MHP’nin Soma raporuna göre şehit sayısı daha fazla

Bu haber 17 Mayıs 2014 - 15:26 'de eklendi ve 725 kez görüntülendi.

MHP Soma’la ilgili ön araştırma raporu hazırladı. Raporda şehit sayısıyla ilgili çarpıcı bilgilere yer verildi..

MHP ’nin Soma faciasının ardından bölgede inceleme yapması için gönderdiği heyetin bir ön rapor hazırladığı öğrenildi. Heyette yer alan isimlerden Manisa MilletvekiliErkan Akçay ’ın verdiği bilgilere göre şehit sayısı yetkililerin söylediklerinin çok üzerinde. Akçay, şu ana kadar 346 kişinin hayatını kaybettiğini tespit ettiklerini söyledi.

Sadece Türkiye’yi değil, dünyayı yasa boğan Soma faciasının üzerinden 4 gün geçti. Ancak hâlâ cevabı bulunamayan sorular var. Bunlardan biri facianın sebebi, diğeri ise olay anında kaç kişinin madende olduğu, kaçının kurtarıldığı, kaçının şehit düştüğü. Medyaya yansıyan rakamlar çelişkili. 500’den fazla madencinin hayatını kaybettiği iddiaları doğrulanmadı. Resmi açıklamaya göre 299 madenci hayatını kaybetti. 3-4 madencinin kayıp olduğunu ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, meseleyi 301 madenciyle ‘nihayetlendirebileceklerini’ söyledi.
“ÇARŞAMBA 19.00 İTİBARIYLA 346 CENAZE”
MHP’nin facianın hemen ardından bölgede incelemelerde bulunmak üzere bir heyet oluşturduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre heyet faciayla ilgili bir ön rapor yazma hazırlığında. Heyette yer alan isimlerden biri olan Manisa Milletvekili Erkan Akçay, çok önemli tespitlerde bulunduklarını anlattı. Özellikle ölü sayısıyla ilgilikamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Akçay, Kırkağaç’taki soğuk hava deposundan 346 cenazenin sahiplerine teslim edildiğini ileri sürdü. Bu bilgi heyetin raporunda da yer alacak. Erkan Akçay, “Çarşamba günü akşam saatlerinde Kırkağaç’taki soğuk hava deposuna gittim.  Bana, ‘346 cenazenin ailelerine teslim edildiği’ bilgisi verildi. Bunu birkaç yerden de teyit ettirdik. Oysa cenaze sayısı 284 olarak açıklanıyor. O halde bize verilen 346 nereden çıktı? Bana, milletvekili olarak verilen rakam, ‘Çarşamba 19.00 itibarıyla 346 cenazedir.’ Madende 787 kişinin bulunduğu söylenmişti ama açıklanan rakamlarda tuhaflıklar var. Spekülasyon peşinde değiliz ama bu rakamların gerçeğini öğrenmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
MHP lideri Devlet Bahçeli de önceki günkü Soma ziyaretinin ardından, ölü sayısıyla ilgili farklı rakamların ortada dolaştığı üzerinde durmuş, nihai olarak devletin rakamlarına itibar edilmesi gerektiğini söylemişti. MHP’nin raporunda, kazanın sebebine ilişkin herhangi bir bilgi ise bulunmuyor.
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de önceki günkü açıklamasında benzer ifadeler kullanmıştı. Özel, “Ben olaydan sonra buradan hiç ayrılmadım ve ilk günden beridir söylüyorum; 340’ın altında bir kayıp beklemiyoruz. 450’ye çıkmasından endişe ediyoruz.” demişti.
Heyetin bir diğer tespiti de asayişe ilişkin oldu. Vatandaşların üzüntülerini yaşadığı, yüzlerce evde cenaze bulunduğuna dikkat çekiliyor. Buna rağmen bir asayişsizliğin olmadığı üzerinde özellikle duruluyor. Provokatif bazı unsurların taban bulamadığı ifade edildi.
ZAMAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al