GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

“GÖNÜLLERİ ENGELSİZ KARDEŞLERİMİZ İÇİN KOORDİNASYON MERKEZİMİZİ AÇTIK”

Bu haber 03 Aralık 2014 - 15:08 'de eklendi ve 448 kez görüntülendi.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay KILAVUZ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu.

Genel Başkan Olcay KILAVUZ’un açıklama metni şu şekilde:
“İnsan hayatı engellerle doludur. İnsanlık, yaratılıştan bugüne kadar birçok engeli atlatarak gelmiştir ve insanlar bütün engellere rağmen doğuştan getirdiği haklar gereği eşit ve hür olarak yaşamalıdır. Kişilerin doğuştan veya sonradan bir engele sahip olması eşit yaşam haklarından yoksun kılmamalıdır.

Engelli kardeşlerimizin sosyal yaşama aktif katılımı için elden gelen her şey yapılmalıdır. Bu bağlamda 3 Aralık günü Birleşmiş Millet tarafından 1992 yılında “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan edilmiştir.

Engelliler bir toplumun aynasıdır. Ne yazık ki ülkemizde engelliye ve ailelerine verilen önem oldukça yetersizdir. Lüks, israf ve şatafat düşkünlüğü içerisinde olan kimseler saraylarda yaşarken engelli kardeşlerimizi kendi kaderine terk etmiştir. Yollar, trafik levhaları ve trafik şıkları, rehabilitasyon ve eğitim hizmetleri tam manasıyla engelli kardeşlerimizin hizmetine koyulmamıştır.

Engellilerin sosyal yaşama katılımını destekleyen en büyük kişi yüce peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) olmuştur. Peygamber Efendimiz, durumlarına göre engellileri çalışmaktan alıkoymamış, onların ticaret yapmasını kolaylaştırıcı hükümler getirmiştir. Bununla birlikte, engellileri güç yetiremeyecekleri işlerden de muaf tutmuştur. Zaten Kur’an-ı Kerim’de, sorumluluğun kişinin gücü ile orantılı olduğunu, kişilere güçlerinin üstünde sorumluluk yüklenmeyeceğini ifade eden genel hükümlü ayetler yanında, engellilerin mazeretleri sebebiyle bir kısım yükümlülüklerden muaf tutulacaklarını konu edinen özel hükümlü ayetler de mevcuttur.

Dolayısıyla, engelli kardeşlerimize ilgiyi ve desteği yılın tek bir gününe indirgemek oldukça sembolik olacaktır.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak biz engelsiz kentleri, engelsiz yaşam alanlarını dilemekte ve desteklemekteyiz. Bu bağlamda kendi elimizden geleni yapmak için geçtiğimiz hafta Genel Merkezimiz bünyesinde Engelli Koordinasyon Merkezimizi açmış ve engelli kardeşlerimiz için çalışmaya başlamış bulunmaktayız. Artık gönülleri engelsiz kardeşlerimizin sorunlarını dinlemek, gerekli mercilere ulaştırmak ve çözmek için bir telefon kadar uzaktayız.

Sosyal Sorumluluk Birimimiz ve Engelli Koordinasyon Merkezimiz dâhilinde engelli kardeşlerimiz adına birçok projenin çalışmasına da devam etmekteyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün engelli kardeşlerimize “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” vesilesiyle sevgi ve saygılarımızı sunar sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim. Akabinde bütün Türk gençliğine her insanın bir engelli adayı olduğunu belirtir engelli kardeşlerimiz hususunda empati kurmalarını unutmamalarını temenni ederim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.