ARAPNÂME

Ali BADEMCİ

Bakanlıktan önemli dolar ve enflasyon açıklaması

Bu biyografi 29 Kasım 2018 - 1:53 'de eklendi ve 231 kez görüntülendi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, “Artık dövizi konuşmuyoruz. Bugün döviz birçok firma, özellikle de ihracatçılarımız tarafından, `Artık düşmesin` denilen noktaya geldi. Bugün itibarıyla bankalar daha likit durumda, kredi faizlerinde düşme eğilimi devam ediyor, önümüzdeki 1-2 ay içinde, enflasyonla mücadelenin de getirdiği katkıyla beraber enflasyon düşüşünü izliyoruz” dedi.

 

 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Soysal tarafından bu sene 18’incisi Vestel, Simit Sarayı ve Türkiye’nin Ödeme Yöntemi-Troy ana sponsorluğu, MediaMarkt’ın teknoloji sponsorluğunda gerçekleştirilen Perakende Günleri’18 kapsamında, Birleşmiş  Markalar Derneği’nin (BMD) düzenlediği öğle yemeğine katıldı.

“Ticarette kar zararın kardeşidir.” sözünü anımsatan Nebati, her  zorlukla beraber bir kolaylık bulunduğunu söyledi. Nebati, sektörlerde yaşanan  zorluklarda, özel sektör ve kamunun dayanışma içinde çalışmasının önemine işaret  ederek, marka olmanın kolay bir iş olmadığının altını çizdi.

Türkiye gibi ülkelerin her zaman operasyonlara açık ülkeler olduğunu  dile getiren Nebati, şunları kaydetti:

“Liderlik vasfından dolayı Türkiye, girdiği bu yarış içinde, bir  şeyleri yapmaya çalışan güçlü bir Cumhurbaşkanı olan bir ülke olduğu için,  dolayısıyla operasyonlar yapıyorlar. Gezi olayları, 17-25 Aralık, 15 Temmuz’u  atlatan bu millet, 10 Ağustos itibarıyla ve yılbaşından itibaren kotarılmış olan  operasyonu hep beraber mücadele ederek kısa zaman içinde bertaraf etti.

Enflasyonla mücadele konusunda BMD Başkanımızı aradığımızda, ki birçok  firmayı da doğrudan kendim aradım, ‘Eksiğim var, borcum var, maliyetim yüksek.’  diye kimse cevap vermedi. Tersine ‘Siz istiyorsanız, biz yaparız.’ dediler. BMD  üyeleri ve onlar dışındaki birçok firma, enflasyonla mücadele konusunda gerekli  adımları atarak, Türkiye’ye oynanmış olan bu oyunun en önemli ayağı olan ve  Türkiye’deki insanların refah seviyesini etkileyebilecek bu operasyona duruş  sergiledi.”

İşlerin daha da iyi olacağına dikkati çeken Nebati, Türkiye’nin avantajlarından bahsederek, “Zorluk denilen şey, atlatılacak şeydir.” ifadelerini  kullandı.

“MARKALAŞMAYA, BÜYÜMEYE DEVAM”

Nebati, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın getirdiği üstünlüğe işaret  ederek, gelen her türlü sıkıntıyı bertaraf edecek bir coğrafyada bulunduğuna  dikkati çekti.

Türkiye üzerine her türlü operasyonun, bu coğrafyanın avantajları ile  atlatıldığına dikkati çeken Nebati, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizler çalışkanız, çalışmayı, üretmeyi seviyoruz. Gerektiğinde iş  başa düşünce her şeyi bir kenara bırakıp, vatan-millet-devlet diyoruz, birlikte  hareket etmenin güzel duygusunu birlikte yaşıyoruz. Markalaşmaya, büyümeye  devam… Organize ticaret artık dünyanın gereklerinden, vazgeçilmezlerinden biri.  Türkiye’nin özellikle son 3 ay içinde içinde karşılaştığı ve bugün itibarıyla  atlattığı bu imkanlardan hızlı şekilde faydalanmak ve bu faydayı en üst seviyeye  kadar taşımak.

Artık dövizi konuşmuyoruz. Bugün döviz, birçok firma, özellikle de  ihracatçılarımız tarafından, ‘Artık düşmesin’ denilen noktaya geldi. Bugün  itibarıyla bankalar daha likit durumda, kredifaizlerinde düşme eğilimi devam  ediyor, önümüzdeki 1-2 ay içinde, enflasyonla mücadelenin de getirdiği katkıyla  beraber enflasyon düşüşünü izliyoruz.”

Motorin ve benzinde yapılan indirimleri hatırlatan Nebati, son dönemde  yaşanan olumlu ekonomik gelişmelerden bahsetti.

Nebati, Türkiye’nin büyüyüp güçleneceğini belirterek, “Seçim olsun ya  da olmasın, bütçe disiplinini bozmamaya yemin etmiş bir iktidar var. Ülkenin,  toplumların güvendiği, uluslararası alanda çok güçlü bir liderimiz Recep Tayyip  Erdoğan var. Türkiye’nin gücüne inanan, üreticiler, perakendeciler, sanayiciler  var. Noksanlıkları gidermek adına, her türlü adımı atmaya hazır bir bakanlık ve  iktidar, buna hazır bir topluluk var.” diye konuştu.

“BORÇLAR KANUNU’NDA DÜZENLEME BEKLİYORUZ”

BMD Başkanı Sinan Öncel, yemekte gazetecilere yaptığı açıklamada  AVM’lerde yaşanan kira sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce düşük kurdan kiralama yapan AVM’lerin olduğunu anımsatan  Öncel, şimdi onlardan bir kısmının kiraları yukarıya, düzenleme ile belirlenen  seviyeye çekmek istediklerini bildirdi.

Öncel, “Biz Borçlar Kanunu’nda bir düzenleme bekliyoruz. 3 ay önceden  haber vermek kaydıyla cezasız çıkış hakkı verilmesi durumunda sorun tamamen  çözülmüş olacak. 2-3 ay önceden haber vererek, tazminatsız şekilde çıkmak  istiyoruz. Bu konuyla ilgili bir sıkıntı var ve bunu dile getirdik, en kısa  zamanda çözüleceğini tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye ve Özbekistan arasında iş birliği toplantısı yapıldı

Türkiye ve Özbekistan'dan 150 yapı ve inşaat firması temsilcisinin katılımıyla yapılan Özbekistan-Türkiye İşbirliği Toplantısı Taşkent'de yapıldı. Ziyaretin ilk kısmı Taşkent'te İnşaat Bakanlığı Bakanı Potir Zaripov ve DKİB Ahmet Hamdi Gürdoğan tarafından görüşmelere başladı. 20 Türk iş Adamı ve 70 Özbek iş adamı ile birebir B2B görüşmeler yapıldı, Build Expo'18 ziyaret edildi. Bakan Zaripov, serbest ekonomik bölgelere geçişlerin başlatıldığını ve maden kaynaklarının kullanımı için çalışmaların tamamlandığını duyurdu. Ekonomik gelişmelerde yanlarında Türkiye'yi görmek istediklerini belirtti.Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ise 5 milyar dolarlık iş hacmine ulaşmayı hedeflediğini ve başta Türk işadamları olm…

MTV 2019 Araç Vergisi Ne Kadar Kaç TL? MTV 2019 HESAPLAMA VE ÖDEME

2019 MTV (Motorlu taşıtlar vergisi) tutarları belli oldu. İşte 2019 yılı Motorlu Taşıtlar vergisi listesi...2019 MTV ZAM ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?4001-25000 cc hacminde 1-3 yaş arası ve ilk tescil tarihi 01-01-2018'den önce olan araçların vergisi 29483 TL'den 36479,31 TL'ye çıktı.3501-4000 cc hacminde 1-3 yaş arası ve ilk tescil tarihi 01-01-2018'den önce olanaraçların vergisi 18014 TL'den 22288,72 TL'ye çıktı. 2501-3000 cc hacminde 1-3 yaş arası ve ilk tescil tarihi 01-01-2018'den önce olan araçların vergisi 7524 TL'den 9309,44 TL'ye çıktı …

Resmen yürürlükte! Yüzde 30 ek vergi geliyor

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan ithalat rejimi kararına ek karar, televizyonlar, oyuncaklar, PVC boru, banyo tefriş malzemeleri, su depoları, kapı-pencere montaj elemanları, kablolar, kağıt-karton malzeme, mermer ve granit, prefabrik yapı elemanları, tuhafiye malzemeleri, inşaat aksamı, sandviç panelleri kapsıyor. Karara göre, kapsam dahilindeki ürünlerin, genelleştirilmiş tercihler sisteminden yararlanacak ülkeler grubu, en az gelişmiş ülkeler, gelişme yolundaki ülkeler ile diğer ülkelerden yapılacak ithalatına yüzde 10 ila yüzde 30 arasında değişen oranlarda ek gümrük vergisi uygulanacak. Bugün itibarıyla Türkiye'ye sevk edilmek üzere taşıma belgesi düzenlenmiş ve yüklemesi yapılmış bu kapsamdaki eşya, 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük…

2019 yaşlılık aylığı zam miktarı açıklandı! Yaşlılık maaşını kimler alabilir?

AK Parti tarafından verilen, bazı kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını içeren kanun teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Teklife göre yaşlılık, malüllük ve ölüm aylığı en düşük 1000 TL olacak, işsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün kesintisiz prim ödemiş olma şartı hizmet akdine tabi olma haline dönüşecek.   2019 YAŞLILIK AYLIĞI 1000 TL OLDU! Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibari ile yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil 1000 TL’den az olmayacak.   Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamayacak. Bu düzenleme kapsamında hesaplanan aylıklar, belirl…

2019 memur maaşı kaç TL olacak? Enflasyon verilerine göre maaşlar belli oldu!

2019 yılı memur zam oranları en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Memur ve emeklisinin zam oranı iki yılda bir yapılan toplu sözleşmeye göre belirleniyor. Toplu sözleşmeye göre; memur ve emeklisi bu yıl yüzde 4 artı 3.5 zam aldı. geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa bu da zamma ekleniyor. Son 5 ayda (Temmuz - Kasım) enflasyon oranı yüzde 10.64 oldu. Geçen ay bu oran yüzde 12.26’ydı. Net zamlar 3 Ocak 2019’da açıklanacak ve oranlar son 6 aylık enflasyona göre belirlenecek. Enflasyonun Aralık’ta da bir miktar düşeceği hesaplanırsa yüzde 9-10 civarında bir zammın yapılması beklenmektedir. Peki bu hesaba göre 2019 memur maaşları kaç TL olacak?   2019 MEMUR MAAŞINA YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK? Son 5 aylık enflasyon verilerinden …

BBDK’dan bankalara kritik uyarı

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankalara "Her şeyi bana sorun. İzin alın, öyle adım atın" anlamına gelen bir yazı gönderdiğini ileri sürdü. Çiğdem Toker, "BDDK’dan bankalara: Her şeyi bize sorun” başlığıyla yayımlanan yazısında "Her kötülüğün ve olumsuzluğun kaynağı dışarıda ise neden Bankcılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalara 'Her şeyi bana sorun. İzin alın, öyle adım atın' anlamına gelen bir yazı gönderiyor" ifadesini kullandı. BDDK'nın 14 Kasım tarihli yazısı 'kâr dağıtımı' konulu. Bankalara, kâr dağıtımına dair özel yönetmeliği hatırlatıyor. Yasal sınırlamalar dışında bir de BDDK'nın sınırlama getirebileceğinin altı çiziliyor. Sonra da bankaların…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ