DOLAR
8,2747
EURO
10,0747
ALTIN
488,70
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
19°C
İstanbul
19°C
Açık
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

“Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir”

“Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir”

Kırıkkale Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı’nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Basın Açıklaması.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 95. yıldönümünü gurur ve coşkuyla kutladığımız bu günde tüm Kırıkkaleli hemşehrilerimi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

“Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesiyle millet egemenliğine dayalı bir rejim kurmanın heyecanını ve anlamını 95 yıl sonra tekrar yaşıyoruz.

Bilindiği gibi, her milletin tarihinde önemli dönüm noktaları vardır. Bu dönüm noktaları, o milletin tarihin akışı içerisinde katettikleri aşamalara işaret eder.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının millî mücadele şartları içerisinde geliştirdikleri metot, savaşın ancak milletle beraber kazanılacağı inancıyla, onları millî mücadeleyi örgütleyen meşrû bir güç olarak kongrelere ve Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşuna götürmüştür. Böylece Kurtuluş Savaşı’nın önder kadrosu ile millet arasında bir düşünce ve inanç birliği oluşmuş, bu ise, 23 Nisan 1920’de millet iradesinin örgütlenmesi şeklinde tecellî etmiştir.

Eşsiz komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal’in önderliğinde Türk Milleti’nin ortaya koyduğu bu güç, Kurtuluş Savaşı’nı kazanmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin orduları, yani milletin kendisidir.

Bunun için, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada hiçbir ülkede bulunmayan iki farklı unsuru bir araya getiren millî bir bayramımızdır.

Bu bayram, bir taraftan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, egemenliğin ilan edildiği tarihî bir gün, diğer taraftan “yarının büyükleri, geleceğimizin teminatı” çocuklarımız için bir şenliktir.

Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram, dünya çocukları arasında da sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve bütün insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmaktadır.

Başta onurlu geleceğimiz olan çocuklarımız olmak üzere, aziz milletimize ve bütün dünya çocuklarına kutlu olsun.

Türk milleti bugün, kurulduğu günden buyana maalesef bir dediği bir dediğini tutmayan ama buna rağmen etrafa sahte umutlar dağıtmaktan medet uman bir iktidar zihniyeti ile karşı karşıyadır.

Kıbrıs ve Avrupa Birliği konusunda hükümetin ortaya koyduğu basiretsizlik ve ciddiyetsizlik, maalesef Irak Savaşı ve Türkmen kardeşlerimizin durumu konusunda da sergilenmiştir. Misak-ı Millî sınırlarımız içerisinde bulunan ve üç milyona yakın Türkmen soydaşımızın yaşadığı Musul, Kerkük ve Erbil gibi kentlerde bir avuç kendini bilmez eşkıyanın, tarihî ve kültürel varlığımızın bütün izlerini silmeye yönelik pervasız ve haddi aşan davranışlarına seyirci kalmıştır.

Ancak mevcut iktidarın tutumu ne olursa olsun Türkmen kardeşlerimize yönelik mütecaviz tutumlar asla kabul edilmeyecek ve affedilmeyecektir.

Yine, AKP Hükümeti‘nin kararsız ve basiretsiz yönetim anlayışından cesaretlenen bir aşiret başı, “çadır devlet” kurma niyetini daha da ileri götürerek Kerkük’ün tarihini ve sosyolojik yapısını kirli emellerine alet etmeye kalkışmaktadır.

Son günlerde yaşanan bu önemli gelişmelerin ciddiyetini ve vahametini kavramaktan bile çok uzak olan mevcut hükümet, en ufak bir kararlılık ve caydırıcılık gösterisinde dahi bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra, her yıl olduğu gibi bu yıl da sözde soykırım iddiaları gündeme taşınmakta ve Türk Milleti etrafındaki kuşatmaya bir yenisi eklenmektedir. Ermeni diasporası ırkçı ve kindar tutumundan vazgeçmeyerek gizli emellerine ulaşmaya çalışmaktadır.

Unutulmamalı ki, geçen yüzyılın başında meydana gelen gelişmeleri çarpıtıp kaşıyarak bugünlere taşımanın hiçbir mantıklı ve insani açıklaması yoktur.

Dost ve müttefik olarak addedilen batılı ülkeler de, her önemli konuda olduğu gibi, sözde “soykırım yalanı”na destek vererek Türk Milleti ve devletine artık haksızlık etmekten vazgeçmelidir.

Bugünkü temennimiz, şanlı İstiklâl Savaşımızın millet iradesiyle taçlandığı bir günün yıldönümünde AKP iktidarının tarihin uyarılarına ve Türkiyemizin yarınlarına daha fazla kayıtsız kalmamasıdır.

Hiç şüphe yok ki, millî saygınlığımız gibi, birlik ve bütünlüğümüzün de özenle korunması gereken bir dönemde bulunuyoruz. Bu durumu idrak edip sahip çıkmayanları en başta gelecek nesillerin hayırla yad etmeyeceği açıktır.

95 yıl önce bu kutsal vatanı ve Meclis’i emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ü, dâvâ arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz.

Onların zoru başarma azmi ve kabiliyeti, milletlerine olan derin bağlılıkları, yeni bir yüzyılın başında karşı karşıya bulunduğumuz sorunları aşmamızda şüphesiz en büyük ilham kaynağımızdır.

Bu vesileyle milletimizin ve bütün dünya çocuklarının bayramını bir kez daha can-ı gönülden tebrik eder, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Kırıkkale Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı

Serkan Tunçbilek

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.