GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

BİR ZAMANLAR KIBRIS…

Atilla ÇİLİNGİR

MHP’Lİ TANRIKULU: KAYBEDEN YİNE ÜLKEMİZ EKONOMİSİ VE MİLLETİMİZ OLMUŞTUR

Bu biyografi 11 Aralık 2014 - 13:40 'de eklendi ve 659 kez görüntülendi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, bugüne kadar açıklanan 3 çeyreklik büyüme rakamlarının, iktidarın 2014 sonu için öngördüğü yüzde 3,3’lük büyüme hedefinin de tutmayacağını gösterdiğini ileri sürdü.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin artık nefes alamadığını savunarak, TÜİK’in açıkladığı ekim ayı mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretiminin yüzde 1,8’e düştüğünü ifade etti. Tanrıkulu, açıklamasına şöyle sürdürdü:

“AB’deki durgunluğu ve Ortadoğu’daki jeopolitik gerginliği öngöremeyip, duruma seyirci kalan ekonomi yönetimi, sanayi üretiminin aylık bazda son 1 yılın en sert düşüşünü yaşamasına neden olmuşlardır. Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin yüzde 2,2 düşmesinden tedirgin olmayan bir ekonomi yönetiminin 12 yıldan sonra girişimcilerimize sunabileceği pek bir şey kalmamıştır.”

Kasım ve aralık aylarında da sanayi üretim endeksinin beklentilerin altında gerçekleşmesinin sürpriz olmayacağını ileri süren Tanrıkulu, 2014’e girilirken milli gelirin yüzde 4 artacağı taahhüdünde bulunulduğunu ancak ekim ayında rakamın yüzde 3,3 olarak revize edildiğini aktardı.

Tanrıkulu’nun açıklamaları şu şekilde:

Yolsuzluk ekonomisinin her geçen gün daha fazla egemen olduğu Türkiye ekonomisi artık nefes alamamaktadır. Bu bağlamda TÜİK’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı Ekim ayı mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi % 1,8 düşmüştür. AB’deki durgunluğu ve Ortadoğu’daki jeopolitik gerginliği öngöremeyip, duruma seyirci kalan ekonomi yönetimi, sanayi üretiminin aylık bazda son 1 yılın en sert düşüşünü yaşamasına neden olmuşlardır.

Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin % 2,9, imalat sanayi sektörü endeksinin % 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin % 2,2 düşmesinden tedirgin olmayan bir ekonomi yönetiminin 12 yıldan sonra girişimcilerimize sunabileceği pek bir şey kalmamıştır. Bu bakımdan Ekim ayından sonra Kasım ve Aralık aylarında da sanayi üretim endeksinin beklentilerin altında gerçekleşmesi sürpriz olmayacaktır.

Ekonomideki sorumsuz ve öngörüsüz anlayışın sanayideki ivme kaybına çare bulamaması, son açıklanan 3’üncü çeyrek büyüme rakamlarından da anlaşılmaktadır.
12 yıldır ülkemizin acil ihtiyaç duyduğu ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin çok önemsediği yapısal reformları gerçekleştiremeyenler, 2014’e girerken millî geliri % 4 artırma taahhüdünde bulunmuş, geçtiğimiz Ekim ayında bunu % 3,3 olarak revize etmişti.

Geldiğimiz noktada Türkiye’nin 3’üncü çeyrek büyüme rakamı son 2 yılın en kötüsü ve beklentilerin çok altında gerçekleşmiş %1,7 olmuştur. Dokuz aylık ortalama ise %2,8’e gerilemiştir.

Yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda reel olarak %3,5 azalan toplam yatırım harcamaları, üçüncü çeyrekte %0,4 gerilemiştir. Üçüncü çeyrekte özel yatırım harcamaları bir önceki yılın aynı dönemine göre değişim kaydetmezken, kamunun yatırım harcamaları bu dönemde %2 azalmıştır.

Türkiye ekonomisi dolar bazında 1’inci çeyrekte de %7,1 ve 2’nci çeyrekte %4,3 düzeyinde küçülmüş, 3’üncü çeyrekte ise %0,5 düzeyinde kalmıştır. Bunun sonucunda ülkemizin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, yılın ilk 9 aylık döneminde dolar bazında %3,6 daralma ile 600 milyar 39 milyon dolara düşmüştür.

Üçüncü çeyrekte sabit fiyatlarla finans ve sigorta faaliyetleri %5,2 büyürken, imalat sanayiinde büyüme %2,2 düzeyinde kalmıştır.

Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre büyüme hızları, imalat sanayi %2,2, inşaat %1, tarım %-4,9, perakende ticaret %0,6 olarak gerçekleşmiştir.

Hanehalkının tüketim harcaması 3’üncü çeyrekte % 0,2 artabilirken, devletin tüketim harcaması %6,6 olmuştur.
Net ihracatın büyümeye katkısı %2,5, özel yatırım harcamaları %0,5, tüketim harcamaları %1,1, kamu harcamaları %0,2 puan katkı yapmıştır.

Bugüne kadar açıklanan 3 çeyreklik büyüme rakamları, iktidarın 2014 sonu için öngördüğü %3,3’lük büyüme hedefinin de tutmayacağını göstermektedir. Dördüncü çeyrek büyüme rakamı %4,5 gibi bu ekonomi yönetimiyle erişilmeyecek bir rakam gelmeli ki, 2014 revize edilen %3,3’lük hedef tutturulabilsin.

Kaybeden yine ülkemiz ekonomisi ve milletimiz olmuştur.
Sırça saraylarda parayla itibar sahibi olunabileceğini düşünenlerin umurunda olmayan bu son derece düşük rakamlar, 2014’ü ekonomik açıdan heba etmiş, ülkeyi orta gelir tuzağından çıkaramamıştır.

Önümüzdeki dönem için görünen odur ki, 2015 yılında da bu ve benzeri düşük rakamlarla ülkemiz yine kaybeden ülkeler arasında olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak; ülkemize bu düşük büyüme rakamlarını reva görenleri sorumlu devlet yönetimine davet ediyoruz. Hiçbir şeyden sorumluluk duymayarak, her başarısızlığınıza bir günah keçisi ve bahane aramaktan vazgeçin. 12 yıldır ülkeyi siz yönetiyorsunuz ve bu başarısızlıklardan da sizler sorumlusunuz. Bunun hesabını bugün milletimize vermekten kaçınsanız da, önümüzdeki seçimlerde vatandaşımız gerçek yaşamlarındaki ekonomik sıkıntılarının hesabını oylarıyla soracaktır.” diyerek, Türkiye’nin gücü ve değerlerini kendinden yana kullanıp, ekonomik kayıplara kulak asmayanların artık çok fazla gidecek yolu bulunmadığını belirtmiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ramazan’da teravih namazları yasak mı? Kaç adet aşı geldi? Bakan Koca açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbirler kararları alındı. Buna göre; Ramazan ayı boyunca tüm Türkiye'de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Ayrıca Ramazan boyunca toplu iftar ve sahur organizasyonları yapılmayacak. Bu çerçevede vatandaşların aklına takılan Ramazan ayında "Teravih namazı kılınacak mı?" sorusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıt verdi. TEDBİRLER ALINARAK KILINACAK Bakan Koca, Ramazan ayında kılınan teravih namazlarıyla ilgili, "Teravi namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuyla ilgili zaten açıklamaları olacak ama toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi …

İllere göre milletvekili sayıları değişti! Yüksek Seçim Kurulu açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmi Gazete’de yayımlanan Karar ile bazı illerin milletvekili çıkarma sayılarında değişikliğe gitti. İstanbul ile Mersin illerinin milletvekili sayısı azalırken, Mersin ve Tunceli’nin ise milletvekili sayısı arttı. Yüksek Seçim Kurulu, 2020 nüfus bilgilerine göre illerin çıkarabileceği milletvekili sayılarını Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul'un milletvekili sayısı 98'den 97'ye geriledi. Milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt'un milletvekili sayısı 2'den 1'e düştü. Mersin ve Tunceli'nin ise milletvekili sayıları arttı. Mersin'in milletvekili sayısı 12'den 13'e, Tunceli'nin milletvekili sayısı ise 1'den 2'ye yükseldi. Ankara, İzmir, …

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde 10 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde İHA'larla tespit edilen 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada ''Kilis’e yönelik yapılan terör saldırısının hesabını sormaya devam ediyoruz. Fırat Kalkanı bölgesinde İHA’larla tespit edilen 10 PKK/YPG’li terörist daha Kahraman Komandolarımız tarafından etkisiz hâle getirildi'' denildi. https://twitter.com/tcsavunma/status/1373937379912921089?s=19  …

Eğitim-İş Sendikası: Andımızı her sabah öğrencilerimiz ile beraber okuyacağız

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Eğitim-İş Sendikası her sabah okullarda öğrencilerle birlikte “Andımız”ı okuma kararı aldı. Eğitim-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından alınan karar sendika karar defterine de işlendi. Alınan karar şöyle: “İlkokullarda her gün ilk dersten önce okunmakta olan Öğrenci Andı’na ilişkin yönetmelik maddesi idare tarafından 8 Ekim 2013 tarihinde kaldırılmıştı. Sendika olarak, düzenlemenin iptali için Danıştay nezdinde dava açmıştık. Danıştay 8. Dairesi 2018 yılında lehimize karar vermişti. Danıştay 8. Dairesi’nin kararına rağmen MEB yönetmelikte düzenlemeye gitmediği gibi Öğrenci Andı’nın okunmasına yönelik de bir adım atmamıştır. 1933 yılından beri okullarımızda okutulmakta olan Öğrenci Andı…

TBMM bahçesine yıldırım düştü

TBMM yerleşkesindeki bir ağaca yıldırım düşmesi sonucu kısa süreli panik yaşandı. Ağacın kopan parçası seyir halindeki bir ağacın üzerine düştü. Başkent'te sabah saatlerinden itibaren sağanak etkili oldu. Saat 11.30 sıralarında gök gürültüsü ve şimşek çakması ardından TBMM bahçesindeki çınar ağacına yıldırım düştü. TBMM kampüsü içinde iktidar kulisi karşısındaki ağaca isabet eden yıldırım, çevrede paniğe neden oldu. Bu yıl bakıma alınan tarihi ağaç, yıldırım isabet etmesi sonucu ortadan ikiye ayrıldı. Polis ekipleri ve Meclis personeli, ağacın çevresinde önlem aldı. Olayda yaralanan olmadı.…

Dolar 8 Lira! Maliye Bakanı Elvan’dan kararlılık mesajı: Herhangi bir taviz vermeyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan döviz kurunun yükselmesi üzerine dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Elvan, 'Serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejimine kararlılıkla devam edilecek ' ifadelerine yer verdi. Romabet Giriş Hafta sonu Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınarak yerine, Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Yaşanan gelişmenin ardından dövizde ciddi bir artış yaşandı. Türkiye'de piyasaların henüz açılmamasına rağmen dolar 8 liranın üzerine çıktı. "MAKRO POLİTİKA KARARLILIKLA SÜRECEK" Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan önemli açıklamalarda bulundu. Elvan, "Uyguladığımız enflasyonda düşüşü önceliklendiren makro politika çerçevesi enflasyonda kalıcı düşüş …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ