Bahçeli’den ABD’ye salvo: Bolton musun Dalton musun?

Bu haber 09 Ocak 2019 - 13:27 'de eklendi ve 229 kez görüntülendi.

MHP lideri, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’un “Türkiye, ABD’nin müttefiki Kürt savaşçıların can güvenliğini garanti etmeli” sözlerini ‘küstahlık ve terbiyesizlik’ olarak niteledi, “Türkiye ne yapacağını sana mı soracaktı?” tepkisi gösterdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusundaki çelişkili açıklamalarını topa tutarak, “Türkiye’nin ABD’nin müttefiki Kürt savaşçıların can güvenliğini garanti etmesini” isteyen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a sert çıktı. Bahçeli, “Fren tutmayan bu doğan görünümlü şahin, Bolton musun, Dalton musun bilmem, ama şunu açıkça sorarım; Türkiye bağımsız ve egemen bir devlet olarak neyi nasıl yapacağını sana ve patronlarına mı soracaktı?” dedi. Bahçeli, “Fırat’ın doğusu fitnenin boynudur. Bu boyun vurulmalıdır, bu boyun bedeninden koparılmalıdır” diye konuştu.

Bahçeli, dün partisinin grup toplantısında özetle şunları söyledi:

KALEMİNİ KALAŞNİKOF GİBİ KULLANANLAR: Milli iradenin demokratik kararı ve seçimiyle hilesiz-hurdasız, nizasız-kavgasız inşa edilen bir hükümet sistemine geçişin otoriterlik olarak tevil ve tasviri eğer cehalet değilse kesinlikle akli ve fikri caniliktir. Milletin değerlerine hakaret etmek, devletin egemenlik haklarına cephe almak, terörizmle yan yana gelmek nasıl bir özgürlük anlayışıdır? Kalemini Kalaşnikof gibi kullananların, gazete köşelerini saatli bombaya çevirenlerin, yalan üzerine ikbal ve istikbal tasarımı yapanların özgürlük tantanasına inanan varsa buyursun inansın, ama biz bunlara inanmayacağız. Sövene dilsiz, vurana elsiz kalmayacağız.

DEV DOĞRULDU: Yüz yıl önce aciz düşmüştük, biçilen kefene gövdemizi uzatmıştık. Fakat o günler geride kaldı, dev doğruldu, Türk milleti bekasını müdafaa etmek için belalara deyim yerindeyse savaş açtı. Türkiye hem diplomasiyle hem de askeri caydırıcılık vasfıyla sahadadır, masadadır, aktif şekilde meydandadır. Türkiye’siz Ortadoğu mahzundur, mahcuptur, mağluptur.

BU BOYUN VURULMALI: Dört parçalı Kürdistan komplosu her düzeyde tırpan yemiştir. Türkiye hiçbir tehdidi alttan almamış, göz yummamıştır. Bugün Fırat’ın doğusu fitnenin boynudur. Bu boyun vurulmalıdır, bu boyun bedeninden koparılmalıdır. Refakatçisi emperyalizm olan Rojava projesi tedavülden kaldırılmalıdır.

BU NE KÜSTAHLIKTIR?: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ise Türkiye’ye gelmeden tavaf ettiği İsrail’de skandal bir açıklamaya imza atmıştır. Fren tutmayan bu doğan görünümlü şahin, Ankara’nın ABD ile tam koordinasyon halinde olmadığı sürece Suriye’ye askeri harekât yapmamasını zehirli bir dille beyan etmiştir. Bolton musun, Dalton musun bilmem, ama şunu açıkça sorarım; Türkiye bağımsız ve egemen bir devlet olarak neyi nasıl yapacağını sana ve patronlarına mı soracaktı? Bu ne küstahlıktır? Nasıl bir terbiyesizliktir?

GÖRÜLDÜKLERİ YERDE İMHALARI VACİPTİR: Trump’a diyorum, Pompeo’ya sesleniyorum, Bolton’a duyuruyorum; müttefiki olduğunuz insan kasaplarının, bölücü hainlerin Kürt kökenli kardeşlerimizle en ufak ilgi ve alakaları kesinlikle yoktur. Bunlar teröristtir, katildir, canidir, görüldükleri yerde imhaları vaciptir. PKK/YPG’yi Kürt kökenli kardeşlerimizle ilişkilendirmek ahlaksız bir sapmadır, adi bir saptırmadır, alçak bir sapkınlıktır. PKK/YPG başka, Kürtler başkadır. Bunun ikisini karıştıran, doğruyla yanlışı birbirine katan, teröristlere Kürt yakıştırması yapan ABD sap yiyip saman öğütmektedir.

ÇEKİLME OYUN: ABD’nin Suriye’den çekilme kararı oyundur, stratejik oyalamadır. Zira her şey meydandadır. PKK/YPG’yi arkalayıp Türkiye’yi IŞİD’le mücadeleye davet etmesinin anlaşılacak ve savunulacak bir tarafı yoktur… ABD’nin bir yere gittiği falan yoktur, gitmeye niyeti de yoktur.

FIRAT’IN DOĞUSUNA GİRİLMELİ: ABD ne yaparsa yapsın, kim ne derse desin Türkiye Fırat’ın doğusuna hak için, adalet için, hukuk için, beka için, mazlumların güvenliği için girmeli, gereğini yapmalıdır. PKK/YPG’nin kökünün kazınması için altın fırsat önümüzdedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments