GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

Oğan: Bonzai’nin zararları araştırılsın

Bu haber 16 Temmuz 2014 - 20:37 'de eklendi ve 1.082 kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan’ın artan bonzai kullanımına ilişkin bir araştırma önergesi verdi.

Bonzainin kullanımının arttığına ve kolay kolay erişildiğine dikkat çeken Oğan TBMM’yi görece çağırdı.

MHP Iğdır milletvekili Oğan TBMM başkanlığına verdiği araştırma önergesinde aşağıdaki gerekçeleri sıraladı:

Türkiye’de son dönemde “Bonzai” isimli uyuşturucu maddenin kullanımının artması sonucunda gençlerimiz başta olmak üzere birçok vatandaşımız büyük bir tehdit altına girmiştir. Son derece kolay bir şekilde ulaşılabilen bu uyuşturucu madde, uzmanların ifadelerine göre esrar gibi uyuşturucu maddelerden 150 kat daha etkilidir. 2011’e kadar yasal olan bu maddenin eroine benzer şekilde bir ay gibi kısa bir sürede bağımlılık yapması, Bonzai’nin ne kadar tehlikeli bir madde olduğunu gözler önüne sermektedir.
Bonzai, genç yaşta kalp krizlerini tetiklemekte, kalp ritmi bozukluğu, kan basıncının artması ve böbrek yetmezliğine yol açmaktadır. Öte yandan, Türkiye, istatistiklere göre dünyada en fazla bonzai yakalayan ülke konumuna gelmiştir. 2011’de yurt genelinde 16 olayda 48 kilo 223 gram bonzai ele geçirilmiş, 2012 yılında ise bu sayılar artmış, 34 olayda emniyet güçleri tarafından elde edilen bonzai miktarı 148 kilo 675 grama çıkmıştır. Olay sayısındaki yükseliş 2013’te devam etmiş, söz konusu yıl içerisinde 83 olay meydan gelmiştir. Yine bu yıl, 121 kilo 333 gram bonzai ise emniyet güçleri tarafından ele geçirilmiştir. 2014 yılı mayıs ayı sonu itibarı ile operasyon yapılan 94 olayda 42 kilo 344 gram bonzainin yakalandığı belirtilmektedir.
Bonzai satışının büyük bölümünün gerçekleştirildiği İstanbul başta olmak üzere, gençlerimizin hayatını tehlikeye atmasının yanı sıra aile yapısını da olumsuz etkilemekte, birçok ailenin maddi ve manevi olarak yıpranmasına zemin hazırlamaktadır. Türkiye’deki uyuşturucu yaşının giderek düşmesi ve uyuşturucudan elde edilen gelirin çok önemli bir bölümünün terör örgütü PKK tarafından kontrol edildiği göz önüne alındığında uyuşturucu kullanımının önüne geçilmesi aciliyet arz etmektedir.
Bonzai isimli maddenin zararlarını tespit etmek, Türkiye’ye girişi konusunda gerekli sınırlandırmaları getirmek, Bonzai bağımlısı kişilerin rehabilitasyon imkanlarını geliştirmek ve gençlerimizi ölüme sürükleyen bu maddenin satışının engellenmesi konusunda gerekli tedbirlerin almak için Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde kurulacak bir araştırma komisyonunun çalışmaları son derece önemli rol oynayacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.