DOLAR
8,6677
EURO
10,3290
ALTIN
495,26
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Mevzi Sağanak
26°C
İstanbul
26°C
Mevzi Sağanak
Çarşamba Gök Gürültülü
27°C
Perşembe Mevzi Sağanak
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

Ankara’da “Güney Azerbaycanlı Türk Siyasi Mahpuslara Özgürlük” Eylemi Gerçekleştirildi

Ankara’da “Güney Azerbaycanlı Türk Siyasi Mahpuslara Özgürlük” Eylemi Gerçekleştirildi

Gösteride basın açıklaması yapıldıktan sonra Güney Azerbaycanlı siyasi mahpuslarla bağlı hazırlanan rapor Birleşmiş Milletler yetkililerine teslim edildi.

Hatırlatmak gerekir ki, Güney Azerbaycanlı siyasi mahpus Murtaza Muradpur İran yargısının kanunsuz bir şekilde tahliyesine engel olmasına tepki olarak 57 günden beri açlık grevi yapmaktadır. Alınan bilgilere göre ciddi anlamda kilo kaybeden Murtaza Muratpur’un sağlık durumu son derece kritik vaziyette olmasına rağmen yetkililer Muratpur’un hakkı olan yasal uygulamalardan imtina etmekteler. 19 Aralık 2016’da ise Muratpur’a destek olarak Tebriz adliyesinin önünde sesiz eylem gerçekleştiren aile bireyleri ve 11 Güney Azerbaycanlı aktivist güvenlik güçlerince gözaltına alındılar ve halen tutuklu bulunmaktalar.

Ayrıca 6 aydan beri istihbarat birimlerince gözaltına alınan ve hala hakkında yargı süreci başlatılmayan Güney Azerbaycanlı Türk kültürel aktivist ağır işkenceler sonucunda ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmıştır. Habib Sasanian’ın alilesi kendisinin böbrek ve gözlerinde ciddi kalıcı hasarlar oluştuğu ve görme yetisini neredeyse tamamen kayb ettiğini bildirmişler.

Halen çok sayıda Güney Azerbaycanlı Türk siyasi mahpus İran hapishanelerinde tutuklu bulunmaktadır. İran devleti “Pantürkism”, “Bölücülük”, “Rejim aleyhinde propaganda”, “Milli güvenlik aleyhinde faaliyet”, “Yabancı güçlerle işbirliği” gibi ittihamlarla suçladığı bu mahpusları çoğunlukla kötü muameleye tabi tutmakta ve yasal haklarından yoksun bırakmaktadır.

20 Aralık 2016 Salı günü BM Ankara temsilciliği önünde gerçekleştiren gösterinin basın bildirisi:

– Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu

– Saygıdeğer Basın Mensupları

20.12.2016 tarihi itibariyle İran İslam Cumhuriyeti güvenlik güçleri tarafından haksız yere siyasi suçlamalarla üç yıldır hapis yatan Güney Azerbaycanlı Türk aktivist Murtuza Muratpur, hakkında yürütülen haksızlıklar ve adaletsizlikler karşısında tek çare olarak açlık grevinin 57. gününü kaygı verici bir şekilde geçirmektedir.

Murtuza Muratpur “Ana dilde okuma hakkı” ve “Urmu Gölü’nün kasıtlı kurutulmasını” protesto etmek için katıldığı barışçıl yürüyüşte tutuklanarak yargılanmış ve “İran rejimi aleyhine propaganda” ve “ülke güvenliğini tehlikeye düşürme” iki ayrı suçlamayla karşı karşıya kalarak, ilk suçlama için 1 yıl, ikinci suçlama nedeniyle de 2 yıl, toplam 3 yıl haksız hapse mahkûm edilerek Tebriz cezaevine konulmuştur.

25 ayı aşkın hapis süresini geride bırakan Murtaza Muratpur, İran ceza kanunun 134. maddesine istinaden dosyasının yenidenincelenmesini vehükümlerinin birleştirilmesini; yargı mensupları, hâkimler ve hapishane müdürlüğüne bir çok mektup yazarak istemiş, fakat İran ceza hukuku gereğince de Murtuza Muratpur’un hakkı olan bu hukuki uygulama, İran istihbarat teşkilatının baskısıyla hayata geçirilmeyerek Muratpur’un özgürlüğü engellenmiştir.

Murtuza Muratpur bu haksızlıklar, hukuksuzluklar ve adaletsizliklere karşı tüm yasal yolları defalarca denemesine rağmen sonuç alamadığı için yeniden dosyasının ilgili mahkemede incelenmesi talebiyle “açlık grevine” başlamıştır. Murtuza’nın açlık grevinden bu gün itibariyle 57 gün geçmesine rağmen, yetkililerin bu konuda her hangibir girişimi olmadığı gibi, aksine Murtuza’nın hapis koşulları daha da zorlaştırılarak direncinin kırılmasına çalışılmaktadır.

Elimizde olan detaylı yazılı ve sesli verilere göre Murtuza Muratpur 53 gün açlık sonucunda telafisi mümkün olmayan fiziksel hasarlara maruz kalmış, böbreklerinin fonksiyonunu yarı yarıya kaybetmiş, karaciğerinde hasar oluşmuş, kalp yetmezliği ve sürekli düşük tansiyon gibi sağlık sorunları nedeniyle ciddi bir şekilde can tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Murtaza Muratpur’un yanı sıra siyasi suçlamalarla haksız yere tutuklanan ve yargılanan Güney Azerbaycanlı Türk milli-medeni aktivistler, İran hapishanelerinde gerçek anlamda insanlık dışı koşullarda yatmaktalar. Örneğin Murtaza Muratpur ile hemen-hemen aynı zamanda açlık grevine başlayan Resul Rezevi ve her hangi bir mahkemeye çıkarılmayan, aylardır İran Milli İstihbarat teşkilatının hücrelerinde İşkence gören Habib Sasaniyan (Yakamoz), örnek gösterile bilir.

42 yaşlı şair ve yazar Habib Sasaniyan (Yakamoz), 15.05.2016 tarihinde Erdebil şehrinde İran İstihbaratı güçleri tarafından siyasi suçlamalarla tutuklanarak 2 ay boyunca ağır işkencelere maruz kalmıştır. Sasaniyan insanlık dışı işkencelere karşı açlık grevine başladıktan sonra Tebriz hapishanesine gönderilmiştir. Sasaniyan 6 aya aşkın tutukluluk süresince hiçbir mahkemeye çıkarılmamış ve Tebriz hapishanesinde tek kişilik hücrede son derece sağlıksız ve gayrı insani koşullarda tutuluyor. Bu süre zarfında sürekli İran İstihbaratı ve İran Devrim Muhafızları istihbarat birimleri tarafından sorguya alınan ve ağır işkencelere maruz kalan Habib Sasaniyan’ın sağlık durumu son derece kaygı verici boyutlardadır. Habib Sasaniyan’ın ağır işkence ve insanlık dışı hücre koşulları sonucu bacaklarının sakatlanmış olması, karaciğer ve böbrek yetmezliği,  yüksek tansiyon nedeniyle gözlerinde ciddi hasar oluşup görme kabiliyetini kaybetmiş olmasına rağmen, yetkililer tarafından hiçbir şekilde sağlık ve tıbbi müdahaleye izin verilmiyor.

İnsan haklarının sürekli ihlal edildiği ve insanların temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanıp engellendiği İran İslam Cumhuriyeti’nde yaşam mücadelesi veren Murtaza Muratpur, Habib Sasaniyan, Resul Rezevi ve siyasi suçlamalarla tutuklanan, yargılanan ve temel hakları ihlal edilen tüm aktivistlerinhaklarının korunması, can güvenliğinin sağlanması, sağlık durumu ve tutukluluk koşullarının iyileştirilmesi ve serbest bırakılması için gereğinin yapılmasını saygıyla arz ederiz.

Türkiye’de Yaşayan Güney Azerbaycan Türkleri

http://araznews.org/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.