir.

Bu demokratik imkan ve fırsat aziz milletimizin iradesini aslen yansıtması, aracısız ve fasılasız göstermesi bakımından önemli bir kazanımdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en yüksek mevkiisine yapılacak seçimin demokratik usuller, demokratik nezaket, demokratik sabır ve geniş kapsamlı mutabakatla sağlanması ülke ve millet menfaati açısından elzemdir.

Bu itibarla 12. Cumhurbaşkanı Seçimi’nin kriz ve karmaşadan uzak bir şekilde icrası, demokrasinin anlam ve ruhuna sadakatle ifası çok mühimdir.

Çatışma kültüründen beslenen mihrakların, gerginlikten çıkar bekleyen taraf ve grupların Cumhurbaşkanı Seçimi’ne gölge düşürmesine mani olmak herkesin sorumluluğundadır.

Milliyetçi Hareket Partisi öteden beri, Cumhurbaşkanı makamına oturacak şahsiyetin kucaklayıcı, kapsayıcı, kuşatıcı ve kuruluş ilkelerine bağlı olması gerektiğini savunmuştur.

Bu itibarla yeni Cumhurbaşkanı adayının siyasi ve toplumsal zeminde kayda değer bir mutabakatla belirlenmesi, yani ortak çatı olarak tayin ve tespiti önemli olduğu kadar da hayati bir konudur.

Türkiye’nin sürekli tahkim ve tahrik edilen cepheleşmeyle daha fazla meşgul edilmemesi, daha fazla yorulmaması, daha da zorlanmaması acil ve önşarttır.

Başbakan Erdoğan’ın tahripkâr, provakatif, bölücü, nefret saçan kirli üslubunun önüne geçmek ve Türkiye’yi yoğun bakım şartlarından çıkarmak, uçurumun kenarından kurtarmak için Cumhurbaşkanı Seçimi tarihi bir imkândır.

Milliyetçi Hareket Partisi Cumhurbaşkanı Seçimi öncesi ‘Ortak Çatı Aday’ önerisini gündeme taşımış, devletin en yüksek makamına oturacak değerli ismin uzlaşmayla belirlenmesini esas almıştır.

Bu maksatla 16 Mayıs 2014 tarihinden itibaren yoğun bir temas ve ziyaret sürecini başlattığımız bilinen bir husustur.

İlk olarak 9. ve 10. Cumhurbaşkanlarımızla kanaatlerimiz paylaşılmış, kendilerinin düşünce ve önerileri alınmıştır.

Bununla birlikte halen görevde bulunan 11. Cumhurbaşkanımızla görüşülmüş ve karşılıklı değerlendirmelerde bulunulmuştur.

Ayrıca sırasıyla; TBMM Başkanı’yla, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin muhterem genel başkanlarıyla çok faydalı ve umut verici görüşmeler yapılmıştır.

Memnuniyetle müşahede ediyoruz ki,  Türk siyasetinin güzide partileri, devlet adamlığıyla tebarüz etmiş saygıdeğer isimler “Ortak Çatı Adayı” fikrine sıcak ve olumlu yaklaşmışlardır.

Bu durum sevindirici ve gelecek için anlamlı bir gelişmedir.

Şu ana kadar yaptığımız temaslarımızda Cumhurbaşkanı olacak şahsın vasıfları konusunda hemen hemen herkesin benzer müşterek hassasiyet ve beklentilere sahip olduğu anlaşılmaktadır.

İki haftayı geçen ziyaretlerimizin hiçbir safhasında, hiçbir merhalesinde Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili somut bir isimlendirme yapılmamış, herhangi bir kişiye teklifte bulunulmamıştır.

Bu gerçeğin haricinde, medya aracılığıyla tedavüle sokulan bilgi, yorum, değerlendirme ve haberler asılsız olduğu kadar maksatlı, marazi ve mahzurludur.

Partimiz üzerinden polemik yapma hevesinde olanların, duruşumuzu bozmak için yalan manşetlere, uydurma malumatlara bel bağlayanların Başbakan Erdoğan’ın hedeflerine hizmet etmek üzere gizli ya da açık şekilde görevlendirildikleri de su götürmez bir gerçektir.

Nitekim Başbakan “Ortak Çatı Adayı” fikrinden aşırı ölçüde rahatsızdır.

Çünkü Başbakan, Türk milletinin uzlaşmayla Cumhurbaşkanı seçmesinden ürkmektedir.

Milliyetçi, muhafazakâr, manevi değerlere sahip, laik ve demokrat özellikleriyle temayüz etmiş kıymetli bir ismin Çankaya’ya çıkmasından korkmaktadır.

Kaldı ki, Cumhurbaşkanlığı makamı Başbakan Erdoğan’a uzak ve kapalıdır.

“Ortak Çatı Adayı” millet aleyhine faal halde çalışan tüm zümrelerin, Türkiye’nin alttan alta kuyusunu kazan iç ve dış tüm odakların kâbusu ve korkulu rüyası olacaktır.

İnanıyorum ki 12. Cumhurbaşkanı, büyük bir ittifakla, Türk milletinin kutlu iradesiyle ve herkesin gönül rızasıyla seçilecektir.

Bu kapsamda; açılan diyalog kanallarının ve oldukça ümitvar olduğumuz uzlaşma atmosferinin tam anlamıyla hakim ve tesirli olacağı görülmektedir.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak, gelecek hafta sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere planladığımız görüşmelerimizi heyecanla ve hızla sürdüreceğiz.

Bu vesileyle “Ortak Çatı Aday” teklifine olumlu ve samimi yaklaşan, uzlaşmanın ve anlaşmanın erdemine inanan saygıdeğer isimlere, siyasi partilerimize, sosyal kesimlere ve elbette büyük Türk milletine şükranlarımızı sunuyorum.

Şuna da inanıyorum ki, 12.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dışında bir isim olacak ve Türk milleti bu defa yalana, istismara, riyakârlığa, hayal tacirliğine sonuna kadar kapalı ve mesafeli duracaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.