DOLAR
8,4330
EURO
10,1874
ALTIN
494,89
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Gök Gürültülü
22°C
KAYGILARDAN ÂZÂDE MEVSİMLERDE BAYRAM Kemal ÇOPUROĞLU Şimdi her istenildiğinde alınan ve daha eskimeden çöpe atılan Ayakkabı, pantolon, gömlek değil; Kadri kıymeti Bilinen Ve Yıllarca giyilen Bayramlıklara sarılmadan uyuyamayan, Uyuyunca da Bir bayram rüyâsı gören: Gönençli, Kıvançlı Ve Mutlu çocukların bayramıydı bizim bayramlarımız… Bizi mutlu kılan; Belki içten bir kucaklanış,Ve sevgi dolu...
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...

BAYRAK İNİYOR… MUSUL DÜŞÜYOR..! BAŞBAKAN MİLLETLE DALGA GEÇİYOR!

BAYRAK İNİYOR… MUSUL DÜŞÜYOR..! BAŞBAKAN MİLLETLE DALGA GEÇİYOR!
14.06.2014
0
A+
A-

Başbakan Erdoğan hepimizin aklıyla dalga geçiyor! Birkaç gündür tüm Türkiye “Türk Bayrağı”nın askeri garnizonda gönderden indirilmesini konuşuyor!  Millet infial içinde! Ama bu iş sadece bayrağın indirilmesi meselesi değil! Bu AKP’nin iktidara getirilmesine kadar uzanan, Habur ile görünür hale gelen, sonra “şerefsizliğin” zirve yaptığı Oslo görüşmeleriyle ve İmralı’ya seferlerle ayyuka çıkan çözülme sürecinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni getirdiği son noktadır. Eğer AKP hükümeti bu süreci bu hale getirmeseydi, gezi olaylarında ve benzeri gösterilerde TOMA, biber gazı, basınçlı suyla vatandaşların üzerine giderken ve can kayıpları yaşanırken; PKK militanlarının ve destekçilerinin eylemlerini görmezden geldi, hatta askere ve polise “sakın müdahale etmeyin” diyerek elini kolunu bağlamasaydı bu noktaya gelinmezdi.

Ama sonuçta, yıllardır MHP’nin uyarılarını dikkate almayan, tüm eleştirileri düşman olarak gören Başbakan Erdoğan Güneydoğu bölgesinde birçok şehirde PKK’nın alan hakimiyeti kurmasını, yol kesmesini görmezden geldi. Hükümetin tavizkar tutumu PKK’yı iyice cesaretlendirdi ve şımarmalarına yol açtı. Başbakan’ın sözde “Çözüm Süreci” dediği süreç “çözülme ve çürüme süreci”ne dönüştü.

Erdoğan ve Arınç Aklımızla Alay Ediyor!

Ama Başbakan’ın sanki hiç sorumluluğu yokmuş gibi çıkıp, askeri ve polisi suçlaması hiç anlaşılır bir şey değildir. Daha doğrusu bu milletin aklıyla alay etmektir. Başbakan bu olay üzerine Salı günkü AKP Grup toplantısında şunları söyledi: “Orada bulunan askerdi, komutandı hepsi bunun bedelini ödeyecektir.”,  “Şimdi çıkacak birisi garnizonun duvarlarını aşacak, Türk bayrağını indirecek, o bayrağı indirirken o görevliler seyredecek. Neymiş? Çözüm sürecini sekteye uğratmayalım. Ne demek ya? O bayrağı indireni, neyse alacaksın, indireceksin, gereğini de yapacaksın. Yapmıyorsan da sorumlusun. Herhalde ben Ankara’dan gelip de o bayrağı indireni, indirmeyeceğim. Burada çözüm süreci.. böyle bir şey olmaz. Bunun gereği neyse bunu yapmaya mecbursun. Askerin polisin bahanesi olamaz.”

Başbakan’a sormak lazım: Senin yardımcın Bülent Arınç “Eğer sabır olmasaydı, hükümetin siyasi iradesine bağlılık olmasaydı, bayrak direğine çıkmaya çalışıp o bayrağı oradan indirmeye cüret eden insana cezası o anda verilirdi” demedi mi? Bu nasıl bir anlayıştır? Bir taraftan Hükümet askere “ateş etme” diyor! Diğer taraftan bayrağı indirene gereğini niye yapmadın diyor! Başbakan bir taraftan “Bayrağı neden indirttin?” diye komutana hesap soruyor ve güya PKK’ya yüklenerek Cumhurbaşkanlığı seçiminde (aday olabilirse!) milliyetçilerin oyunu almaya çalışıyor! Öte yandan “Orada birisi ölseydi çözüm sürecine zarar gelirdi.” diyerek de kürt kökenli vatandaşlarımızın oyunu almak için mesajlar veriyor! Yani Başbakan Erdoğan milletin aklıyla dalga geçiyor! “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?” denir bu gibi durumlarda!

Siz milletin her şeyi unuttuğunu düşünerek bunları yapıyorsanız, bunun kolay unutulacak bir şey olmadığını ve bir gün mutlaka hesabının sorulacağını size hatırlatmamız lazım.

Genelkurmay Başkanı Başbakanın Emir Eri mi?

Öte yandan şanlı bayrağımızın indirildiği yer olan Diyarbakır 2. Hava Komutanlığının en üst sorumlusu olan Genel Kurmay Başkanı da adeta Başbakan’ın emir eri haline geldi. Nöbet yerindeki gönderde ve güvenlik çemberi içinde olan bayrağa saldırı olması veya başka bir taciz olması durumunda, nöbetçi komutana sormadan ateş etme yetkisine sahiptir. Nöbetçiler ateş etmemiş çünkü Bülent Arınç’ın da dediği gibi “Hükümetin siyasi iradesine(!)” uyulması emredilmiş. Genelkurmay ise sadece “Olayın takipçisiyiz” diyor.

Genelkurmay Lice olaylarına da ses çıkarmıyor. Bir sivil savcı Lice’de eylem yapanlara ateş açan jandarmanın silahlarına el koyuyor. Askeri savcılıktan ve TSK’dan ses çıkmıyor. Mevzilerine sızmaya çalışan birine ateş eden Jandarmanın silahına savcılıkça el konulan bir yerde, bir nöbetçi nasıl ateş açacak? Ateş açarsa kendisini kim koruyacak? Ergenekon, Balyoz, Casusluk davalarında kendi mensuplarını koruyamayan, korumayı bırakın sesini bile çıkarmayan bir noktaya gelen Genelkurmay’dan bu konularda inisiyatif beklemek hayal gibi görünüyor.

Musul’da İkinci Çuval Vakası

El Kaide ile ilişkili olduğu iddia edilen IŞİD örgütü bilindiği gibi Suriye içinde faaliyet gösteriyordu ve AKP Hükümetinin Nusra Cephesi ve IŞİD’i desteklediği hem Türk hem de yabancı medyada yer almıştı. Geçtiğimiz günlerde IŞİD Musul şehrini ele geçirdikten sonra, Türkiye’nin başkonsolosluğunu da işgal etti. Bundan daha vahim olan şey ise konsolosluk çalışanlarını da esir alması ve başkonsolosluğu IŞİD’e karşı korumak için gönderilen özel harekat polislerine Ankara’dan teslim olun talimatı verildiği iddia edildi.

Bu arada Dışişleri Bakanlığımız ise “Durumu inceliyoruz” açıklamasından başka bir şey yapmadı. Maalesef Dışişleri Bakanlığı o bölgede böyle bir gelişmenin olacağı uyarılarına rağmen önlem almakta gecikti.  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak’ın ikinci büyük kenti olan Musul’daki gelişmelerin kabul edilebilir olmadığını belirterek, “Eminim ki böyle ‘oldu-bitti’ gelişmelere müsaade edilmez bölgede” dedi.

Yani “sıfır sorun” diyerek “sırf sorun” haline gelen dış politikamızın Suriye ve Irak’ta tökezlediğinin resmidir bu açıklamalar… Bayrağımıza, yani namusumuza sahip çıkamayan Başbakan burada da Davudoğlu’nun aklına(!) uyarak milletin aklıyla dalga geçmektedir.

Türk Milleti Bayrağını İndirtmez!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milli imkanlarla geliştirilen T-129 ATAK taarruz ve taktik keşif helikopterin kokpitine binmişler ve poz vermişler. Ben de “asker bayrağı indirene gereğini yapmıyor, onların yerine helikopterle gidip biz gereğini yapalım” diyorlar sandım. Oraya gitmeyecekseniz inin o helikopterden! Siz gitmeyecekseniz –ki sizde o cesaret ve şahsiyet yok– biz gidelim!

“Türk” kelimesinden rahatsız olan ve her yerden kaldıran, andımızı okullarda yasaklayan,  “tek devlet, tek millet, tek dil, tek bayrak” sözlerinden rahatsız olan AKP bayrağımıza sahip çıkamasa da Türk Milleti bayrağına sahip çıkacaktır. Bu millet bayrağını geçmişte de yere indirtmedi, bugün de indirtmez!

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşımızın ilk mısraında şöyle diyor:

Korkma… Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak!

Sönmeden yurdumun üstünde yüzen en son ocak!

Henüz yurdumuzda tüten en son ocak sönmediğine göre, al sancağımız da sönmeyecektir. Atatürk’ün 1930’da Aspendos Antik Tiyatrosu’nu ziyaretinde Yörük çadırında ayran içerken söylediği şu sözü de teslimiyetçi dış politika izleyen Başbakan ve AKP yetkililerine hatırlatmamız gerekiyor: “Arkadaşlar, gidip Toros Dağları’na bakınız. Orada bir tek Yörük çadırı görüyorsanız, o çadırda bir duman tütüyorsa, bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.”

Evet…bizim ocaklarımızda hala duman tütüyor ve bu ocakların mensupları şehitlerimizin kanının sembolü olan ay-yıldızlı bayrağımızı ve şehitlerimizin kanıyla sulanan toprakları savunacak güçtedir.

 

Doç.Dr. Mehmet GÜNAL
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.