DOLAR
8,7727
EURO
10,4586
ALTIN
503,26
BIST
1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Salı Mevzi Sağanak
26°C
Çarşamba Gök Gürültülü
26°C
Perşembe Mevzi Sağanak
28°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

İŞARETLERİN DİLİ

Tek Millet, Türk Milleti’dir.

Tek Bayrak, Türk Bayrağı’dır

Tek Vatan, Türk Vatanı’dır.

Tek Devlet, Türk Devleti’dir.

Tek Dil, Türk Dili’dir, Türkçe’dir.

Eğer zihniyetiniz dolayısıyla fikir sisteminiz millî ise, bunlar olmazsa olmazınızdır.

Eğer Millî değilseniz, bazılarından taviz verebilirsiniz! Veriyorsunuz da!

İŞARETLERİN DİLİ

Bülent Vedat Aydemir

 

Siyasetçiler kitlelerle selamlaşmak; toplantı, miting ve diğer etkinliklerde mensuplarıyla birlikte “bir ve beraber” olduklarını ifade etmek için el işaretlerini de kullanırlar.

Bu işaretler farklı ülkelerde farklı anlamlarla yapılmaktadır.

Ülkücüler Parmaklarıyla Bozkurt işaret yaparak millî sembolümüz olan Bozkurt figürünü canlandırırlar. Bu işaret ilk defa Azerbaycan’da rahmetli Elçibey tarafından kullanılmış, Rahmetli Türkeş tarafından ülkemize taşınmıştır.

Bozkurt işareti millî bir sembol olduğu için kısa zamanda Ülkücü Hareketin mensupları tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

****

Gelelim AKP’liler tarafından kullanılan “RABİA” işaretine.

Rahmetli Erbakan hoca’nın siyasi el işareti, aynı zamanda “süper” anlamında da kullanılan, yumruğunu sıkıp, başparmağını havaya kaldırma şeklindeydi. Bu işaret Millî Nizam geleneğini takip eden bütün siyasi oluşumlar tarafından da kullanılmıştır. Saadet Partisi de sanırım hâlâ bu el işaretini kullanıyordur.

AKP’liler, “Rabia” işaretini bütün miting ve toplantılarında kullanmaya başladılar.

Arapçada 4 anlamına gelen Rabia işareti, Mısır’da Mursi’ye yapılan darbeden sonra, Mursi taraftarlarınca özellikle İhvan’cılar tarafından darbeye karşı duruşun bir sembolü olarak kullanılmıştır.

Gerçek manası, Mursi’nin 4. Cumhurbaşkanı olmasına gönderme yapmasıdır.

Bu işaretle kadın bir sufi olan Rabia’tül Adeviyye’ye gönderme yapıldığı iddiaları bir yanılgıdan ibarettir.

İhvan’cılara karşı büyük bir sevgi duyan ve sempati besleyen Sayın Erdoğan bu el işaretine balıklama atlamış ve partisinin toplantılarında kullanmaya başlamıştır.

Özetle, “Rabia” işareti Mısırlı İhvan’cıların işaretidir. İthal bir el işaretidir.

Başlangıçta sade ve maddeler halinde her hangi bir anlam taşımayan bu el işareti, ne anlama geldiği sorgulanmaya başlanınca, İthal edilen bu yeni ürünün iyi pazarlanabilmesi için, ürün üzerinde albenisi olan ilaveler gerekiyordu.

Rabia işareti “4” rakamını çağrıştırdığı için, dört maddeden oluşması gereken bir anlam yüklemeye çalıştılar.

Bu maddeleri de zihin yapıları ve “duygusal popülizm” alanındaki profesyonellikleri gereği, “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” şeklinde açıkladılar.

Ama işaret beş değil, dört parmak olduğu için, bir maddden vazgeçmeleri gerekiyordu. Karar verdiler ve “Tek dil” şartından vazgeçtiler.

İşlerine de gelmişti!

****

AKP’nin Toplantı, miting ve diğer etkinliklerinde sadece “tek” kelimesi söylenmekte, nedense bu şartların “Türk” başlığı unutulmaktadır.

Akıllarda kalan soru ise, bunun unutulma mı, yoksa “Türk Milleti” gerçeğini bir türlü hazmedemeyen “ siyasal ümmetçi” ve “etnik bölücü” taifelerinin kızdırılmaması mı şeklindedir.

Unutmak gaflet, ötesi ihanettir!

Bunun doğrusu:

Tek Millet, Türk Milleti’dir.

Tek Bayrak, Türk Bayrağı’dır

Tek Vatan, Türk Vatanı’dır.

Tek Devlet, Türk Devleti’dir.

Tek Dil, Türk Dili’dir, Türkçe’dir.

Eğer zihniyetiniz dolayısıyla fikir sisteminiz millî ise, bunlar olmazsa olmazınızdır.

Eğer Millî değilseniz, bazılarından taviz verebilirsiniz! Veriyorsunuz da!

Bunlar birlikte var ise Millî devlet vardır.

Birini veya birkaçını çıkarırsanız, Millî devletten taviz vermiş olursunuz.

Millî devleti topal bırakmış olursunuz.

****

Son günlerde yaşadıklarımıza, gördüklerimize ve duyduklarımıza bir bakalım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Nisan’da Diyarbakır’a yapacağı ziyaret öncesi kentin caddeleri Türkçe-Kürtçe yazılı pankartlarla donatıldı ve buna devlet olarak sessiz kalındı.

Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en yüksek resmi temsilcisidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yazı dili Türkçe’dir.

Cumhurbaşkanı yabancı bir ülkede değil, Türk vatanında, bir vilayetimizde Kürtçe yazı dili ile karşılanıyor!

Şu ana kadar resmi bir soruşturma söz konusu bile değil.

Millet olmanın Milli devlet olmanın olmazsa olmazlarından birisi de, sınırlar içinde resmi dilin Türkçe olduğudur.

Kürtçe pankart hazırlayanlar şüphesiz Türkçe’yi gayet iyi biliyorlar!

Maksat başkadır. Kürtçeyi ikinci bir yazı dili olarak kabul ettirmek için fırsat kollamaktır.

Diğer diller konuşulabilir, ancak yazı dili değildir.

Olanlara üzülmemek, kahrolmamak elde değil ki!

Bu ise “Rabia” daki dört parmak şartlarında tek dil’in “Türk Dili” niye yer almadığı konusunda farklı düşüncelere ve suçlamalara yol açıyor.

 

****

Sayın Başbakan Van konuşmasında “biz Şivan Perver’iz” dedi.

Duygusal popülizmin bu kadarına da pes doğrusu!

Batı’da Mustafa Yıldızdoğan’ın “Türkiyem” Şarkısı!

Doğu’da Şivan Perver ve Ahmet Kaya!

Tersini yapabilir misiniz?

Meselâ; Karadeniz’de, Orta Anadolu’da, Akdeniz’de ve Batı Anadolu’da, Van’daki konuşmanızda söylediğiniz gibi “Şivan Perver’iz” diyebilir misiniz?

Meselâ; Diyarbakır’da, Van’da Hakkâri’de, Mustafa Yıldızdoğan’ın “Türkiyem”  şarkısı eşliğinde konuşmaya başlayabilir misiniz?

Hedef duygusal popülizm yöntemiyle “oy” toplamak ise çok zor!

Belki de İmkânsız!

Rahmetli Galip Erdem’in dediği gibi “Günümüzün ihmalleri ileride telafisi zor durumlar ortaya çıkarır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.