Erdoğan İttifak Peşinde, Bahçeli Andımız, EYT, Af

Bu haber 21 Kasım 2018 - 10:58 'de eklendi ve 2.229 kez görüntülendi.

Hasan Korkmaz 

Türkiy bugün yapılacak toplantıya kitlendi. AKP bundan 29 gün önce seçimler için, herkes kendi yoluna, demişken anket sonuçlarının etkisi ile MHP’nin kapısını çalmak zorunda kaldı.

MHP’de açıklanan belediye başkan adaylarının ses getirmesi ve olumlu anket sonuçları yüzleri güldürürken AKP’de temayül anketleri kafaları karıştırdı.

Gerek af, gerek EYT  gerekse yerel seçim konusunda başta Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, Bekir Bozdağ olmak üzere AKP sözcülerinin, Bahçeli’nin yerel seçim ittifakı çağrılarına mesafeli tavrı MHP’de rahatsızlık yaratıyordu. Bahçeli MHP karşıtı teklif ve uygulamalar içinde olan AKP yöneticilerinin pasifize edilmesini isteyecek.

AKP’yi yerel ittifak konusunda ikna etmeye çalışan Bahçeli’nin, AKP’nin ayak diremesi üzerine, bu konuyu daha fazla sürüncemede bırakmak istemeden “yerel seçim ittifakı” tartışmasına nokta koyması ve birbiri ardına güçlü adaylar açıklaması MHP’nin seçime hazır olduğu görüntüsünü oluşturdu. Kamuoyunda “bu ülkede Devlet Bahçeli ne isterse o olur” imajının oluştuğu ortamda halkın taleplerini iktidarın önüne koyan MHP artık AKP’nin kaprislerini dikkate almayacağının işaretini verdi.

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ise bugünkü köşesinde, Bahçeli’nin, AKP’nin içinde MHP’ye karşı olan isimlerin olduğunu belirttiğini ve Bahçeli’nin bu isimleri istemediğini ifade etti. Fırat, “MHP’nin bu süreçte en önemli şartı ise daha önce Bahçeli tarafından isimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘MHP ile işbirliğini istemedikleri’ gerekçesi ile verilen bazı AK Partili kurmayların aday ve aktör olarak bu süreçte olmamaları” diye belirtti.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek de bugün aynı konuda eğildi: ” Sadece bir ay önce yaşandığı için unutmak mümkün değil: Hem Sayın Bahçeli, hem MHP yöneticileri, ittifak görüşmeleri ve ‘Andımız’ konusunda Bekir Bozdağve Numan Kurtulmuş gibi AK Parti’lilerle çok sert bir polemiğe girdi. Erdoğan da Bozdağ’a sahip çıkıp, isim vermeden Bahçeli’yi sert eleştirdi. İş kontrolden çıkmaya başlamıştı ki Bahçeli 23 Ekim’deki TBMM Grup Toplantısı konuşmasında ‘bitmiştir’ diyerek kapıyı ittifaka kapattı.”

Kapanan kapıyı bu sefer Erdoğan çalmak zorunda kaldı. Seçimlerde büyükşehir belediyelerini kurtarmak isterken Bahçeli’nin Andımız, tayinler, EYT mağdurları, af diye dillendiren ceza indirimi kanunu taleplerini karşısında bulacak.

Bu dönemde Erdoğan satmam dediği arkadaşlarından olacak, Bekir Bozdağ gibiler de hizaya gelecek.

 

Hasan Korkmaz
Hasan Korkmazhasankorkmazhasan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments