DOLAR
8,7540
EURO
10,3906
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
25°C
İstanbul
25°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
28°C
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...

MHP’den Hürriyet yazarına sert tepki

MHP’den Hürriyet yazarına sert tepki
01.06.2016
0
A+
A-

MHP Genel Başkan Yardımcısı E. Semih Yalçın, Hürrriyet gazetesi köşe yazarı Mehmet Y. Yılmaz’a;  MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yönelik haksız ithamlar içeren yazısı dolayısıyla cevap verdi.

xHaberRes_50628

Yalçın, ”Sayın Mehmet Y. Yılmaz” diyen başlayan açıklamasında ”Dünkü köşe yazınızda “Özal’ın Hayalini Bahçeli Gerçekleştirecek” başlığıyla MHP hakkında yaptığınız haksız değerlendirmeleri esefle okuduk.

 

Öteden beri partimiz ve camiamız hakkında bilinen ön yargılarınızın, sizi olağanüstü kurultay meselesine yönelik yanlış hüküm ve yorumlara ittiği görülmektedir.

MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’ye yönelik haksız ithamlar içeren yazınız, aynı zamanda milletimizin vicdanına sinmiş Türk milliyetçiliğinin giderek güç ve dinamizm kazanmasından duyduğunuz rahatsızlığı da yansıtmaktadır.

 

Ne yazık ki partimiz, fikriyatımız ve milliyetçi-Ülkücü Hareket söz konusu olunca, içinde yer aldığınız liberal ve sol karışımı basın taifesinin geleneksel peşin hüküm ve alerjileri galebe çalmaktadır.

Sayın Bahçeli’yi partiyi parçalamak ve tasfiye etmekle suçlarken kullandığınız, halkın kullanmadığı “likidatör ve likidasyon” tabirlerinden; aklınızca entelektüellik tasladığınız, “Vay be! Adam ne kadar da bilgili!” denilmesini arzuladığınız belli olmaktadır” dedi.

 

 

”BU, BÜYÜK BİR YANILGIDIR” 

Yalçın, şunları söyledi: ”Doğu’ya özgü aydın tekebbürünün yansıması olan ifadeleriniz, Türkiye’nin gerçeklerinden ne kadar uzak olduğunuzu ve toplumsal değerlere fildişi kuleden baktığınızı ortaya koymaktadır.

MHP’nin ideolojik işlevini yitirmekte olduğunu iddia ediyorsunuz. Bu, büyük bir yanılgıdır.

Belki de öyle olmasını umuyorsunuz Sayın Yılmaz…

Her ne kadar görmezden gelseniz ve inkâr etseniz de MHP’nin yaslandığı Türk milliyetçiliği fikri, Türk toplumunun vicdanına bir daha kokusu kaybolmayacak ve izi silinmeyecek şekilde sinmiştir.

Bunun içindir ki milliyetçi düşünce, bölücü terör örgütünün siyasi kanadı dışında Mecliste temsil edilen partiler tarafından referans alınmaktadır.

 

Cumhuriyet’imizin geçirdiği demokratikleşme ve ulus devlet olma sürecinde yaşananlar, terörle mücadelede gelinen nokta; Türkiye’nin bekasının, birlik ve bütünlüğünün Türk milliyetçiliğine sarılmaktan geçtiğini ortaya koymuştur.

Milletimiz de bunun bilinciyle kültür unsuruna dayalı bir anlayışı vazeden, toplumun bütün kesimlerini kucaklayan milliyetçilik idealine sıkı sıkı sarılmıştır.

Milliyetçilik; Türkiye’de artık bir millî mutabakat unsuru, bir ortak payda hâline gelmiştir.

Buraya gelinmesinde, Türk milliyetçiliği fikrinin siyaset platformundaki en yetkin temsilcisi olan MHP’nin verdiği mücadelenin payı büyüktür.

 

Partimizin Meclis dışında kaldığı yıllarda bile milletimiz; sevgi ve ilgisini esirgememiş, MHP’ye ümit bağlamaya devam etmiştir.

Olağanüstü kurultaycılar kumpanyasının yarattığı tartışmalar ve Yargıtay’ın söz konusu kararı dolayısıyla yaşananlar, iddianızın aksine MHP’nin ideolojik işlevini ne derece güçlü şekilde icra ettiğinin delilidir.

 

 ”YANILIYORSUNUZ SAYIN YILMAZ”

Terörle mücadelede her gün gelen şehit haberleri, iktidar partisindeki iç dalgalanma, AKP kurultayı, yeni hükûmetin kurulması ve Suriye krizi gibi konulara rağmen televizyon ve gazetelerin birinci gündem maddesi MHP olmuştur. Kamuoyunda herkes MHP’yi ve kurultayı konuşmuştur.

Çünkü gerek MHP’li olan ve gerekse olmayan ezici çoğunluk; Türkiye’nin geleceğinin Türk milliyetçiliği idealinin canlı ve sıcak tutulmasıyla yakından alakalı olduğunu, bu fonksiyonu da sadece MHP’nin icra edebileceğini bilmektedir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partiyi tasfiye ettiği iddianıza gelince…

Bu konuda da yanılıyorsunuz Sayın Yılmaz.

 

MHP’nin siyasi geçmişi ve ideolojik hareket olarak sahip olduğu dinamikler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.

MHP’de olağanüstü kurultaycılar kumpanyası türünden bazı oluşumlar geçmişte de görülmüş; zaman içinde bunlar, partimizin kendi dinamikleri içinde tabanımız ve camiamız tarafından tasfiye edilmiştir.

Ana gövdeden kopmak suretiyle teşekkül eden başka siyasi hareketler de giderek marjinalleşmiştir.

Şimdi de böylesi bir süreç yaşanmaktadır.

 

Bu süreçte MHP’nin birlik ve bütünlüğünü dikkate almayıp çıkarcı ve fırsatçı davrananlar, eskiden olduğu gibi camiamız tarafından ayıklanacaklardır.

MHP; yine güçlü bir parti olarak parlamentoda temsil edilmeye, iktidar olma hedefine doğru emin adımlarla yürümeye devam edecektir.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.