DOLAR
8,3558
EURO
10,2117
ALTIN
501,95
BIST
1.460
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
25°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C
 Yahudi’den Daha Yahudi Arap Liderleri Kadir KESKİN Osmanlı döneminde İstanbul’da kalender meşrep olarak yaşayan ve beş altı dil bilen  Filozof lakabıyla  anılan    Rıza Tevfik   varmış. Bu Filozof Rıza  Tevfik bir Ramazan günü elindeki tütünü tüttürerek İstiklal caddesinden Taksim’e doğru  çıkarken   zaptiyeler  yakalar : “ Sen Müselman değil...
“Nice medh ideyim âb u havâsın  Dinle, nedir dâsitânı Yozgad’ın  Tadanlar mest olur zevk u sefâsın  Âli yüksekdir mekânı Yozgad’ın”                                         Yozgatlı Hüznî Baba  BOZOK YAYLASI’NDA  Kemal ÇOPUROĞLU Zamânın ve mekânın taş...
KIRIM EY KIRIM! Efendi BARUTÇU Kırım Türklerinin 77 yıl önce Sovyetler Birliği’nin kanlı lideri Josef Stalin’in kararı ile vatanlarından bir gecede toparlanarak tren vagonlarıyla Türkistan’ın muhtelif bölgelerine sürgün edilmesi sonucu yaşanan acılar hala sürüyor. KIRIM SÜRGÜNÜ Çarlık Rusyası döneminde Çariçe 2. Katerina’nın Kırım Türklerini yok etme politikası takip eden yıllarda...
Biden ve Bidencıler neler diyorlar Fuat YILMAZER Ermenilerin “Yalan Rüzgârı” dizisi haline gelen, 1915 Tehcir olayını “soykırım” kabul ettirme çabaları her geçen sürede başarılı olmayı sürdürüyor. Biden’ın soykırım kelimesini kullanmasının yakıları da devam ediyor. Yankılarının devam etmesi, konuşulması iyiye işarettir. Sorgulayan, araştıran, konuşanların çoğalması sevindirici gelişmeler. Ayrıca fazla konuşulması, tartışılması...

En iyi ülkücü ölü ülkücü mü?

En iyi ülkücü ölü ülkücü mü?

 

Murat Gedik

 muratgedik@muratgedik.nl

 

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu sürpriz bir çıkış yaparak yanında yeni kabinesinden bir kaç yardımcısıyla merhum Alparslan Türkeş Bey´in kabrini ziyaret etti. Hiç beklenmedik bir çıkıştı bu, ezelden beri ülkücülere kini olan bir zihniyetin orada bulunmasının bir seçim çıkışı olduğu ise kimsede soru işareti bırakmadı. Türkiye siyasetinin nasıl bir çukura düştüğünün bir kanıtı daha böylece gözler önüne serilmiş oldu. Ayrıyeten siyasi iradenin yapılacak olan erken seçimde tek hedefinin MHP olduğu açıkca  belirtilmiş oldu, anlaşılan kaset saldırıları tutmadı ve bu sefer bu yol denenmekte. Gerçi kaset olayı nasıl ters teptiyse bu olayında ters tepeceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

***

Başbuğ Alparslan Türkeş yeni vefat etmedi, ta 1997’da Hakk’ın rahmetine kavuştu. Ne ilginçtir ki bırakın arkasından rahmet okumayı, ona iftira atmaktan hiç kaçınmayanlar onsekiz sene sonra onu ziyarete gittiler. Yakında ülkücüleri eşrefi mahlûkattan saymayan Cumhurbaşkanımız da Beştepe’ye kabir ziyaretine giderse şaşmamak lazım. O Cumhurbaşkanı ki başta Başbuğ Türkeş olmak üzere ülkücülere ne iftiralar atmıştı; Fatih’a bilmezler, eli kanlı katiller, kafataşçılar sadece bir kaç örnek. Ve Allah şahit bugünki siyasi irade için PKK ülkücülerden çok çok kabul görmektedir. Senelerce PKK’nın her şeyine “evet” deyip, MHP’nin “yolsuzluklar araştırılsın” gibi koalisyon için dört şartının kabul edilmemesi bunun en belirgin örneğidir. Daha 7 Haziran seçimleri öncesi bir mitinginde Başbakan Davutoğlu’nun “Menderes asılırken neredeydin ey MeHaPe demesini.” bir kenara atmamak lazım. O tarihlerde MHP yoktu ama Davutoğlu’nun neyi kastettiğini anlayanlar çok iyi anlamışlardı.

Bu arada Başbuğ Türkeş Beştepe’ye defnedileceği zaman birileri buna çok karşı çıkmıştı, kimdi bunlar acaba? Ona o yeri layık görmeyenler olmuştu hani.

Şu da kabul edilmeli ki Alparslan Türkeş çok büyük bir adamdı, hasımları dahi seneler de geçse onun ayağına gelmeye mecbur kalıyor, varsın seçim yatırımı olsun, tıpış tıpış geliyorlar.

***

Yandaş medya bu ziyareti öyle ballandıra ballandıra verdi ki görüntüleri görünce “aha pokercilerin” işi ne bu ziyarette diye düşündüm. Siyah gözlüklü takım elbiseli adamlar mezar yokuşunu çıkarken sanki bir şeyler saklarcasına siyah gözlükler takmışlardı. Pokerciler masa başında siyah gözlük takarlarmış ki rakip gözlerimizden bir şeyler sezmesin diye. Bunlar da gözlükleri herhalde gözlerinin içinin gülmemesini belirtmemek için takmışlar diye insanı düşünceye verdiler. Hele bir de gece klübü  kapıcıları gibi mezarın etrafında sap gibi durmaları ne kadar samimiyetsiz olduklarının belirtilerindendir. Ve Başbuğu ziyarette bile korkularından bir koruma ordusu eksik değildi.

Korku deyince ziyarette bulunan başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan da kabir ziyaretinde gözden kaçmadı. Bu şahıs 2013 yılında Hollanda’ya ihanet projesi olan açılım sürecini anlatmaya gelmişti. Korkudan son ana kadar toplantının nerede yapılacağı bile gizlenmişti, böyle de korkak işte bunlar. Daha geçen bebek katili Apo’ya da methiyeler diziyordu. Ve bu adam Başbuğun kabrini ziyaret ediyor. Siyaseti cenabetleştiren zihniyet diye buna denir işte.

***

Ülkücü Hareket’i Türk milletine kazandıran Başbuğ Alparslan Türkeş Ülkücü Dünya Görüşünü aynı zamanda “9 IŞIK”adlı eseri ile yazıya dökmüştür. Orada ahlakçılık ve şahsiyetçilik gibi ışıkları da ayrıntılı olarak anlatmıştır. Ülkücüyüm diye geçinipte özellikle bu iki ışıktan nasibini almamış olanlar aslında ölmüş ülkücülerdir, bunlar Cengiz Aytmatov’un deyimiyle Mankurtlaşmışlardır. Onların akıbeti tıpkı bir yaprağın yönünü esen yelin belirlediği gibidir. Yat, kalk, şunu yap, şöyle de gibi emirler ile hayatlarını sürdürüp geçimlerini sağlarlar. Hayatlarının büyük bölümü Başbuğ Türkeş’e sövmekle geçmiştir. Fakat çıkar söz konusu olunca Başbuğ’u övmeye kalkarlar. Kendilerine eski ya da bağımsız ülkücü diyenler bu tiplerin büyük bir bölümünü oluştururlar. İşte bu “ölü ülkücüler” siyasette parası olanlar tarafından rağbet görürler ve kullanılmaya her zaman hazırdırlar. Türkeş ruhunu taşımayanlar da bunlardandır, isim Türkeş olsa bile “Türkeş Ruhu” olmazsa neye yarar?

Başbakan Davutoğlu da aynen sahibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gibi bu ölü ülkücüleri kullanmak için bu ziyareti gerçekleştirmiştir. Yalnız bu sefer bitkisel hayat yaşayan ve bir nevi ölü olan eski ülkücüleri değil de, gerçekten ölmüş birini yani Başbuğ Türkeş’in kabrini ziyaret etmiştir. Ve bu ziyaret bu zihniyet için “En iyi ülkücü ölü ülkücü” tabirinin ne kadar geçerli olduğunu ortaya koymuştur. İster bitkisel hayat yaşayanlar olsun, ister gerçekten bu dünyayı terk etmiş olanlar olsun oy için bunların yapmayacağı bir şey yoktur. Hatırlayın dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan nasıl timsah gözyaşlarıyla şehit Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesine yazmış olduğu mektubu sansürleyerek okumuştu, 12 Eylül referandumunda şehit Veli Can’ın ailesini nasıl siyaset için kullanmaya çalışmıştı. Çünkü biliyorlar ki iradesini ve davasını satmamış ülkücüleri kullanamayacaklar. Onun için ya eski ya da toprak ile buluşmuş olanların üstünden siyasi çıkar elde etmek bunlar için mubahtır. Yapılan çok işte olduğu gibi bir ölünün sırtından bir şeyler elde edebilmek İslam’ın hangi şartlarına uygun halen bilmiyorum, bunlarda Türklük söz konusu olmadığı için Türk ahlakından zaten bahsetmiyorum.

Bu arada Başbuğ Türkeş’ten bahsederken Yunus’un şu sözleri de hep aklımızdadır: “Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil.”

***

Maalesef Türk siyaseti son senelerde iyice koku saçan çukura düşürülmüştür, insanlarımız kutuplaştırılmış, devlet ve millet menfaati yerine şahısların menfaatleri öne çıkmıştır. İşte bu çukurda ülkücüler adeta etrafı çamur olan bir ortamda beyaz takım ile dolaşır gibiler, önemli olan o beyaz elbiseyi çamurdan koruyabilmek. Lekesiz bir biçimde o beyaz elbiseyi taşıyabilmektir ülkücünün görevi. Ama gel gör ki pokerci kılıklı adamlar için “en iyi ülkücü ölü ülkücüdür” çünkü onlara göre o ölüler üzerinden prim yapmak kolaydır. Fakat unuttukları bir şey var, o da Ülkücü Hareket bir emanettir ve birilerinin deyimiyle miras değildir. Hedef o emaneti en güzel biçimde savunmak ve Kızıl Elma´yı onunla bulmaktır. Miras babadan ya da anadan evlatlara bölüşülsün diye evlatlara bırakılır ve şahsidir. Emanetin ise her daim yaşatılmak için ecdattan teslim alınıp yeni nesillere ulaştırmak gibi gerekçeliği vardır. Emanet için gerekirse Fırat Çakıroğlu gibi toprağa düşmek vardır, Ankara’nın meşhur Cinnah caddesinde viski masalarında kafayı bulup emanet miras kargaşalığı yaratmak ancak bitkisel hayatta olanların işidir.

Madem hep ölü ülkücülerden prim yapılmaya çalışılıyor, o zaman bugün Türkiye’yi yönetenlerin şu soruya cevap vermeleri çok kolaydır: “En iyi ülkücü ölü ülkücü mu?” Geçici hükümette bulunan PKK yandaşı bakanlar da sizlerle gurur duyuyorlardır, onlar bu soruyu sormadan da zaten “evet” diyorlar. Yoksa PKK ile en kolay uzlaşılan konu bu mu?

***

Başbakanın Başbuğ Türkeş’in kabir ziyareti sonrası ülkücüler mezarı zemzem ve gül suyu ile yıkamışlar. Emanete sahip çıkanlar var dedik ya…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.