ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Pazar Sıcak
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Çarşamba Sıcak
37°C
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...

Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir

Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir
17.06.2021
0
A+
A-

Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir

Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir.

İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan tarafından kendilerine verilen akıl, muhakeme, sezgi, sevgi vs. gibi değerler olumlu anlamda kullanıldığı zaman kendisi, çevresi ve içinde yaşadığı toplum mutlu ve huzurludur.

Bir başka olmazsa olmaz da toplumun yazılı ve yazısız hukuk kurallarını kabullenme ve uygulama ile adaletin azami seviyede uygulanmasıdır.

Yazılı ve yazısız hukuka tabi olmuş birey belli bir olgunluğa erişmiş, toplum yararına edindiği kazanımları toplum yararına kullanan insandır. Adildir, adaletin kendi hakkı gibi herkesin hakkı olduğunu bilir, gözetir ve savunur. Bu özellikteki insanlar yaratıcı ulvi gücün varlığını duygularının yanında aklıyla, mantığı ile kavramış kabullenmişlerdir. O sebeple sevgi, saygı, sadakat, yardımseverlik, fedakârlık ön plandadır. Bu duyguları ve kuralları içselleştirmişlerdir.

Bu özelliklere sahip olamayanlar ise bu değerlerin tersini kabul edenlerdir. Yazılı olmayan örf, adet, geleneklerin kapsadığı sevgi, hoşgörü, hak, ayıp, günah kavramlarını içselleştirmemiş ve kabullenememişlerdir.

Yazılı olan hukuk (yasa, tüzük, yönetmelik, genelge vs.) kabulde ve uygulamada zorlanırlar. Dolaysıyla toplumda kural dışı olan cahil bir sosyal grup oluşur. Bunlarda akıl, izan, mantık, muhakeme değerleri tam karşılığını bulmadığı için dışarıdan gelen her türlü tahrik, ajitasyon hamlelerine açıktır. Öfkelidirler, asabidirler, tahammülsüzdürler hiç beklenilmeyen yerde öfke patlaması yaşayabilir, çevreye zarar verebilirler.

Akıl ve mantık değerlerini kullanmayan bireyler kesin inançlıdırlar. Onlarda gri alan yoktur siyah ve beyaz alan vardır. Bu yapıdaki bireyler için doğrunun gerçek doğru olması önemli değildir. Onların kabullenecekleri doğru kendilerinin inandıklarıdır veya inandıkları biri tarafından söylenmesidir. Doğru; inanmadıkları, kabul etmedikleri biri tarafından söylenirse onu da kabul etmezler.

Toplumda bu yöndeki kuram ve kuralların tam uygulanması için engelleri kaldırmak, eksiklikleri gidermek ilgililerin görevidir.

Bunun içinde önce devletin sonra bireyin önemli görevleri bulunmaktadır. Çünkü birliğin, beraberliğin, dirliğin ve diriliğin sağlanması için engeller kaldırılmalı, eksiklikler varsa kısa zamanda giderilmelidir.

Eksiklikleri ve engelleri olan bir toplumda ona söz geçiren birey veya grupların sağlıklı ve sağduyulu hareket etmesi gereklidir.

Yoksa toplumda beklenenden fazla gerginlik olur. Bu da bir devlet için, devletin huzuru ve birliği için önemli handikaptır.

Bireylerinde devletinde görevini layıkıyla yapması dileği ile…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.