GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

Özcan Yeniçeri“3 şehit’in yakalanan failleri gerçek değil”

Bu haber 30 Ekim 2014 - 21:30 'de eklendi ve 624 kez görüntülendi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Hakkâri Yüksekova’da çarşı izni sırasında uğradıkları silahlı saldırıda üç askerin hayatını kaybetmesine ilişkin yapılan ‘failler bulundu’ açıklamasıyla ilgili vahim iddiaların basında yer aldığını dile getiren Yeniçeri, “Bu haberlere göre, saldırının hemen ardından yakalandığı iddia edilen faillerin bir kısmının başka olayların failler olduğu, bir kısmının ise uyuşturucu kaçakçısı çıktığı öne sürülmekte; saldırının hemen ardından, baskın düzenlenen yaklaşık 10 adresin bazılarının ise yanlış olduğunun baskınlar sırasında anlaşıldığı iddia edilmektedir.” dedi.

Buradan hareketle Yeniçeri, şu soruları yöneltti:

Hakkâri Yüksekova’da çarşı izni sırasında uğradıkları silahlı saldırıda üç askerin hayatını kaybetmesine ilişkin yapılan “failler bulundu” açıklamasıyla ilgili basında yer alan iddialar gerçeği yansıtmakta mıdır?

Yakalanan “faillerin” başka olayların zanlıları olduğu iddiası gerçeği yansıtmakta mıdır? Yansıtıyorsa, kamuoyunu ve halkı aldatmaya yönelik bu hareketin sorumluları kimlerdir? Bu kimseler hakkında yapılan işlemler nelerdir?

Hakkâri Yüksekova’da çarşı izni sırasında uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edilen askerlerimizin katillerinin yakalanması için baskın düzenlenen yaklaşık 10 adresin bazılarının yanlış adresler olduğunun baskınlar sırasında anlaşıldığı iddiası gerçeği yansıtmakta mıdır?

Daha önce gözaltına alınan ve kamuoyuna ilan edilen dört kişinin olayla bağlantılı olmadıkları için serbest bırakıldığı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

Bir başka soru önergesinde ise Yeniçeri, “PKK’nın şehirlerdeki sözde asayiş birimi olarak bilinen Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’nin (YDG-H) Şırnak ilimizin Cizre ilçesinde özerklik ilan ettiği; yüzleri kapalı örgüt militanlarının 25-26 tarihlerinden itibaren özellikle geceleri kalabalık gruplar halinde Sur ve Nur mahallelerinde ‘askerî düzenle’ yürüyüş yaptığı; tek tip elbise ve YDG-H tişörtü giyenlerin yer aldığı; örgütün ‘Biz serhildanlarla sokaklarımızı devletin bütün kirli politikalarından temizledik. Bu mahalleler kendini yönetecektir’ dediği ve iki mahalleye güvenlik güçlerinin girmesine izin verilmeyeceğinin belirtildiği; törene katılanların KCK ve PKK bayrakları eşliğinde ‘Biji serok Apo’ sloganları attığı bölgeden gelen haberler arasındadır.” ifadelerini kullandı.

Yeniçeri, şu soruları sordu:

Şırnak ilimizin Cizre ilçesinde özerklik ilan ettiği; yüzleri kapalı örgüt militanlarının 25-26 tarihlerinden itibaren özellikle geceleri kalabalık gruplar halinde Sur ve Nur mahallelerinde ‘askerî düzenle’ yaptığı yürüyüşlere hangi gerekçelerle müdahale edilmemiştir? Bahsi geçen yürüyüşlere müdahale edilmemesi emri hangi yetkililer tarafından verilmiştir? Bu yetkililer kimlerdir? Bunlar hakkında yapılan işlemler nelerdir?

Şırnak ilimizin Cizre ilçesinde özerklik ilan eden; yüzleri kapalı halde tek tip elbise ve YDG-H tişörtü giymiş halde 25-26 tarihlerinden itibaren özellikle geceleri kalabalık gruplar halinde Sur ve Nur mahallelerinde ‘askerî düzenle’ yürüyüş yapan; KCK ve PKK bayrakları eşliğinde ‘Biji serok Apo’ sloganları ile vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü aleyhinde sloganlar atan; terörü, suç ve suçluyu öven kimselerin kaçının kimlikleri tespit edilmiştir? Bunların kaçı yakalanıp Türk adaletine teslim edilmiştir? Bunlar hakkında yapılan işlemler nelerdir?

Şırnak ilimizin Cizre ilçesinde özerklik ilan eden; yüzleri kapalı halde tek tip elbise ve YDG-H tişörtü giymiş halde 25-26 tarihlerinden itibaren özellikle geceleri kalabalık gruplar halinde Sur ve Nur mahallelerinde ‘askerî düzenle’ yürüyüş yapan; KCK ve PKK bayrakları eşliğinde ‘Biji serok Apo’ sloganları ile vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü aleyhinde sloganlar atan; terörü, suç ve suçluyu öven kimselerin tespit edilmesi için 25 Ekim 2014 tarihinden bugüne kadar yapılan işlem ve çalışmalar hangileridir? Bahsi geçen bölgelerde bulunan tüm özel güvenlik ve MOBESE kameraları incelenmiş midir? İncelendi ise, bunlardan elde edilen bilgi ve bulgular nelerdir? İncelenmedi ise, bunların incelenmeme gerekçeleri nelerdir?

30 Ekim 2014 tarihi itibarı ile güvenlik güçleri bahsi geçen bölgelerde hangi tedbirleri almıştır? Bölgede güncel asayiş durumu nedir? 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.