ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,1130
EURO
17,3027
ALTIN
967,42
BIST
2.375,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
26°C
İstanbul
26°C
Açık
Çarşamba Açık
25°C
Perşembe Açık
27°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C

Olcay Kılavuz’dan Çalıştay ve Kurultay Teşekkürü

Olcay Kılavuz’dan Çalıştay ve Kurultay Teşekkürü

yazir87204b325

Olcay Kılavuz: “3 Mayıs 1944’te Atsız’ı, Ankara Arena’nın 10 metre ötesinde karşılayan binlerce milliyetçinin aziz hatırası; 3 Mayıs 2014’te ise on binlerce genç milliyetçi tarafından hürmetle yâd edilmiştir. Doğu Türkistan’ın acıları Ankara Arena’da hissedilmiş, Halep’in yıkıntısı Ankara Arena’yı dolduran on binlerin gözlerini yaşartmıştır. Ancak Turan’ın bir gün gerçekleşeceğine olan inanç tüm kederleri unutturmuş, umutları yeniden diriltmiştir.”

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay Kılavuz, II. Türk Gençlik Çalıştayı ve II. Türk Gençlik Kurultayı Değerlendirme ve Teşekkür Mesajı yayınladı. Kılavuz’Un mesajı şu şekilde:

Bilindiği üzere Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfıtarafından 2 Mayıs’ta II. Türk Gençlik Çalıştayı ve 3 Mayıs’ta ise önce Türk Gençlik Yürüyüşü, ardından da II. Türk Gençlik Kurultayı gerçekleştirilmiştir. Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleşen kurultayımızın bu yıl ikincisinin düzenlenmesi, bu organizasyonun kurumsal bir kimlik kazandığını göstermiştir.

Çalıştayımızın ve kurultayımızın hazırlıkları haftalar öncesinden başlatılmıştır. Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticileri başta olmak üzere, il ve ilçe teşkilatlarımız, ortaöğretim ve üniversite ile bayanlar teşkilatımız büyük bir gayretle çalışmaya koyulmuşlardır. Çalıştaya katılacak delegelerin belirlenmesi, iletişim kurulması ve delegasyonun ortaya çıkarılması için; yönergeler hazırlanmış ve sürekli bir iletişim faaliyeti yürütülmüştür. Delegasyon otogar, havaalanı ve tren garından alınarak çalıştayın düzenleneceği otele getirilmiştir. Öte yandan kurultay için afişleme çalışmaları gece yarısından sabahlara kadar sürmüş,ülküdaşlarımız uyku nedir bilmeden, büyük bir fedakârlıkla çaba göstermiştir. İllerimiz ve ilçelerimizle derhal iletişime geçilmiş, hızlı ve nizami bir organizasyon planı ortaya koyulmuştur.

Türk Gençlik Çalıştayı 2 Mayıs tarihinde, tüm illerimizden katılım gösteren delegeler başta olmak üzere, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen gurbetçilerimiz ile Türk dünyasının dört bir yanından katılım gösteren soydaşlarımızı buluşturmuştur. Konya ile Kerkük, Aşkabat ile Antalya, Frankfurt ile Lefkoşe, Taşkent ile Tokat bir araya gelmiş, yürekler tekleşmiş, hasretler bir nebze olsun dinmiştir. Bu vesileyle ülküdaşlarımız birbirini tanımış, kaynaşmış ve çok samimi bağlar kurmuştur.

Çalıştayımız:
1- Gençlik, Milli Kimlik ve Değerler,
2- Gençlik, Bağımsızlık ve Modernleşme,
3- Türk Gençliğinin Sosyo-Ekonomik Sorunları,
4- Küreselleşme, Emperyalizm ve Milliyetçilik başlıklı 4 ana madde üzerinde yapılan atölye çalışmaları ve tebliğler ile sürmüştür.

160 delege ve 70 müşahit çalıştayımıza aktif olarak katılım göstermiştir. Daha sonra Türk dünyasından gelen katılımcılarımız görüşlerini dile getirmiş ve akabinde Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen temsilcilerimizin görüşlerini ilettiği Avrupa Türklük Formu düzenlenmiştir. Çalıştayın formatı gereği tüm delegeler, Türk gençliğinin sorunlarıyla ilgili görüşlerini beyan etmiş ve bu konudaki önerilerini dile getirmiştir. Bunun sonucunda ülküdaşlarımız arasında bir fikir teatisi gerçekleşmiştir. Çok kıymetli akademisyenlerimizde çalıştaya müşahit olarak katılmış ve değerlendirmelerini sunmuşlardır.Çalıştayımızın sonuç bildirgesi ise II. Türk Gençlik Kurultayında Türk ve dünya kamuoyuna duyurulmuştur. İlaveten, çalıştayımızda sunulan tebliğ, rapor ve gözlemler, Ülkü Ocakları Dergisinin Mayıs ayı özel sayısında ülküdaşlarımızın ilgisine sunulacaktır.

3 Mayıs sabahında ise illerden gelen ülküdaşlarımız Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in kabri başında mahşeri bir kalabalıkla bir araya gelmiştir. Türk milliyetçiliğinin Başbuğuna zafer sözü verilmiş, hatırası önünde tazimle eğilinmiştir. Başbuğumuzun mezarı başında okunan duaların ardından Anıtkabir’e doğru Türk Gençlik Yürüyüşü düzenlenmiştir. On binlerce ülkücü nizamlı bir şekilde marşlar ve sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçmiştir. Tandoğan Meydanı adeta 1978 mitinginin maneviyatını yeniden yaşamıştır. Anıtkabir’in meydanı bozkurtlarla dolup taşmıştır. Ülkücü Türk gençliği Ata’nın huzurunda Türklüğü ve Türkiye’yi ebed müddet koruma ve yaşatma sözü vermişlerdir.Daha sonra aynı nizam ve heyecanla kurultayımızın yapılacağı Ankara Arena’ya doğru harekete geçilmiştir.

Ankara Arena ülkücü gençler tarafından hınca hınç doldurulmuştur. Salonun görüntüsü 3 Mayıs ruhunun hala taptaze ve dipdiri bir şekilde yaşadığını göstermiştir. 3 Mayıs 1944’te Atsız’ı, Ankara Arena’nın 10 metre ötesinde karşılayan binlerce milliyetçinin aziz hatırası; 3 Mayıs 2014’te ise on binlerce genç milliyetçi tarafından hürmetle yâd edilmiştir. Doğu Türkistan’ın acıları Ankara Arena’da hissedilmiş, Halep’in yıkıntısı Ankara Arena’yı dolduran on binlerin gözlerini yaşartmıştır. Ancak Turan’ın bir gün gerçekleşeceğine olan inanç tüm kederleri unutturmuş, umutları yeniden diriltmiştir.Hep bir ağızdan Kerkük hoyratları söylenmiş, Kafkasların esintisiyle yürekler titremiştir. Zeybeğin haşmeti, Semahın samimiyeti ruhları bürümüştür.

Hareketimizin lideri, Sayın Genel Başkanımızın salona girişi ise heyecanı daha da artırmıştır. Liderimizin konuşması ülküdaşlarımız tarafından dikkatle dinlenmiş, büyük bir heyecanla ve coşkuyla karşılanmıştır.Liderimizin Türk gençliği ve Türkiye üzerindeki değerlendirmeleri kurultayımızı daha da önemli kılmıştır.

Türkiye’nin ve Türk dünyasının bir araya geldiği kurultayımız, gerek içeriği, gerekse katılımının yoğunluğuyla tarihi bir gün olarak hafızalara kazınmıştır. 3 Mayıs ruhu 70. Yılında büyük bir kurultayla anılmış, Türklüğün ve milliyetçiliğin gücü dost-düşman herkese bir kez daha hatırlatılmıştır.

Çalıştayımızın ve Kurultayımızın fikir babası olan, yüksek müsaadeleriyle bizleri teşvik eden Liderimiz Devlet Bahçeli Bey başta olmak üzere kıymetli başkanlık divanına; milletvekillerimiz ve MYK üyelerimize; Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nin fedakâr yöneticilerine, il ve ilçe ocak başkanlarımıza, ortaöğretim, üniversite ve bayanlar birimi başkanlarımız ile teşkilat mensuplarımıza; Türk dünyasından teşrif eden çok değerli soydaşlarımıza, Avrupa’dan iştirak eden saygıdeğer gurbetçilerimize ve salonu şereflendiren tüm ülküdaşlarımıza en kalbi duygularımla ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.

Başbuğumuzun emaneti, Liderimizin göz bebeği olan Ülkü Ocakları, her zaman ve her şartta Türk gençliğinin yanında olmaya devam edecektir. Faaliyetlerimiz bundan böyle daha da artan bir şevk ve heyecanla yürütülecektir. Ülkü Ocakları, yarım asra yaklaşan mazisi ve geleceğe odaklanan yapısıyla bundan böyle de Türk gençliğinin yegâne adresi olmaya devam edecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.