AKP, PKK’YI MECLİS’E TAŞIDI

Bu haber 02 Temmuz 2014 - 15:12 'de eklendi ve 639 kez görüntülendi.

Eli silahlı katillerin dağa çıkmak yerine şehirlerde dolaşmasına izin veren ve terör örgütüyle görüşme yapılmasını ve ortaklık kurulmasını suç olmaktan çıkaran tasarı komisyonda. 

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilebilmek için PKK ve uzantılarına teslim olmasının karşılığı olarak meclise sevk edilen ihanet tasarısının komisyon görüşmelerine başlandı. MHP Grup Başkanvekili OktayVural, konusu suç teşkil eden ve suç imtiyazı sağlayan tasarının görüşülemeyeceğini söyledi. AKP’nin azdırdığı meclisteki PKK uzantıları hemen saldırıya geçti. 

 

Eli silahlı katillerin dağa çıkmak yerine şehirlerde dolaşmasına izin veren ve terör örgütüyle görüşme yapılmasını ve ortaklık kurulmasını suç olmaktan çıkaran tasarı komisyonda görüşüldü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilebilmek için PKK ve uzantılarına teslim olmasının karşılığı olarak meclise sevk edilen ihanet tasarısının komisyon görüşmelerine başlandı. MHP Grup Başkanvekili OktayVural, konusu suç teşkil eden ve suç imtiyazı sağlayan tasarının görüşülemeyeceğini söyledi. AKP’nin azdırdığı meclisteki PKK uzantıları hemen saldırıya geçti.

Hükümetin hazırladığı ve çerçeve yasa olarak adlandırılan 6 maddelik “İhanet Süreci” tasarısı görüşmeleri tartışmayla başladı. Hükümet’in Meclis’e sevk ettiği ve terörle mücadele diyerek, teröre prim verdiği 6 maddelik tasarı, İçişleri Komisyonu’nda ele alındı. Görüşmelerin hemen başında MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, basın mensuplarının dışarı çıkarılmasına tepki gösterdi.

Vural, “Milletvekilleri milletin vekilidir, görsünler. Milletin gözünü kapatamazsınız, milletten kaçıramazsınız” dedi. Vural daha sonra da söz konusu tasarının İçişleri Komisyonu’nda görüşülemeyeceğini, bununla ilgili Meclis Başkanlığı’na yaptığı itirazın dikkate alınmadığını ifade etti. Vural’ın “Terör örgütünün tehdidiyle bir komisyon çalıştırılamaz” sözleri üzerine, AKP’den cüret bulan HDP milletvekilleri tepki gösterdi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin, Komisyon Başkanı Ersoy’a, “Burada muhatap sizsiniz. Bunlar kim?” diyerek tepkisini dile getirdi. Karşılıklı sözlü tartışmalar bir süre devam etti. Tartışmalar bir süre daha devam ettikten sonra kameralar dışarıya çıkarıldı.

Kameraların çıkmasının ardından tasarının görüşülemeyeceğini söyleyen Vural, konusu suç teşkil eden ve suç imtiyazı sağlayan tasarının görüşülemeyeceğine ilişkin itirazını TBMM Genel Kurulu’nda da ifade ettiğini, itirazı sonuçlanmadan görüşmelere geçilemeyeceğini kaydetti.

Komisyon Başkanı Ersoy da Vural’ın itirazına ilişkin Meclis Başkanlığı’ndan komisyona herhangi bir bildirimde bulunulmadığını belirterek, görüşmelere engel bir durumun olmadığını kaydetti. MHP Grup Başkanvekili Vural, bunun üzerine usul tartışması açtı.

Oktay Vural ile Özcan Yeniçeri İçişleri Komisyonu’nda AKP+HDP ittifakına karşı çıktılar – İzleyiniz

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, söz konusu tasarının Oslo’da başladığını, şeref laflarının dolaştığını ve gelinen noktada terör örgütü PKK’nın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaptıklarını anlattı. MHP’li Bal, bu tasarının anayasanın başlangıç hükümlerinin tamamına, hukuk devleti hükmüne, ülkenin bölünmez bir bütündür ifadesine, egemenlikle ilgili hükümler başta olmak üzere birçok maddeye aykırı olduğunu öne sürdü. Bal, bu sebeple tasarının görüşülemeyeceğini savundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al