YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Türkeş, MHP’nin Ortadoğu Siyaset Belgesi’ni açıkladı

Bu haber 24 Ekim 2014 - 17:35 'de eklendi ve 580 kez görüntülendi.

MHP Genel Başkan Yardımıcısı Tuğrul Türkeş, “Partimiz; Ortadoğu’daki Türk dış politikasının evvela içerideki tüm Türk vatandaşlarının ve kamu düzeninin selametine odaklanması gerektiğine inanır. Her yerde ve her zaman birinci öncelik toplumun güvenliğidir” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Türkeş, “Milliyetçi Hareket Partisi’nin Ortadoğu Siyaset Belgesi” ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak “Türkiye gündeminin ‘Ayn el-Arap'(‘Kobani’veya ‘Compagnie’) meselesiyle işgal edildiği bugünlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nin resm” Ortadoğu politikalarını kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Partisinin; Ortadoğu’daki tüm devletlerin toprak bütünlüğüne, bölünmezliğine ve sınır güvenliğine inandığını kaydeden Türkeş, şunları dedi:

“Partimiz; Ortadoğu’da barış, huzur ve istikrara hizmet edecek yeg‰ne değerlerin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri olduğuna inanır.

Partimiz; Ortadoğu halklarının radikal ideolojilerin tahakkümünden arındırılmış meşru demokratik taleplerine nispetle duyarlı ve hassastır. Partimiz; kimin güdümünde olursa olsun, bölgedeki tüm otoriter ve totaliter yaklaşımlara, eğilimlere ve usullere karşıdır.

Partimiz; komşularımız Irak, Suriye ve İran’ın toprak bütünlüğünden ve birliğinden yanadır. Bu anlamda söz konusu bütünlüğü zedeleyebilecek tüm teşebbüslere ve yapılanmalara muhaliftir.”

Partisinin; Türkiye’nin mill” menfaatlerini doğrudan tehdit eden tüm din, dil, mezhep ve etnik grup temelli terör odaklarıyla mücadele edilmesi gereğine inandığını da kaydeden Türkeş, şöyle devam etti:

“Partimiz; Irak ve Suriye’de savaşın zulmüne muhatap kalan ve kimliği-aidiyeti ne olursa olsun her insana Türkiye’nin yardım elini uzatmasını doğru ve gerekli görür.

Partimiz; savaşın yıkıcılığından kaçan ve Türkiye’ye sığınan insanlara sınır kapılarında yalnızca sıkı bir denetimin ardından (biyometrik verilerin toplanması vb.) ülkeye giriş izni verilmesi taraftarıdır.

Partimiz; Irak ve Suriye’yi sarsan savaşın bir uluslararası sorun olduğuna inanır. Sorunun uluslararası niteliği, getirilecek çözümün de uluslararası olması gerekliliğini ortaya koyar. Bu anlamda sığınmacılar meselesinin mal” yükünün Birleşmiş Milletler vasıtası ile paylaşılması gereğine inanır.

Partimiz; Türkiye’nin NATO’daki konumunun bugün olduğu gibi zayıflatılmasına değil, güçlendirilmesine taraftardır. Mevcut Hükümetin bu sahadaki yanlış adımlarının müttefiklerimizin gayrı-meşru ve yasadışı gruplarla diyalog kurmasına vesile olduğu kanaatindedir.

Partimiz; IŞİD tehdidine karşı ve farklı sebeplerle Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin 2008’den bu yana ifade ettiği gibi, Türkiye dışında bir ‘Güvenli Bölge’kurulmasını teklif eder. Söz konusu ‘Güvenli Bölge’nin NATO veya uluslararası koalisyon himayesinde gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünür.”

Türkeş, MHP’nin; bölgedeki Türkmen nüfusunun varlığını, güvenliğini, huzurunu ve refahını esas aldığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

” Hükümet nezdinde ve basında şu veya bu gruba yönelik ve Türkmenlerin aleyhine olacak şekilde uygulanan ‘pozitif ayrımcılığı’kesinlikle reddeder. Türkmen nüfusun yaşadığı sıkıntıları, çektiği çileleri ve uğradığı sistematik zulmü dikkate değer bulmayanlara inat ve ısrarla hatırlatır. Türkmenlere yapılan işkenceyi ve acımasızlığı kendine yapılmış addeder. Türkmen oluşumlar ve kuruluşlarla dayanışmayı daha ileri safhalara taşımayı teklif eder. Partimiz; IŞİD ve ‘Ayn el-Arap'(‘Kobani’veya ‘Compagnie’) meselesinden çok ileriye dönük olarak İran’ın nükleer programı ile ilgili endişeler duymaktadır. Nükleer bir İran’ın bölgedeki dengeleri tehdit edeceğini ve Türkiye’nin uluslararası platformda bu doğrultudaki kaygılarını daha gür bir sesle dillendirmesi gerektiğini düşünür.

Partimiz; Hükümetin ‘İhvan’endeksli ideolojik bir dış politika yürütmesini doğru bulmaz. Esas olan, Türkiye’nin mill” menfaatleri ve evrensel insan hakları ile demokratik ilkeler doğrultusunda bir siyaset izlenmesidir. Partimiz; Filistin halkının özgür ve bağımsız bir devlete olan hakkını sonuna kadar tanır ve savunur. Gazze’nin, Ramallah’ın aktif savunmasının İsrail ve Mısır ile ilişkilerimizin normalleştirilmesinden geçtiğine inanır.

Bu kapsamda – her ne kadar belirgin anlaşmazlıklarımız olsa da – hem İsrail hem de Mısır Büyükelçilerimizin görev yerlerine dönmeleri gerektiğini düşünür. Partimiz; Türkiye’nin günlük meselelerle değil, uzun vadeli ve gerçekçi bir stratejinin kurulması ile ilgili devlet aklının çalıştırılmasının lüzumuna inanır. Partimiz; Ortadoğu’daki Türk dış politikasının evvela içerideki tüm Türk vatandaşlarının ve kamu düzeninin selametine odaklanması gerektiğine inanır. Her yerde ve her zaman birinci öncelik toplumun güvenliğidir. “

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.