DOLAR 32,5491 % 0.01
EURO 34,9493 % 0.26
STERLIN 40,7211 % 0.31
FRANG 35,5689 % 0.01
ALTIN 2.427,18 % 0,17
BITCOIN 63.397,21 -4.069

Türk Ocakları Armağanları Sahiplerini Buldu

Yayınlanma Tarihi :
Türk Ocakları Armağanları Sahiplerini Buldu

…“Biz Hep Birlikte Türk Milleti’yiz”… „

turk-ocaklari-armaganlari-sahiplerini-buldu

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her yıl Türk düşüncesine, ilim, kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan isimlere verdiği Türk Ocakları Armağanları bu yıl düzenlenen bir yemek ve ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Türk Ocakları’nın 104. kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlenen yemeğe ve ödül törenine bilim ve sanat dünyasından pek çok isim ve Türk Ocaklılar katıldı.
Ankara Metropolitan Otel’de düzenlenen program yemek ile başladı. Yemeğin ardından programın sunumunu gerçekleştiren Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Bülent Aksoy, misafirlere hoşgeldiniz dedikten sonra Türk Ocakları’nın temellerini atan 190 askeri tıbbiyelinin Türkçü münevverlere yazdıkları mektubu okudu. Ardından Türk ve İslam dünyasına tarih boyunca hizmet etmiş din ve devlet büyükleri, Türk hükümdarları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Başbuğ Alparslan Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu, bir kaç gün önce hayatını kaybeden Yılmaz Saka ve Türk milliyetçiliğine hizmet eden, ahirete intikal etmiş Türk Ocaklıların ruhları ile aziz şehitlerimizin ruhları için Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

“BİZ HEP BİRLİKTE TÜRK MİLLETİ’YİZ”

Kur’an tilavetinin ardından açılış konuşmasını yapmak üzere Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz kürsüye geldi. Genel Başkan Öz misafirleri selamladıktan sonra Türk Ocakları’nın kuruluş sürecini anlattı. Devlet-i Aliyye’nin parçalandığı bir süreçte Balkan Savaşları, Birinci Cihan Harbi ve Milli Mücadele’nin yaşandığı dönemde Türk Ocaklıların hem fikri bir mücadele verdiğini hem de fiile cephede savaşarak şehadet şerbetini içerek Türk milletine hizmet ettiklerini ifade etti. Bugün de benzer bir süreç yaşandığını söyleyen Genel Başkan Öz, İslam aleminin ve Türk dünyasının boğulmak istendiğini belirtti. Coğrafyamızda etnik ve mezhebi farkların kaşındığını söyleyen Öz, ülkemizin hem yakın coğrafyadaki ateşin hem de ülkemiz içinde 30 küsür yıldır devam eden PKK terörünün Türk milletini zor bir sürece soktuğunu ifade etti. Türk milletinin beka mücadelesi verdiği bu dönemde, Türk Ocakları’nın elinden gelen hizmeti vermeye devam ettiğini söyleyen Öz, Türk dünyasını birliğe, İslam alemini dayanışmaya davet ettiklerini vurguladı. Türk Ocakları’nın Irak ve Suriye Türkmenlerine yönelik yaptığı yardımlar ve yapılan faaliyetlerden kısaca bahseden Genel Başkan Öz, Türk Ocakları’nın etnik, dini ve mezhepsel bir ayrım yapmadan “Biz Hep Birlikte Türk Milleti’yiz” ilkesi etrafında milletimizi birlik ve beraberliğe davet ettiğini vurguladı. Genel Başkan Öz, Türk milletine hizmet eden din ve devlet büyükleri ile şehitlerimizi anarak konuşmasını sonlandırdı. Genel Başkan Öz’ün konuşmasının ardından Türk Ocakları Armağanlarının Takdim törenine geçildi.

OSMAN TURAN TÜRKLÜK ARAŞTIRMALARI ARMAĞANI PROF. DR. HALİL İNALCIK’A VERİLDİ

Sekiz dalda verilen Türk Ocakları Armağanlarının ilki olan Prof. Dr. Osman Turan Türk Ocakları Türklük Araştırmaları Armağanı, yaptığı sayısız çalışma ve sonsuz hizmetlerle Türk tarihi ve kültür hayatının yanında dünyada “tarih yazıcılığı” alanına katkıları sebebiyle büyük tarihçi, yüz yaşını aşkın bir çınar olan Prof. Dr. Halil İnacık’a verildi. İnalcık rahatsızlığı sebebiyle törene katılamazken, yerine ödülü Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz aldı. Öz’e ödülü, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız takdim etti. Genel Başkan Öz, İnalcık’ın selamlarını ve teşekkürlerini Ocaklılara iletti.

NİHAL ATSIZ TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLÜNÜ IRAK TÜRKMEN CEPHESİ BAŞKANI ERŞAD SALİHİ VE TÜRK AKADEMİSİ BAŞKANI PROF. DR. DARHAN KIDIRALİ PAYLAŞTILAR

Büyük Türkçü Nihal Atsız adına ihdas edilen, Türk Dünyasına Hizmet Armağanı Türk Dünyası hakkındaki ilmî çalışmaları ve bürokrasideki hizmetleriyle Türk dünyasında “birlik” düşüncesine katkıları sebebiyle Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali’ye ve Irak Türklüğü ve Türk dünyası için verdiği hem siyasi hem siyaset dışı mücadele sebebiyle Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi’ye verildi.

Ödülü ilk olarak Prof. Dr. Darhan Kıdırali, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu’dan aldı. Kavuncu Kıdırali’yi Kazak Türkçesiyle tebrik eden kısa bir konuşma yaptı. Kavuncu’dan sonar Kıdırali, Türk dünyasının birlik ve beraberliğini vurgulayan ve büyük beğeni toplayan bir konuşma yaptı. Kıdırali Yusuf Akçura ve büyük Türkçüler hakkında anlattığı anekdotlarla Türk birliğine ve Türkiye’nin önemine vurgu yaptı. Ayrıca aldığı ödülün Nihal Atsız adını taşıyor olmasının ayrı bir gurur kaynağı olduğunu belirtti.

Paylaşılan ödülü ikinci olarak Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi adına ITC Ankara Temsilcisi Hicar Kazancı, Türk Ocakları Eski Genel Başkanı Nuri Gürgür’den aldı. Toplantıya Irak’taki yoğun çalışmaları ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un ziyareti sebebiyle katılamadığını ifade eden Erşad Salihi’nin Kerkük’ten gönderdiği görüntülü mesaj katılımcılarla paylaşıldı. Salihi Türk Ocakları’na ve Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’e hem ödül için hem de Irak ve Suriye Türkmenlerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

ZİYA GÖKALP İLİM VE TEŞVİK ARMAĞANINI DOÇ. DR. MUSTAFA AKSOY VE DOÇ. DR. ALPTEKİN YAVAŞ PAYLAŞTILAR

Üçüncü ödül olan Ziya Gökalp İlim ve Teşvik armağanını uygulamalı sosyoloji, kültür sosyolojisi ve Türk tamgaları ile ilgili çalışmaları sebebiyle Doç. Dr. Mustafa Aksoy ve Türk kültür ve medeniyetinin ortaya çıkmasını sağlayan kazı çalışmaları ve “medeniyet kuramı” üzerine yazdığı eserler sebebiyle Doç. Dr. Alptekin Yavaş paylaştılar. Fergana vadisinde yaptığı çalışmalar sebebiyle törene katılamayan Doç. Dr. Mustafa Aksoy’un ödülünü Türk Yurdu dergisi Genel Yayın Müdürü Dr. Fahri Atasoy, Türk Ocakları Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarınay’ın elinden aldı. Ödülü paylaşan Doç. Dr. Alptekin Yavaş ise ödülü Türk Ocakları Merkez Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rasih Demirci’den aldı. Yavaş, Türk Ocaklılık vurgusu ve hasbilik temelinde bir konuşma yaptı. Kendisinin Türk Ocakları’nın bir talebesi olmaya devam ettiğini ifade etti ve özellikle eski Genel Başkan Nuri Gürgür’e teşekkür etti.

HAMDULLAH SUPHİ TANRIÖVER TÜRK OCAKLARI KÜLTÜR ARMAĞANINI MEHMET SAİM SEZER ALDI

Yayımlanmış 40 kitabı, Tekirdağ Türk Ocağı’na yaptığı çok uzun süren hizmetleri, yaşayan en eski Türk Ocağı başkanlarından biri oluşu, Tekirdağ’a yaptığı hizmetler sebebiyle Hamdullah Suphi Tanrıöver Türk Ocakları Kültür Armağanı’nı Mehmet Saim Sezer aldı. Sezer rahatsızlığı sebebiyle törene katılamazken, yerine kızı Uzm. Dr. Deniz Coşkun ödülü, Devlet Güvenlik Mahkemesi eski Savcısı Talat Şalk’tan aldı. Ödülü alan Coşkun babasının selamları ve teşekkürlerini katılımcılara iletti.

HASAN FERİT CANSEVER TÜRK OCAKLARI SANAT ARMAĞANI’NI DR. LÜTFÜ ŞEHSUVAROĞLU VE PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ PAYLAŞTILAR

Hasan Ferit Cansever adına ihdas edilen Türk Ocakları Sanat Armağanı’nı “Kafes” adlı romanının senaryolaştırılmasıyla 2015 yılında çekilip gösterime giren aynı isimli film ile Türk milliyetçiliğinin 1980 öncesindeki çilelerinin ilk defa sinema diliyle anlatılması sebebiyle Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu ile “Nisan’ın İki Günü” adlı romanı ve “Bir İnce Sızı Nisan 1915” adlı tiyatro eseriyle Türkiye’nin ve Türklüğün Ermeniler ve 1915 yılındaki olaylarda ortaya koyduğu insani tavrı anlatması sebebiyle Prof. Dr. Tufan Gündüz paylaştılar.
Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu’nun başka bir program sebebiyle il dışında olmasından dolayı ödülünü Türk Ocakları 44. Olağan Genel Kurulu’nda alacağını belirtildi. Ödülü paylaşan diğer isim olan Prof. Dr. Tufan Gündüz, ödülünü YÖK eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Uygur Tazebay’dan aldı. Gündüz mensubu bulunduğu Ocak’tan bu ödülü aldığı için büyük gurur duyduğunu ifade etti. Çalışmalarında ailesinin büyük katkısı olduğunu belirten Gündüz, onlara da teşekkürlerini iletti.
AYVAZ GÖKDEMİR TÜRK OCAKLARI EDEBİYAT ARMAĞANI’NI ADNAN ŞENEL ALDI
100. yılını 2012 yılında yaşadığımız Balkan Faciası’nı konu alan “Ölüm Üç Gün Ara Ver” isimli romanı ve 1980 öncesini anlatan “Elma ve Bıçak” isimli romanı sebebiyle ödüle layık görülen Adnan Şenel, ödülünü Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Yavuz’dan aldı. Yavuz, Şenel’in çalışmalarının önemini ifade eden ve birlikte edebiyat alanında yaptıkları çalışmaları konu alan kısa bir konuşma yaptı. Şenel ise ilk yazısının yayınlanmasının ardından aralıksız kırk yıldır yazdığını ancak konuşmayı da pek yapamadığını söylediği bir konuşma yaptı.

NEVZAT KÖSOĞLU TÜRK OCAKLARI DÜŞÜNCE HAYATINA HİZMET ARMAĞANINI PROF. DR. ÇAĞATAY ÖZDEMİR ALDI

Türk Yurdu dergisinde en uzun süreyle Genel Yayın Müdürlüğü yapan Türk Ocaklı olması ve Türk Yurdu dergisine büyük katkıları sebebiyle ödüle layık görülen Prof. Dr. Çağatay Özdemir, armağanını GÜRİŞ Yönetim Kurulu üyesi Şahin Duman’ın elinden aldı. Duman Güriş Holding Kurucu Başkanı İdris Yamantürk’ün selamlarını katılımcılara iletti. Ardından bir teşekkür konuşması yapan Özdemir, uzun yıllar Türk Yurdu’na hizmet etmiş olmanın gururunu ifade etti. Türk Yurdu’na katkı sağlayan Merkez Yönetim Kurullarına ve akademisyenlere özellikle teşekkür eden Özdemir, günümüzdeki zorlu şartlarda milletimize çıkış yolu gösterecek en etkili düşünceyi üretme vazifesinin Türk Ocakları ve Türk Yurdu üzerinde olduğunu ifade etti.

GALİP ERDEM TÜRK OCAKLARI ŞEREF ARMAĞANINI PROF. DR. AZMİ ÖZCAN ALDI

Osmanlı Devleti’nin 19 ve 20. yüzyıldaki devletlerarası ilişkileri, Türk Düşünce Tarihi üzerine yaptığı çalışmalar, ayrıca üniversite rektörü olarak yüksek öğrenime katkıları sebebiyle armağanı almaya layık görülen Prof. Dr. Azmi Özcan, ödülünü Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün elinden aldı. Özcan yaptığı teşekkür konuşmasında yabancı kaynaklardan elde ettiği bir tutanakta gördüğü bilgiler ışığında milletimizin büyük badireler atlattığını ve Türk milletine karşı yönelen tehditlerin Batı açısından son 500 yılda Türklerin konumundan kaynaklandığını anlattı. Bu bilgileri baş ucu metni olarak taşımak gerektiğini belirten Özcan, ödülü verenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Genel Başkan Öz de Özcan’ın çalışmalarından bahsederek, Onun medeniyet tarihimiz açısından çok önemli çalışmalar yaptığını belirterek teşekkür etti.

Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, ödüllerin üzerindeki tasarımı yapan İsmet Keten’e teşekkür ettikten sonra üzerindeki Ergenekon’dan çıkışı tasvir eden “Bozkurt” ve “Demirci” figürlerini katılımcılara gösterdi.

Program hatıra fotoğrafının çekiminin ardından gerçekleştirilen, müzik dinletisiyle devam etti. Dinletide milli manevi duyguları yükselten parçalar seçildi. Konuklara tarafından büyük beğeniyle takip edilen dinletinin ardından program sona erdi.

TÜRK OCAKLARI ARMAĞANLARI LİSTESİ

ARMAĞAN ARMAĞAN ALAN
1. Prof. Dr. Osman Turan Türk Ocakları Türklük Araştırmaları Armağanı Prof. Dr. Halil İnalcık
2.1. Nihal Atsız Türk Ocakları Türk Dünyasına Hizmet Armağanı Prof. Dr. Darhan Hidirali
2.2. Nihal Atsız Türk Ocakları Türk Dünyasına Hizmet Armağanı Erşet Salihi
3.1. Ziya Gökalp Türk Ocakları İlim Ve Teşvik Armağanı Doç. Dr. Mustafa Aksoy
3.2. Ziya Gökalp Türk Ocakları İlim Ve Teşvik Armağanı Doç. Dr. Alptekin Yavaş
4. Hamdullah Suphi Tanrıöver Türk Ocakları Kültür Armağanı Mehmet Serez
5.1. Hasan Ferit Cansever Türk Ocakları Sanat Armağanı Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu
5.2. Hasan Ferit Cansever Türk Ocakları Sanat Armağanı Prof. Dr. Tufan Gündüz
6. Ayvaz Gökdemir Türk Ocakları Edebiyat Armağanı Adnan Şenel
7. Nevzat Kösoğlu Türk Ocakları Düşünce Hayatına Hizmet Armağanı Prof. Dr. M. Çağatay Özdemir
8. Galip Erdem Türk Ocakları Şeref Armağanı Prof. Dr. Azmi Özcan

YORUM YAP

Bağdar Caddesi Escorthamile pornobodrum escortbahis siteleri yenigaziantep escortgaziantep escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortizmir escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortBetofficeMebbistrendyol indirim koduPusulabetCasibomslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomstarzbetpiabetstarzbet girişstarzbet girişbahsegelbahsegelklasbahisankara kombi servisimersin günlük kiralık evbetturkeyBelge istemeyen bahis siteleribycasinotipobetgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomsancaktepe çilingircasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbetbonusgaziemir çilingirtarafbetparibahisvdcasino girişmarsbahis7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetturkeyBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahiscasibomSahabetportobetBağdar Caddesi Escorthamile pornobodrum escortbahis siteleri yenigaziantep escortgaziantep escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortizmir escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortBetofficeMebbistrendyol indirim koduPusulabetCasibomslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomstarzbetpiabetstarzbet girişstarzbet girişbahsegelbahsegelklasbahisankara kombi servisimersin günlük kiralık evbetturkeyBelge istemeyen bahis siteleribycasinotipobetgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomsancaktepe çilingircasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbetbonusgaziemir çilingirtarafbetparibahisvdcasino girişmarsbahis7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetturkeyBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahiscasibomSahabetportobet
escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort