YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

SEMİH YALÇIN’DAN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANINA SORU ÖNERGESİ

Bu haber 24 Aralık 2014 - 14:58 'de eklendi ve 525 kez görüntülendi.

MHP Genel Sekreteri Semih YALÇIN Kültür ve Turizm Bakanının cevaplandırması için Devlet tiyatroları hakkında soru önergesi verdi.

Semih YALÇIN’ın soru önergesi şu şekilde:
“Malumunuz olduğu üzere milletlerin kültürel gelişmesini sağlayan potansiyel güçlerden biri de tiyatrodur. Tiyatro; insanlara ve milletlere dayanışmayı, sorumluluk duygusunu, düşünerek ve yorumlayarak okumayı sağlamasının yanında, insanlarımızın birçok sanat dallarıyla da ilgilenmesini sağlaması bakımından millet ve toplum hayatında büyük öneme sahiptir.

Diğer taraftan milletlerin kültür birikiminin yansımasına ve milli kimliğin pekişmesine büyük katkı sağlaması nedeniyle, devletlerin kültür programı kapsamında yer alması gereken en önemli girişim olarak değerlendirilmelidir.

Ancak Bakanlığınızca kamuoyuna sunulan TUSAK Yasa Tasarısının içeriğine bakıldığında; Cumhuriyet döneminin diğer kazanımlarında olduğu gibi, sanatsal kazanımlarının da özelleştirilmesine zemin hazırlayarak, tamamen kâr mantığı bakış açısıyla sanatsal değerlerin yok edilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır.

Bu kapsamda;

1- Devlet Tiyatrolarının Gaziantep, Denizli, Zonguldak gibi turne düzeninde çalışan bölgeler de haftalardır oyun oynanmamasının sebebi nedir?
2- Bu bölgelerde oyun oynatılmasının engellendiği, bu vesileyle seyirci kayıplarının kurumun istatistiklerine olumsuz yansıması sağlanarak Devlet Tiyatrolarının verimsizlikle suçlanması ve itibarsızlaştırılması hedeflendiği iddiaları doğru mudur?
3- Doğru ise, haftalardır sahnelerin perde açmaması nedeniyle geçmiş yıllarla kıyaslandığında ne kadar seyirci kaybı olmuştur? Kaç kişi tiyatro etkinliğinden mahrum bırakılmıştır?
4- Haftalardır sahnelerin perde açmamasına neden olan sorumlular hakkında her hangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmadı ise açtırmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bunu ne zaman sağlayacaksınız?
5- Söz konusu iddialar doğru değil ise, bu bölgelerde turne düzenine ne zaman başlanacaktır?
6- Bakanlığınızın Devlet Tiyatrolarıyla ilgili 2015 yılı hedef planı ve programı nedir? Açıklar mısınız?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.