DOLAR
8,2747
EURO
10,0747
ALTIN
488,70
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
19°C
İstanbul
19°C
Açık
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

“Sizin konuşmaya hakkınız yoktur!”

“Sizin konuşmaya hakkınız yoktur!”

Ganire Paşayeva, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi(AKPM)’nde Ermenistan heyetine sert cevap verdi: “Hocalı Soykırımı’nı işleyen bir ülkenin temsilcileri olarak burada konuşma hakkınız yok!”

AKPM toplantısında “Serbest Müzakereler” sırasındaErmenistan heyeti üyeleri Azerbaycan ve Türkiye aleyhine önyargılı, yalan ve iftiralarla dolu konuşmalar yaptılar. Azerbaycan‘ın AKPM Heyeti üyesi Ganire Paşayeva, Meclis’te Ermenistan heyetine sert bir şekilde cevap vererek, “işgalci, Hocalı Soykırımı’nı işleyen bir ülkenin temsilcisi olarak sizin bu Assambleyada konuşma hakkınız yok” dedi.
yazir142777b675
Paşayeva’nın AKPM’de yapmıışolduğu tarihî konuşma özetle şu şekilde:

“Maalesef ediyorum ki, Ermenistan heyetinin üyeleri tüm söylemlerini Türkiye ve Azerbaycan’a adayarak yanlış, garez dolu bilgi ve fikirler seslendirdiler. Komşusu Azerbaycan’ın yüzde 20 topraklarını işgal eden ve bugün de işgal altında tutan bir ülkenin, Ermenistan temsilcilerinin bu Meclis’te herhangi bir ülkeyi eleştirmek hakkı yok.1 milyon Azerbaycanlıyı kendi evinden koparan ve zorunlu göçmen yapan ve bugün de kendi evlerine dönmesine izin vermeyen bir ülkenin milletvekillerinin Avrupa Konseyi Meclisi’nde insan haklarından söz hakkı yoktur.

İşgalci bir ülkenin, 1 milyon insanın tüm insan haklarını 20 yılı aşkın bir süredir, çiğnemekte devam eden bir ülkenin, Ermenistan’ın insan haklarından dem vurup hiç kimseye ders verme hakkı yoktur ve çok saçma görünmektedirO, yalan, kin dolu bilgilerle tüm söylemlerini Türkiye ve Azerbaycan’a yöneltmektense kendi ülkelerinin durumunu dile getirseler daha iyi olurdu.

Onların Türkiye ve Azerbaycan hakkında seslendirdiği fikirler kinden ve yalandan başka bir şey değildir ve çok maalesef, onlar bu gibi adımlara son vermiyorlar. Biz AKPM’ni işgalci Ermenistan’a baskı yapmaya çağırıyoruz. Ermenistan Avrupa Konseyi karşısında Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili sorumluluk aldı. Ama hiçbir adım atmadı. AKPM 1416 sayılı kararı kabul etti ama Ermenistan bugüne kadar bu kararı yerine getirmekten imtina ediyor.

Bu nedenle AKPM artık Ermenistan’ın bu adımlarına sert karşılık vermeli, ona karşı sert adımlar atmalıdır.Kendi evine dönemeyen ve insan hakları işgalci Ermenistan tarafından ihlal edilmeye devam edilen Azerbaycanlı mülteci ve mecburi göçmenler sizden bunu bekliyor ve sizi buna çağırırlar.

Değerli meslektaşlar. 23 yıl önce tüm dünyanın gözü önünde Azerbaycan’ın Hocalı kentinde sivil insanlara karşı acımasız bir soykırım gerçekleştiren Ermenistan devletinin temsilcilerinin burada soykırımdan bahsetmek gibi manevi hakkı yoktur.

  • Ermenistan heyeti; siz neden yüz yıl önce olan olayları hiçbir resmi deliller olmadan soykırım gibi sunuyorsunuz da, kendi ülkenizin işlediği soykırıma sonucu ailelerini kaybetmiş Hocalılar’dan bir kere olsun özür dilemiyorsunuz?
  • Ülkeniz Ermenistan neden bu korkunç soykırımı yapanları Ermenistan’da saklar ve onların adalet önünde cevap vermesine izin vermiyorsunuz?
  • Neden nüfusunun çoğunluğunu yok ettiğiniz Hocalı’dan kaçarak canını kurtarabilmiş çok az sayıda Hocalı sakininin 23 yıldır kendi evlerine dönmesine izin vermiyorsunuz?

Ermenistan heyetinden bu sorulara cevap vermelerini bekliyoruz. Kendi ülkesinin işlediği soykırıma destek verenlerin, ona itiraz sesini yüksetmeyenlerin burada soykırımdan söz hakkı olmadığını düşünüyorum.Biz Avrupa Parlamentosu’nun son kararına da itirazımızı bildiriyoruz.

 Ermenistan’ın işgalciliğine duyarsız kalmak uluslararası hukukun, insan haklarının ihlaline duyarsız kalmak demektir. Biz Meclisimizi bu konulara duyarlı yanaşmağa ve kendisinin kabul ettiği 1416 sayılı kararın yerine getirilmesi için Ermenistan’a baskı yapmaya çağırıyoruz. 

Biz son birkaç oturumda burada Rusya heyetinin oy hakkı ile ilgili konuları müzakere ediyoruz. Neden teşkilatımız 23 yıldır Azerbaycan topraklarının Yüzde 20’sini işgalde tutan, AKPM’nin bu yönde kararlarına aldırmayan Ermenistan heyetinin oy hakkı ile ilgili konuları da tartışmaya açmıyor? 23 yıldır kendi evine dönemeyen 100 binlerce mülteci sizden destek bekliyor.

Paşayeva’dan sonra konuşma yapan Ermenistan heyeti temsilcisi sorulara hiçbir şekilde cevap veremedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.