İhsanoğlu: Madımak ibret müzesi olsun

Bu haber 02 Temmuz 2014 - 15:19 'de eklendi ve 553 kez görüntülendi.

Türk Milleti’nin ortak cumhurbaşkanı adayı  Ekmeleddin İhsanoğlu, Sivas olaylarının yarattığı acının ilk günkütazeliğini koruduğunu belirterek, böyle acıların bir daha yaşanmaması adına tüm gayretiyle çalışacağını bildirdi.

 

İhsanoğlu, Sivas olaylarının 21. yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, insanı “yaratılmışların en şereflisi” olarak nitelendirdi.

Üzerinde yaşanılan toprağı da “medeniyet ve hoşgörünün menşeyi” şeklinde tanımlayan İhsanoğlu, bu toprakların insan sevgisini kendisine rehber alan Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli’ye vatan olduğunu kaydetti.

 

“Gönül ister ki Anadolu’nun bereketli toprakları ölümlere, acılara zemin olmasın, bilakis birliğin ve beraberliğin ilelebet vatanı olsun” değerlendirmesinde bulunan İhsanoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Tam 21 yıl önce bugün, tek arzuları birlik ve beraberlik mesajı vermek olan canlarımızın katledilmesinin yüreğimizde yarattığı acı ilk günkü tazeliğini korurken, böylesine acıların bir daha asla yaşanmaması adına tüm gayretimle çalışacağımı belirtmek isterim.

Bu facianın vuku bulduğu otelin ibret müzesi haline getirilerek, gelecek nesillere huzur içerisinde birlikte yaşamanın yol göstericisi olarak tesis edilmesini arzu ederim. İbret alınacak bu faciada kaybettiğimiz canlarımızın her birini saygı ve rahmetle anıyorum.”

Ekmeleddin İhsanoğlu, “Bozkırın Tezenesi” lakaplı Neşet Ertaş’ın kabrini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, “Bozkırın Tezenesi” lakaplı Neşet Ertaş’ın kabrini ziyaret etti.

İhsanoğlu, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ve CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile geldiği kentte, Medrese Mahallesi’ndeki Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliğine geçti.

İhsanoğlu burada, CHP Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Zengin, MHP Kırşehir İl Başkanı Cemil Cahit Pişkin ve vatandaşlar tarafından karşılandı.

Dua okunmasının ardından kabirlere karanfil bırakan İhsanoğlu, beraberindekilerle Bağbaşı Mezarlığı’nda Neşet Ertaş’ın kabrini ziyaret etti.

Ertaş’ın yakınları tarafından karşılanan İhsanoğlu, sanatçının mezar taşındaki “Sakın ol ha insanoğlu incitme canı, incitme her can bir kalp Hakk’a bağlı, incitme canı incitme” yazısını okudu. Mezara çiçek bırakan İhsanoğlu, Ertaş’ın babası Muharrem Ertaş’ın kabri başında da dua okudu.

İhsanoğlu, gazetecilere, “Anadolu, evladı Ertaş için ‘Bozkırın Tezenesi’ demiş. Bundan daha güzel vasıflandırma olamaz. Ben Anadolu’ya kültür, bilim, sanat ve diplomasi yollarında hizmet ettim, rahmetli büyük şairimiz Neşet Ertaş da sazıyla, sözleriyle, deyişleriyle hizmet etti. Hepimiz aynı hedefe hizmet ediyoruz. Hepimiz aynı topraktanız. Bu benzetme beni çok mutlu etmiştir, şereflendirmiştir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al