DOLAR
8,2970
EURO
10,0759
ALTIN
489,80
BIST
1.445
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Gök Gürültülü
21°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

Devrin adamlarını unutmamak lazım

Devrin adamlarını unutmamak lazım
15.05.2015
0
A+
A-

Murat GEDİK

 

 

 

İnsan yaşını aldıkça bazı konulara daha iyi eğilebiliyor ve kafa yorabiliyor. Edinilen tecrübeler geleceğe ışık tutuyor ve aynı zamanda bazı şahsiyetlerin geleceğini de öngörü olarak tahmin edebiliyor.

Kenan Evren denen darbecinin cenaze merasimini şöyle bir etüt etmeye kalktım da insanoğlunun ne hallere düşebileceğini kavramaya çalıştım.

O Kenan Evren ki kutlu Türk Ordusunun başında bulunup darbe yapmış ve nice suçsuz insan idam edilmiş ve binlerce insan işkence görmüştür. 12 Eylül 1980 zihniyeti sadece ülkücü camiadan 9 insanı yağlı urgana götürmüş ve binlerce ülkücü senelerce işkence görmüştür. Ülkücü camianın dışından da binlerce kişi haksız olarak suçlanmış ve cezalandırılmıştır.

Kenan Evren zihniyetinin zarar vermediği gruplar ise ona methiyeler dizmiş ve onu her gördüğü yerlerde kucaklayıp güzel sözler etmişlerdir. 12 Eylül darbesi olunca birileri evlerinden alınıp zindanlara atılırken, birileri de adeta dokunulmazlık zırhı giymişler ve şort giyerek sokaklarda futbol oynamışlardır. İş o kadar ileri gitmiştir ki birileri Kenan Evren’i Cennet’le bile müjdelemişlerdir.

Kenan Evren’in cenazesinde ise onu övenlerin adeta hiçbir kısmını göremedik. Göremediğimiz gibi Evren’in aleyhinde konuşup adeta lanetlediler. İşte burada durmak lazım! Bence Kenan Evren’in cenazesi devrin adamlarını adeta ortaya çıkarmıştır. Dün Kenan Evren güçlüydü ve el eteğini öpüyorlardı, bugün ise onun aleyhinde konuşuyorlar. Devlet ve millet ile sorunu olmayanlar bu devrin adamlarını bilirler ama, bu cenaze onları adeta teyit etmiştir.

Yaş ilerledikçe bazı şeyler daha iyi görülüyor. Güçlünün yanında olanlar, her devirde kim güçlü ise onun yanında oluyorlar.

Ve günümüzde ise bakın güç birilerinin elinde olunca her şey ona göre yorumlanıyor. İş o kadar ileri gidiyor ki güçlüye yağ çekmek için düzmece fetvalar bile verilebiliyor. Gerçi Allah korusun bu yağ çekme konusu şirk’e bile ulaşmış durumda.

Devrin adamlarında omurga ve şahsiyet gibi kavramları aramak gereksiz olduğu gibi bunlarda şeref, namus ve vicdan gibi kavramları da aramak gerekmez. Adalet güçlünün kendisi olduğu için zaten adaletsiz şahsiyetlerdir bunlar. Yeri gelir el etek öperler, yeri gelir şirkten kaçınmazlar, yeri gelir Allah’ın haram dediklerine dahi helal gözüyle bakarlar. Yeri geldiğinde bu tipler “Kulun haram işleme özgürlüğü engelleniyor.” diye utanmadan söylenirler. Bu tipler İbn-i Selul’un modern tiplemesidirler.

Bu devrin adamlarında İslam güçlünün çizdiği çizgiler ile yorumlanır, Türklük ise güçlünün iki dudağının arasındaki sınırlar ile ölçülür. Sıkışınca Türk olurlar, ortamına göre ise Türklüğü ayaklar altına alırlar.

Anadolu’da bir söz vardır: “Alnının ar damarı çatlamış.” diye. İşte devrin adamlarında bu ar kalmamış. Utanma, haya, kızarma olmadıği gibi bunların sinirleri de alınmıştır. Toprağın altı değil, üstü bunlar için önemlidir. Onun için de her an insanları satmaya müsaittirler. Bu tiplere bakın ve göreceksiniz ki yaşamları boyunca nice saf değiştirmişlerdir, hem de zıt saflar arasında mekik dokumuşlardır.

Bu devrin adamlarını iyi bilmek lazım, hatta bir yere not etmek lazım. Çünkü gün olacak güçlü değişince onlar tekrar yön değiştirecekler. Samimi, dürüst, omurga sahibi, Allah’ın adaletinin her devir aynı olduğunu ve Türklüğe aşk ile bağlı olanların güçlü olduğu durumunda bunlara yer verilmemesi için şimdiden iyi bilmek ve untmamak lazım. Yeri ve zamanı geldiğinde kısasa kısası uygulamak lazım.

Kenan Evren’den başlamışken, onu da şu sözlerle anarak yazıyı sonlandıralım:

*İftira atıp Mustafa Pehlivanoğlu’nu idam eden Kenan Evren zihniyeti neyse, şehit Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesine yazmış olduğu mektubu makaslayıp istismar için okuyan zihniyet aynısıdır;

*Kaddafi, Mübarek, Saddam, Evren; bunlar seçimlerde %90’lar civarında oy almışlardı. Hepsinin sonu ortada! Adalet, kul hakkı, vicdan bunlarda hiç olmadı. Her gittikleri yerlerde binlerce  güvenlikçi bunları korurudu. Devlet imkanlarını kullanıp kendilerini ilahlaştıranlara karşı hep sessiz kalırdılar. Her şey bir yere kadar!

Gururlanma padişahım senden büyük Allah var!

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.