GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

Türkeş dış politikayı değerlendirdi!

Bu haber 06 Kasım 2014 - 23:22 'de eklendi ve 552 kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Türkiye’nin son dönemdeki dış politikası, Suriye ve IŞİD meseleleri hakkında değerlendirmede bulundu.

İstanbul Aydın Üniversitesi Batı Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlediği “Türkiye’nin Dış Politikası” konulu konferans,Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in katılımıyla gerçekleşti. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileriyle bir araya gelen Tuğrul Türkeş, Türkiye’nin son dönemdeki dış politikası ve Suriye ile IŞİD meseleleri hakkında değerlendirmede bulundu.

“TÜRKİYE, ORTADOĞU’DA DAHA REALİST SİYASET YAPMAK ZORUNDADIR”

Bölünmemiş bir Suriye’de demokratik bir yönetimin Türkiye’nin çıkarına olacağını belirten Tuğrul Türkeş, Ortadoğu konusunda Türkiye’yi bekleyen en büyük tehditin hayalciliğin devam etmesi olduğunu ifade etti. Türkiye’nin, Ortadoğu’da daha realist siyaset yapmak zorunda olduğunun da altını çizen Türkeş, “Türkiye’nin bu hayalci siyasetten vazgeçip büyükelçilerini bütün ülkelere tekrar kabul ettirmesi ve medeni bir diyalog içinde problemleri yürütmesi gerekir” dedi.

“ABD BÖLGEDE SÜPER BİR GÜÇ MÜDÜR?”

ABD’nin bölgedeki durumunu da değerlendiren Türkeş, “ABD, büyük devlet olmanın avantajını kullanarak kendi askerini bölgeye sokmak yerine başkasının askerini bölgeye sokarak problemleri halletmeye çalışıyor. Ne derece başarılı olacağını göreceğiz. Tabi dünya siyasetine bakarken net görmek lazım. ABD bölgede artık süper bir güç müdür? Eğer süper güç ise 12 senedir Irak’ta yaşadığı rezalete ne demeli? ABD, Irak’ta kendini rezil etti ve artık ‘aman ben bir daha bir yere asker yollamayayım durumuna geldi” dedi.

İran’ın bölgedeki etkinliğinden bahseden Türkeş, “Amerika eğer Irak’ı halletseydi İran’a musallat olacaktı. İran, Amerika kendisine sarmasın diye Vietnam Savaşı’nda Amerikalılarla savaşmış generalleri danışman olarak getirdi. Sonuçta Amerika 12 sene Irak bataklığına saplandı ve İran a saramadı. İşte bu ciddi bir devlet aklıdır” dedi.

“İRAN’IN ÜZERİNDE DURULMASI LAZIM”

İran’ın üzerinde durulması gereken bir ülke olduğunun altını çizen Tuğrul Türkeş, “İran’ın üzerinde durulması lazım. Biz ısrarla bunu söylüyoruz. İran bölgede gürültü çıkarmayan, çok toz kaldırmayan ama akıllı siyaset yürüten bir devlet. Amerika’da ABD Başkanı ve ABD Genelkurmay Başkanı muhalif güçlerin komutanlarıyla toplantı yaparken, Kasım Süleymani sahada fotoğraf çektirip basına veriyor. Bunların hepsi İran’ın bölgede daha aktif rol oynadığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de son dönemde yaşanan Kobani eylemlerini de yorumlayan Türkeş, Türkiye’de Kobani eylemleriyle yapılmaya çalışılanın Suriye’de üç buçuk yıl önce yaşanan olaylarla benzerlikler taşıdığının üzerinde durulması gerektiğini söyledi. Türkeş, “Olaylar sırasında Türkiye’de 40 insan öldü. Batı yayın organları ise Türkiye’de yaşanan bu olayları tıpkı Dera ve Humus’ta yaşananlar gibi haberlerine yansıttı. Yani Dera ve Humus’ta yaşananları Batı medyası nasıl gördüyse Diyarbakır’da Antep’te Siirt’te yaşananları da aynı gördü” dedi.

Tuğrul Türkeş konuşmasının sonunda IŞİD’in Batı kaynaklı bir organizasyon olduğunu ve bunun güçlü göstergeleri bulunduğunu vurgulayarak, Suriye’de yaşananların Türkiye’de gerçekleşmesinin mümkün olmayacağının altını çizdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.