ÇOCUK SESLERİ

Ahmet URFALI

“TÜRKİYE’DE CUMHURBAŞKANI BOŞLUĞU VAR”

Bu haber 30 Mart 2015 - 14:17 'de eklendi ve 421 kez görüntülendi.

Oktay Vural: Erdoğan, ettiği yemine sadık kalmadı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye’de Cumhurbaşkanı boşluğu bulunduğunu söyledi. Vural, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP’nin seçim bildirgesini “bizzat okuduğunu” ve “kendi kanaatlerini ifade ettiği” yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

11323

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “AKP seçim bildirgesini okudum” sözlerine karşılık, “kendisi Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olmadığını ortaya koydu” diyerek tepki gösterdi.

Vural, şöyle konuştu; “millet ona Cumhurbaşkanı ol dedi. O parti yönetiyor, seçim yönetiyor. Cumhurbaşkanı olurken anayasaya bağlı kalacağına namusu ve şerefi üzerine yemin etmişti. Hem anayasaya aykırı davrandığını, hem de namus ve şerefi üzerine yeminine sadık kalmadığını ortaya koymuştur.”

Oktay Vural, “Türkiye’de bir Cumhurbaşkanı boşluğu bulunduğunu” da vurgulayarak, “Cumhurbaşkanı maalesef cumhurbaşkanı sıfatıyla görevini yapamamaktadır. Bir Cumhurbaşkanı’nın, bir partinin seçim beyannamesi üzerinde çalışma yapması kendisinin hala AKP Genel Başkanı sıfatını taşıdığını ortaya koyuyor. Seçim kampanyasını da bizzat kendisi sürdürüyor. Namus ve şeref yeminine sadık kalmayan birinin milletle, değerlerle, hukukla irtibatı kesilmiş demektir.”

Vural, “biz Cumhurbaşkanı’na seçim beyannamesini değil inşallah seçim sonuçlarını göndereceğiz. Kendisini seçenlerin iradesini bile hiçe sayıyor. Kendisi Cumhurbaşkanı olarak seçilmişti. Ama genel başkan gibi davranıyor. Milletvekili adaylarını belirliyor, seçim beyannamesini hazırlıyor. Bu davranışları, Türkiye’de istikrarsızlığın ve güvensizliğin kaynağı olmuştur” dedi.

Türkiye’de cumhurbaşkanı boşluğu var

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural,  Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın, AKP’nin seçim bildirgesini “bizzat okuduğunu” ve “kendi kanaatlerini ifade ettiği” yönündeki açıklamasına tepki gösterdi. “Bu sözler Türkiye’de Cumhurbaşkanı olmadığını göstermektedir” diyen Vural, “Cumhurbaşkanı makamında sadece Türk bayrağı olur. Bugün Cumhurbaşkanı makamında artık ampul flaması vardır. Orası milleti temsil etmiyor” açıklaması yaptı.

 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural,   Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “AKP’nin seçim bildirgesini okuduğuna” ilişkin açıklama yaptığını dile getirdi.

Seçim beyannamesini, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Kendim bizzat kaleme aldım” dediğini aktaran Vural, “Cumhurbaşkanı ‘olur mu, sen kim oluyorsun, ben söyledim hazırlayacaklar’diyor, başkanlık sistemini dayattığını söylüyor” diye konuştu.

“Bu sözler Türkiye’de Cumhurbaşkanı olmadığını göstermektedir” ifadesini kullanan Vural, şunları kaydetti:

“Başbakanlığı döneminde ‘kj’operatörlüğü yapan, alo Fatih, alo Mustafa hatlarıyla medyayı düzenleyen Cumhurbaşkanı, şimdi de ‘alo Ahmet, seçim beyannamesini gönder de inceleyeyim’demiş. Ortada ne AKP Genel Başkanı, ne Başbakan, ne de Cumhurbaşkanı var. Kendi seçim beyannamesini hazırlamaktan bile aciz, vesayet altında bir Başbakan var. Türkiye, tek adamın ihtiras ve arzularıyla yönetilen bir ülke haline gelmiş.

 

Cumhurbaşkanı milletin Cumhurbaşkanı olması lazım ama Erdoğan milletin Cumhurbaşkanı değil. Sadece AKP’nin Cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanı makamında sadece Türk bayrağı olur. Bugün Cumhurbaşkanı makamında artık ampul flaması vardır. Orası milleti temsil etmiyor. Yazıklar olsun. Cumhurbaşkanlığı makamı artık milletten kopmuştur. Devleti temsil noktasından uzaklaşmıştır.

Cumhurbaşkanı, Meclis’te, Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağına, namusu ve şerefi üzerine tarafsız olacağı üzerine ettiği yemini ayaklar altına almıştır.” Vural, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Meclis’te ettiği yemini gazetecilere izletti.

 

 “MİLLET SENİN MARABAN DEĞİL” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün, “Parlamento’yu beklemeye odasına aldığını” söylediğini ifade eden Vural, “Kendini ne zannediyorsun da Parlamento’yu bekleme odasına alıyorsun? Sen milletten üstün müsün?” diye sordu.

Meclis’in milletin tamamının egemenliğini temsil ettiğini belirten Vural, şunları söyledi:

“Sen alsan alsan Davutoğlu’nu bekleme odasına, kafese alırsın. Bu millet senden büyüktür. Meclis’i askıya alan darbeci zihniyetin aynısını yapıyor.

TBMM’ye darbe vurarak parlamentoyu feshedenlerin aynı zihniyetiyle, parlamenter sistemi askıya aldığını söyleyebilmektedir. Bu millet senin maraban değil milletvekilleri de senin memurun değil. Sen milletin egemenliğini temsil etmiyorsun. Kimse bu Gazi Meclis’i bekleme odasına alamaz.”

Charlie Hebdo saldırısının ardından, Başbakan Davutoğlu’nun Netenyahu ile kol kola Paris’te yürüyüşe katıldığını ifade eden Vural, “Tunus’ta müze saldırısından sonraki yürüyüşe niye gitmedin? Netenyahu gelmediği için mi? Acaba bu, hükümetin bu terör örgütleriyle yaptığı dansın tezahürü müdür?” dedi.

AKP’nin “biatçı bir vekilinin”  “Peygamber’in ordusunda bile çürük elma vardı” dediğini belirten Vural, “Herkes haddini bilsin. Peygamber efendimizi bir partinin yöneticileri ya da başındakilerle mukayese etmek densizliktir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments