ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
35°C
İstanbul
35°C
Sıcak
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Çarşamba Sıcak
37°C
Perşembe Sıcak
38°C
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...

Halkı PKK’nın rehinesi olmaktan kurtarmak!

Halkı PKK’nın rehinesi olmaktan kurtarmak!

Özcan YENİÇERİ

 

 

 

 

 AKP’nin “Çözüm Süreci”nde yaptığı en büyük yanlış, PKK’nın değişmeyen ve hiçbir zaman da değişmeyecek amaçlarını göz ardı etmesidir.

AKP’nin ikinci yanlışı ise Kürtleri PKK’dan, PKK’yı da bebek katili Öcalan’dan ibaret saymasıdır. Halkın nezdinde Öcalan ile İmralı’da yapılan görüşmeler ve teröristbaşının mesajının Diyarbakır meydanından ve televizyonlardan okutulması barış sağlama arayışı değil Öcalan’ın bölge halkına lider olarak sunulmasıydı.

AKP’nin süreçteki üçüncü en büyük yanlışı daha doğrusu ihaneti, Dolmabahçe’de masa kurması ve müebbet hapse mahkûm hükümlüden gelen on maddelik şartları kamuoyuyla paylaşmasıdır. Dolmabahçe, Öcalan’ın yalnızca terör örgütü elebaşısı değil aynı zamanda görüşleriyle hükümete yön veren, çözüm öneren, sorun çözücü bir lider kimliği kazandırmıştır!

‘Çözüm Süreci’ denilen gaflet, rehavet ve sorumsuzluk hali bölge halkını göz göre göre PKK’nın rehinesi haline getirmiştir. PKK halk üzerinde tahakküm tesis ediyorken AKP’nin olanı biteni seyretmesi yanlışların en büyüğü olmuştur.

Bu süreçte PKK, Mehmetçik katili namlı teröristin heykelini dikiyor yetkililer seyrediyor. PKK, YDG-H adı altında güvenlik güçleri kolluk gücü operasyon yapıyor iktidardan ses çıkmıyor. PKK, yol kesiyor, kimlik kontrolü yapıyor, haraç topluyor ve yargı yapıyor iktidar olan biteni görmezlikten geliyordu.

PKK’nın bölgedeki varlığının sistematik bir kamusal düzene dönüştürdüğünü muhalefet defalarca dile getirmesine rağmen AKP iktidarı, gerekli önlemleri almak lüzumunu dahi duymamıştır. Halbuki PKK, çözüm süreci sırasında bölgede devlet gibi vergi tahsil etmiş ve vatandaşa ceza kesmiştir.

 PKK’nın vatandaşlardan yüzde on çevre vergisi kesmesine, AKP’nin 2013 yılının Ramazanında verdiği iftar sırasında o zaman çözüm ortağı olan PKK’ya Başbakan Erdoğan, “Yüzde 10 da ne oluyor?” diye bu yüzden sesleniyordu.

Yani bugün yaşanan hiçbir şey meçhul değildi ve her şey hükümetin, milletin ve devletin gözleri önünde gerçekleşmiştir.

PKK’nın maliyesini kurup, vergi topladığı istihbarat kaynaklarının raporlarında kayıtlıdır. PKK, devletten okul, hastane ihalesi alan müteahhitten, ihale bedelinin %10, karakol yapan müteahhitten ise %30 vergi tahsilatı yapmıştır. Ödemeyi geciktirene faiz uygulamıştır. Eksik beyan verenleri ise cezalandırmıştır. Haraç vermeyenin şantiyesi yakılmıştır.

PKK, bölgedeki varlığını sistematik bir biçimde kamu düzenine çevirirken bunu bir çok yetkili çözüm sürecinin bir gereği olarak görmüş ve sessiz kalmıştır. Bu durum halk üzerinde ve devlet dışında yasa dışı bir başka otoritenin oluşmasını da sağlamıştır.

Devletin ve milletin birliğinden yana olan bir çok aşiret, bölgede oluşan fiili PKK yapılanmasının baskısıyla BDP/HDP’ye katılmak zorunda kalmışlardır.

Gelinen aşamada bölgede HDP’nin oyların tamamını aldığı yerler aslında bu sürecin ürettiği sonuçtur. PKK bölgede her şeye hâkim ve kendisini çok güçlü hissediyor. Buralarda Türkiye’ye rağmen özerk yönetimler ilan ediyor. PKK’nın çözüm sürecindeki zafiyetten aldığı güçle özerklik ilan ettiği yerlerde halkın ekseriyeti silahlı baskıya rağmen PKK’nın eylemlerine destek vermemiştir. Bölgede halkın ekseriyeti Türkiye’den kopuş anlamına gelebilecek bu durumu, kendi gelecekleri açısından tehlikeli gördüğü anlaşılıyor.

Bölgedeki vatandaşların, terör örgütünün tehdidi ve suikastlarından dolayı gönülsüz ve zorunlu olarak PKK’ya destek verir görüntüsü içerisinde oldukları açıktır. Nitekim son operasyonlar sırasında bölge halkının güvenlik kuvvetlerine verdiği istihbaratla terör örgütüne ve yerel hücrelerine ciddi darbeler indirilmiştir.

Terör örgütünün bölgede kendi kamu düzenini oluşturma faaliyeti hükümetin gözlerinin önünde gerçekleşmiştir. Bölge halkı PKK’nın insafına terk edilmiştir. Terörle mücadele sonuçta halkla kazanılır. Teröristi ezmekle iş bitmiyor aynı zamanda bölge halkını da PKK’nın rehinesi olmaktan kurtarmak gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.