DOLAR
8,7540
EURO
10,3892
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pazar Gök Gürültülü
25°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
26°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...

TAYLAND’İN HUKUKSUZ HAPİSTE TUTTUĞU 70 UYGUR TUTUKLU AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

TAYLAND’İN HUKUKSUZ HAPİSTE TUTTUĞU 70 UYGUR TUTUKLU AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Tutuklu Bu Uygur Kardeşlerimizin sesine ve feryadına lütfen kulak veriniz !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

TÜM İNSANLIĞA MÜRACAATIMIZDIR.

ÖZGÜRLÜK İÇİN AÇLIK GREVİ BAŞLATIYORUZ
Bizler Komünist Çin işgalindeki ana yurdumuz Doğu Türkistan’daki Çin baskı,zulüm, dini.etnik asimilasyon ve ırkı soykırım uygulamalarından canımızı kurtarmak için Tayland’a iltica eden Müslüman Uygurlarız. 3 yıldır,Tayland hapisihanelerinde tutuklu olarak bulunuyoruz.
08 Temmuz 2015 tarihinde bizim gibi tutuklu 140 Uygur Kardeşimiz Tayland yönetimi tarafından zorla Çin’e teslim edildi.Onların iade edilmemesi için Türkiye,başta olmak üzere bir çok ülke ve uluslar arası kurum ve kuruluşların müracaatları Tayland yönetimi tarafından dikkate alınmadı.Ülkemizi işgal eden ve bizlere baskı,zulum ve işkenceler, dini ve ırkı soykırımlar uygulayan Çin’den kendimizin ve ailelerimizin canlarını kurtarmak için kaçmak zorunda kaldık.
Bizler ülkemiziden kaçarak, gasbedilen özgürlüğümüzü ve insani haklarımıza tekrar kavuşmak amacı  taşıyor idik.
Bizi halen Tayland Hapishanesinde zorla hukuksuz olarak tutulan 70 Müslüman Uygur tutukluyuz.
Tayland yönetimi bizim 3.bir ülkeye gitmemizi kabul etmediği gibi bizi de serbest bırakmamaktadır. Bizlersuçu işlemiş inisanlar asla değiliz.

Bizim Hapishane’de tutulmamız haksız ve hukuksuzdur.
Çin’e zorla teslim edilen 140 Kardeşlerimizin iade yıl dönümü yaklaşırken,Tayland yönetimi ile  Hapishane otoritelerinin bize karşı davranışları ve tutumu değişmeye ve sertleşmeye başladı. Bu nedenle bizlerin de geçen yıl zorla iade edilen Kardeşlerimiz gibi Çin’e iade edilmemizden ciddi olarak endişe etmekteyiz.
Tayland Hükümeti bizleri insan olarak görmemekte ve  davranmamakatadır. Bize karşı hiç te insanı olmayan tutum ve davranaışlar sergilemektedir.
Tayland, birlikte iltica ettiğimiz ailelerimizden bizleri ayırdılar. Anne-Baba,eş ve çocuklarımızdan koparıldık ve ayrı ayrı hapishanelere konulmuş durumdayız.
Günümüzde ülkelerindeki baskı,zulm ve iç savaşlardan kaçan bizim gibi sığınmacılara  diğer ülkelerin kucak açtıklarını  ve bu mültecilere insanı olarak yaklaşarak yardımcı olduklarına şahit oluyoruz.
Ancak,bize şu anda yardımcı olan  veya olacak bir ülke bulunmamaktadır.

Ey İnsanlık  !
Biz Tayland Hapishanesinde   çile dolduran  biz Müslüman Uygurlar size göre İnsan değilmiyiz ?
Niçin bizlere yardım etmiyorsunuz ?
Sizler  dünya ülkeleri !

Sizler Zulüm devleti Çin’den bu kadar mi çok çekiniyor ve korkuyorsunuz ?
Sizlerin Çin’in baskı ve zulmü hakkında yeterli bilgilere sahipi olduğunu biliyoruz  !
İnsanlığın ortak değerleri ve demokrasi,  Çin Komünistlerinin yasalarından ve insanlığa aykırı değerlerinden daha mi değersiz ?
Yaklaşık 2 Yıldan beri Tayland’in Hapeshanelerinde tutulmakta olan biz Müslüman Uygurlar  bu  sebepler yüzünden kaldığımız Hapeshanede bugünden itibaren açlık grevine başlamış bulunuyoruz !

Bizler bu eylemlerimizle kendimizin her zamankinden daha  fazla ve istekli bir şekilde özgürlüğümüze  ne kadar bağlı ve  teşna olduğumuzu sizlere kanıtlamak istiyoruz.
Bizler özgürlüğümüze sahip olabilmemiz için serbest bırakılmamızı ve bizi kabul edecek bir üçüncü ülkenin özgür vatandaşları olarak onurlu bir şekilde yaşamak istiyoruz.
Eğer,bizler de geçen yıl Tayland yönetimi tarafından zorla Çin’e iade edilen Kardeşlerimiz gibi zorla iade edildiğimiz taktirde,bizim can güvenliğimiz ciddi şekilde tehlike altına girmiş olacaktır.
Çin bizlere maddi, manevi ve psikolojik olarak  her türlü baskı, zulüm ve işkenceleri uygulayacakları muhakkaktır.
Bizler sesimizi Tayland hükümeti başta olmak üzere uluslar arası topluma,insanlık onuru ve değerlerine bağlı ve bu değerleri öncelikli olarak gören ve savunan ülkelere,BM.Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı ve uluslar arası insan hakları ve hukuk teşkilatlarına sesleniyoruz ;
Bizler açlık grevi ilan etmiş bulunuyoruz !
Açlık grevimiz bizim serbest bırakılmamız ve üçüncü bir ülkeye gitmemize izin verileyinceye kadar devam edecektir.
Bu taleplerimiz yerine gelmediği takdirde hiçbir şekilde  yemek yemiyecğiz ve su içmeyeceğiz !

Taleplerimiz kabul edilinceye kadar hayatlarımız son bulana kadar  açlık grevimizi  sürdüreceğiz.
Tayland yönetiminden bizleri bir an önce serbest bırakmalarını istiyoruz.
Türkiye başta İslam ülkelerinden ve diğer  dünya ülkelerden bize yardım etmelerini talep ediyoruz.
Bizler,açlık grevini serbest bırakılmamız ve 3,bir ülke’ye izin verilinceye kadar devam ettireceğimizi kamu oyunun bilgisine sunuyoruz.
Lütfen bizlere yardım ediniz.

Tayland Hapishanelerinde Tutuklu 70 Müslüman Uygur

www.uyghurnet.org

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.