Sinan Oğan: Dost ve kardeş Azerbaycanımızın Cumhuriyet Günü’nü kutlarız

Bu haber 29 Mayıs 2014 - 0:29 'de eklendi ve 602 kez görüntülendi.

Sinan Oğan: “Bakü’deki Türk şehitliği, Çanakkale Şehitliği’nde bulunan Bakü’den gelen askerlerin anıt mezarları Türkiye ve Azerbaycan’ın tarihlerini ortak bir şekilde yazdığını en güzel örneği olmuştur.”

MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan’ınAzerbaycan Cumhuriyet Günü’ne İlişkin Mesajı şu şekilde:

Türk – İslam tarihinin ilk demokratik ve laik devleti olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 28 Mayıs 1918 tarihinde kurulmuştur. Mehmet Emin Resulzade’nin “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” sözleri daha sonraki yıllarda da ispatlanmış,Azerbaycan bayrağı birçok alanda zirveye çıkmıştır. İki devlet tek millet olan Azerbaycan ile Türkiye tarih boyunca sevinçte ve kederde hep bir olmuştur.

Bakü’deki Türk şehitliği, Çanakkale Şehitliği’nde bulunan Bakü’den gelen askerlerin anıt mezarları Türkiye ve Azerbaycan’ın tarihlerini ortak bir şekilde yazdığını en güzel örneği olmuştur. İki kardeş ülke, ortak tarihten ortak geleceğe doğru ilerlemekte ve kardeşliği günden güne artmaktadır. Son dönemde, Azerbaycan’ın Soma faciası sonrasındaki yardımları ve Türkiye’nin acısının paylaşması ise buna günümüzden verilecek en güzel örnek olmuştur.

Bu düşüncelerimizle, dost ve kardeş Azerbaycanımızın Cumhuriyet Günü’nü kutlarız. İnşallah, üç renkli Azerbaycan bayrağı, en kısa süre içerisinde Ermeni işgali altında bulunan Azerbaycan topraklarında yeniden dalgalanacaktır.

Dr. Sinan OĞAN
MHP Iğdır Milletvekili
Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyesi
Türkiye Azerbaycan Derneği Onursal Genel Başkanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments