Bakanlıktan önemli dolar ve enflasyon açıklaması

Bu biyografi 29 Kasım 2018 - 1:53 'de eklendi ve 691 kez görüntülendi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, “Artık dövizi konuşmuyoruz. Bugün döviz birçok firma, özellikle de ihracatçılarımız tarafından, `Artık düşmesin` denilen noktaya geldi. Bugün itibarıyla bankalar daha likit durumda, kredi faizlerinde düşme eğilimi devam ediyor, önümüzdeki 1-2 ay içinde, enflasyonla mücadelenin de getirdiği katkıyla beraber enflasyon düşüşünü izliyoruz” dedi.

 

 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Soysal tarafından bu sene 18’incisi Vestel, Simit Sarayı ve Türkiye’nin Ödeme Yöntemi-Troy ana sponsorluğu, MediaMarkt’ın teknoloji sponsorluğunda gerçekleştirilen Perakende Günleri’18 kapsamında, Birleşmiş  Markalar Derneği’nin (BMD) düzenlediği öğle yemeğine katıldı.

“Ticarette kar zararın kardeşidir.” sözünü anımsatan Nebati, her  zorlukla beraber bir kolaylık bulunduğunu söyledi. Nebati, sektörlerde yaşanan  zorluklarda, özel sektör ve kamunun dayanışma içinde çalışmasının önemine işaret  ederek, marka olmanın kolay bir iş olmadığının altını çizdi.

Türkiye gibi ülkelerin her zaman operasyonlara açık ülkeler olduğunu  dile getiren Nebati, şunları kaydetti:

“Liderlik vasfından dolayı Türkiye, girdiği bu yarış içinde, bir  şeyleri yapmaya çalışan güçlü bir Cumhurbaşkanı olan bir ülke olduğu için,  dolayısıyla operasyonlar yapıyorlar. Gezi olayları, 17-25 Aralık, 15 Temmuz’u  atlatan bu millet, 10 Ağustos itibarıyla ve yılbaşından itibaren kotarılmış olan  operasyonu hep beraber mücadele ederek kısa zaman içinde bertaraf etti.

Enflasyonla mücadele konusunda BMD Başkanımızı aradığımızda, ki birçok  firmayı da doğrudan kendim aradım, ‘Eksiğim var, borcum var, maliyetim yüksek.’  diye kimse cevap vermedi. Tersine ‘Siz istiyorsanız, biz yaparız.’ dediler. BMD  üyeleri ve onlar dışındaki birçok firma, enflasyonla mücadele konusunda gerekli  adımları atarak, Türkiye’ye oynanmış olan bu oyunun en önemli ayağı olan ve  Türkiye’deki insanların refah seviyesini etkileyebilecek bu operasyona duruş  sergiledi.”

İşlerin daha da iyi olacağına dikkati çeken Nebati, Türkiye’nin avantajlarından bahsederek, “Zorluk denilen şey, atlatılacak şeydir.” ifadelerini  kullandı.

“MARKALAŞMAYA, BÜYÜMEYE DEVAM”

Nebati, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın getirdiği üstünlüğe işaret  ederek, gelen her türlü sıkıntıyı bertaraf edecek bir coğrafyada bulunduğuna  dikkati çekti.

Türkiye üzerine her türlü operasyonun, bu coğrafyanın avantajları ile  atlatıldığına dikkati çeken Nebati, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizler çalışkanız, çalışmayı, üretmeyi seviyoruz. Gerektiğinde iş  başa düşünce her şeyi bir kenara bırakıp, vatan-millet-devlet diyoruz, birlikte  hareket etmenin güzel duygusunu birlikte yaşıyoruz. Markalaşmaya, büyümeye  devam… Organize ticaret artık dünyanın gereklerinden, vazgeçilmezlerinden biri.  Türkiye’nin özellikle son 3 ay içinde içinde karşılaştığı ve bugün itibarıyla  atlattığı bu imkanlardan hızlı şekilde faydalanmak ve bu faydayı en üst seviyeye  kadar taşımak.

Artık dövizi konuşmuyoruz. Bugün döviz, birçok firma, özellikle de  ihracatçılarımız tarafından, ‘Artık düşmesin’ denilen noktaya geldi. Bugün  itibarıyla bankalar daha likit durumda, kredifaizlerinde düşme eğilimi devam  ediyor, önümüzdeki 1-2 ay içinde, enflasyonla mücadelenin de getirdiği katkıyla  beraber enflasyon düşüşünü izliyoruz.”

Motorin ve benzinde yapılan indirimleri hatırlatan Nebati, son dönemde  yaşanan olumlu ekonomik gelişmelerden bahsetti.

Nebati, Türkiye’nin büyüyüp güçleneceğini belirterek, “Seçim olsun ya  da olmasın, bütçe disiplinini bozmamaya yemin etmiş bir iktidar var. Ülkenin,  toplumların güvendiği, uluslararası alanda çok güçlü bir liderimiz Recep Tayyip  Erdoğan var. Türkiye’nin gücüne inanan, üreticiler, perakendeciler, sanayiciler  var. Noksanlıkları gidermek adına, her türlü adımı atmaya hazır bir bakanlık ve  iktidar, buna hazır bir topluluk var.” diye konuştu.

“BORÇLAR KANUNU’NDA DÜZENLEME BEKLİYORUZ”

BMD Başkanı Sinan Öncel, yemekte gazetecilere yaptığı açıklamada  AVM’lerde yaşanan kira sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce düşük kurdan kiralama yapan AVM’lerin olduğunu anımsatan  Öncel, şimdi onlardan bir kısmının kiraları yukarıya, düzenleme ile belirlenen  seviyeye çekmek istediklerini bildirdi.

Öncel, “Biz Borçlar Kanunu’nda bir düzenleme bekliyoruz. 3 ay önceden  haber vermek kaydıyla cezasız çıkış hakkı verilmesi durumunda sorun tamamen  çözülmüş olacak. 2-3 ay önceden haber vererek, tazminatsız şekilde çıkmak  istiyoruz. Bu konuyla ilgili bir sıkıntı var ve bunu dile getirdik, en kısa  zamanda çözüleceğini tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asgari ücret belirlemeyr Covid19 ayarı! İnternet ortamında görüşülecek

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları, 4 Aralık'taki ilk toplantıyla başlayacak. Bu yıl, Kovid-19 salgının gölgesinde yapılacak asgari ücret görüşmeleri, tedbirlerden de etkilenecek. Normal şartlarda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde ayrı ayrı toplanıyor, son toplantısını yine Bakanlık'ta yapıyordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında 4 Aralık'taki ilk toplantını bu sene Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda internet ortamında çevrim içi yapılması kararlaştırıldı. İşçi ve işverenin ev sahipliğinde diğer toplantıların düzenleniş y…

EFT’de saat 17.00 sınırı kalkıyor, 7/24 para transferi dönemi başlıyor

TCMB, yeni bir ödeme sistemi için hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen sistem ile vatandaşların farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini 7 gün 24 saat gerçekleştirmeleri öngörülüyor. 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanan FAST Sistemi ile birlikte, para transferlerindeki havale, EFT ayrımı da ortadan kalkacak. İBAN OLMADAN E-POSTA VE TELEFON NUMARASI İLE ÖDEME FAST Sistemi ile birlikte, İban numarası olmadan, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak 24 saat ödeme yapılabilecek. Söz konusu sistem sadece kişiden kişiye değil, ticari …

Dolar ve Euro, Türk Lirası karşısında erimeye devam ediyor

Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda yaşanan değişimlerin ardından ekonomi yönetiminden gelen mesajlara odaklanan yurt içi piyasalarda oynaklık düşmeye başladı. ELVAN'IN MESAJLARI KARŞILIK BULDU Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan sonra Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan gelen piyasa dostu mesajların etkisiyle dolar/TL, dünkü piyasa kapanışın ardından 8.18 düzeyinde dengeli bir seyir izledi. Sabahın erken saatlerinde yatay başlangıç yapan dolar/TL, BDDK'dan gelen yabancı banka swap limitlerini esnetme hamlesiyle birlikte 8.10 seviyelerine kadar geriledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında piyasalara yönelik verdiği mesajların ardından kur 7.85 seviyesine kadar çekildi. Euro/TL ise 9.25 seviyelerinde. …

İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı

Resmi gazetede yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin işten çıkarma yasağı 17 Eylül 2020’den itibaren iki ay daha uzatılmış oldu. 17 Ağustos’ta 1 ay uzatılmıştı İş Kanunu'na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemesi yasaklandı. İşverene, çalışanı 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına da bu süreleri, 30 Haziran 2021'e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verildi. Bu madde uyarınca, 17 …

Sigarada ÖTV oranı yüzde 17.2 arttı

Tütün ürünlerine uygulanan Özel Tüketim Vergisi oranlarında değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, sigaranın asgari maktu vergi tutarı 0.3899 liradan, 0.4569 liraya çıkarıldı. Yüzde 17.2'lik artış sonrası bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 7.79 liradan, 9.13 liraya yükselmiş oldu.…

Bakan Albayrak’tan Devlet Bahçeli’ye teşekkür mesajı: Mücadelemize verdiği destek bizler için tarifsizdir

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi telefonla arayarak, ekonomiye ilişkin verdiği destek mesajlarından ötürü teşekkür etti. Albayrak, Twitter'dan bir paylaşım yaparak "Tüm gayreti ile Büyük ve Güçlü Türkiye idealini sahiplenen, siyasette gayesi millet olan sizlerin ekonomideki mücadelemize verdiği destek bizler için tarifsizdir." ifadelerini kullandı. Bakan Albayrak'ın görüşmede Bahçeli'ye, verdikleri desteğin kendileri için çok önemli olduğunu ifade ettiği ve gündemdeki konularla ilgili bilgi paylaşımında bulunduğu öğrenildi. Albayrak, görüşmenin ardından Twitter'dan Bahçeli'nin hesabını etiketleyerek, şu mesajları paylaştı: "Tüm gayretiyle Büyük ve Güçlü Türkiye idealini sahiplenen, siyasette gayesi millet ol…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ


takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al