YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Rauf Denktaş Foça’da yaşatılacak!

Bu haber 19 Ocak 2015 - 14:25 'de eklendi ve 704 kez görüntülendi.

Foça Belediyesi tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın adını taşıyan park ve büst açıldı.

yazir117275b650

Açılışa, Rauf Denktaş’ın oğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş da katıldı. Foça Belediyesi tarafından Yeni Foça Mustafa Kemal Atatürk Mahallesinde düzenlenen Rauf Denktaş parkı ve büstünün açılışına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, KKTC Konsolosu ve Büyükelçisi, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, Foça Belediye Meclis Üyeleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

“TAM BAĞIMSIZLIĞIN NASIL OLDUĞUNA ŞAHİT OLDUK”
Foça Belediyesi tarafından Yeni Foça Mustafa Kemal Atatürk Mahallesinde düzenlenen Rauf Denktaş parkı ve büstü açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, bugünün çok önemli ve anlamlı olduğunu belirterek, “Çok kıymetli bir liderin Rauf Denktaş’ın direnmesiyle birlikte tam bağımsızlığın nasıl olduğuna şahit olduk. Rauf Denktaş’ın direnişindeki en önemli unsur, içindeki tam bağımsızlık inancı. Bu tam bağımsızlık inancını kendi vatanına uyguladı” dedi. Bu zorlu süreçte Türkiye Cumhuriyeti’nin Rauf Denktaş’ın yanında olduğunu belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Özellikle o dönemdeki Başbakan Sayın Ecevit’in ve dönemin Maliye Bakanı Deniz Baykal’ın tavrı, çok önemli. Şöyle ifade etmek gerekirse, Libya lideri Kaddafi ile birlikte anlaşmış olduğu petrol ambargosunu ortadan kaldırması önemli unsurları aslında burada birleştiriyor. Tam bağımsızlığı sağlamada başta şehitlerimiz ve gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Bu anlamda da bu parkın ölümsüz kılması anlamında da Rauf Denktaş’a ithaf ediyoruz” diye konuştu.

“BİRÇOK BADİREDEN SONRA HEDEFE ULAŞTI”
“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk bizlere ne anlam ifade ediyorsa, Rauf Denktaş da KKTC için aynı anlamı ifade ediyor” diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, “Rauf Denktaş, mücadelelerle, sürgünlerle, birçok badireden sonra hedefe ulaşılıyor. Buradan çok ders çıkarmak gerekiyor. O da inandığımız yolda, hedefte, ilke ve inançlarımızı korumak için sürekli çalışmamız, üretmemiz ve dimdik durmamız gerekiyor. Bunu yaparsak hedefe ulaşabiliyoruz. Yeni Foça’da hayatının bir dönemini geçiren Rauf Denktaş anısına park ve heykel yapılması çok önemli. Zaten ölümsüz olan bir insanı Yeni Foça’da ölümsüzleştirdiği için Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“KIBRIS’IN GİRİT OLMASINA ENGEL OLDU”
CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal da şöyle konuştu: “Rauf Denktaş’ın hem Foça’da, hem Türkiye’de hem de KKTC’de sahiplenilmesi boşuna değil. Hepimiz bugün böyle bir olayda yer almanın sorumluluk duygusu, heyecanı içinde buraya koştuk. Bunun altında yatan temel olay Rauf Denktaş olayıdır. Rauf Denktaş, Türk Milleti’nin yetiştirdiği uluslararası nitelikte, tarihte yer tutan çok önemi devlet adamlarından biridir. Tarihin akışına kişisel olarak damga vurmuş, tarihin oluşuna yön vermiş çok seçkin siyaset, devlet adamıdır. Rauf Denktaş, 1940’lı yılların sonlarında ‘Kıbrıs Girit olmamalıdır’ diye yola çıkmıştır ve Kıbrıs’ın Girit olmasına engel olmuştur. Girit’te Türk toplumu, Müslüman toplumu önemli bir yer tuttuğu halde, bilinen siyasi ve uluslararası gelişmeler sonucunda Girit’te Türk toplumu kalmamıştır, Girit kaybolmuştur. İşte Rauf Denktaş, Kıbrıs Girit olmasın diye yola çıkmıştır ve Kıbrıs’ın Girit olmasını engellemiştir.”

“O ORTAM İÇİNDE YÜZMEYİ ÖĞRENEMEDİM”
Foça Belediyesi tarafından düzenlenen Rauf Denktaş Parkı ve büst açılışına katılan KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ise “Ben de 1974 Barış Harekatı kararını veren o dönemki hükümete, TBMM üyelerine, o karar sonrasında evlatlarını hiç bilmedikleri topraklara şehit olmak için gönderen Anadolu analarına, Mehmetçikle mücahidin omuz omuza o toprakları vatan yapmak için mücadele veren gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunmak istiyorum. Kıbrıs çocuğu için 20 Temmuz 1974 çok önemliydi. 1974 öncesi, 20 dakika uzaklıktaki deniz sahiline giderek gönlümce yüzemiyordum. Kıbrıslı Türk, deniz sahiline indiklerinde çocuklarına, ‘Türkçe konuşmak durumunda kalırsanız sessiz konuşun, Türk olduğunuz anlaşılmasın’ uyarısını yapmak zorundaydı. O nedenle, Kıbrıs’ta o deniz sahiline gidip, o ortam içinde yüzmeyi öğrenemedim” dedi.

“YÜZMEYİ YENİ FOÇA’DA ÖĞRENDİM”
Yüzmeyi yıllar sonra babasının sürgün yıllarında öğrendiğini söyleyen Denktaş, “Yüzmeyi nerede öğrendim bilir misiniz? Yıllar sonra sürgün günlerinde Ankara’ya ilk geldiğimiz ve nerede kalacağımız belli olmayan o günlerde, babam bütün aileyi alıp, Yeni Foça’ya geldi. Sahil kenarında bir evde kaldık. Yüzmeyi Yeni Foça’da öğrendim. Bir Türk ülkesinde, özgürlüğün yaşandığı bir bölgede, Yeni Foça’da yüzebildim. 1974 işte o nedenle çok çok önemliydi” diye konuştu.

“VIZ GELİR”
Çocukların artık korkusuzca yürüyebildiğini, eğitilebildiğini, gezebildiğini belirten Denktaş şöyle devam etti: “1974 kararı o yüzden KKTC’ye özgürlük veren bir karar. Bugün özgür bir devlette yaşıyoruz, özgürce konuşabiliyoruz, derdimizi dünya alamasa bile, bize öğretildiği şekilde, Anadolu insanın Kıbrıs hassasiyetini bilerek ve güvenerek bütün dünyaya söylüyoruz ve biliyoruz ki başımız derde asla girmeyecek çünkü arkamızda Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti var. Bu birliği, bu kardeşliği kırmak isteyenler olacaktır. Hiç birine kulak asmadan bugün belediye başkanlarımızın yaptığı gibi, kardeş belediyeler oluşturarak Türkiye ile aramızdaki ticari zemini daha da düzgün hale getirmek, turizmi ekonomiyle birlikte büyütmek, dış dünyaya karşı durmak yapmamız gerekenlerdir. Dünya bize ambargo uyguluyormuş, vız gelir. Dünya bu iki ülkeyi birbirinden asla ayıramayacak” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş başta olmak üzere, protokol üyeleri, Foça Belediyesi tarafından Yeni Foça’da yaptırılan Rauf Denktaş parkı ve büstünü halkın büyük katılımıyla açtılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.