ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,44
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
30°C
İstanbul
30°C
Gök Gürültülü
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Gök Gürültülü
30°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Ahmet B.KARABACAK         Sevgili dostum merhum Necdet Sevinç’i düşününce mükemmeli arayan adam diyebilirim ancak. Bana, daha kendisi lise talebesi iken memleketi Gaziantep’ten yazdığı mektuptan ve geldiği İstanbul’dan,1966 yılından beri, hemen hemen yarım asra yakın dostluğumuz devam etti onunla… Yıllarca nasıl, hiç çatışmadan, küsmeden, kırılmadan böyle çetin bir...
Bülent Vedat AYDEMİR     Bir Necdet Sevinç’imiz vardı. Türk milliyetçisi, Ülkücü… Cesur yürek! Tek silahı kalem olan yılmaz bir savaşçı! Dost’a gül goncası, düşmana gül dikeni! Bir mücadele ve dava adamı! Gazeteci, tarihçi, romancı Necdet Sevinç…   Ömrünü Türk Milliyetçiliği davasına adayan; yazılarından dolayı kurşunlanan, hapislerde yatan çilekeş gazeteci/...
İnsansız savaş uçağından ilk görüntüler geldi! Selçuk Bayraktar, ilk uçuş için tarih verdi. Baykar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi projesinin kavramsal tasarım görsellerini paylaştı. Baykar’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Muharip İnsansız Uçak Sistemi projemizin kavramsal tasarım görsellerini ilk kez paylaşıyoruz.” ifadeleri yer aldı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ise “Hedefimiz,...
KUTLU MÜCADELENİN ADI BAŞBUĞ’UM Güntülü AYYILDIZ Yavru vatanda, ruhunda ateşlenenAna vatan toprağında filizlenenKuleli ’den başlayıp Türklüğü saranKutlu mücadelenin adı Başbuğ’um Kırklarda tabutluk, seksenlerde MamakSığındı işkencelerden Allah’a, bak!Sırtladı çile yumağını yüzü akKutlu mücadelenin adı Başbuğ’um Gayesi birlik; dilde, işte, fikirdeMuradı dirlik, vatanın her yerindeBedeni Türklük, ruhu İslam içindeKutlu mücadelenin adı Başbuğ’um...

Bölücülüğün Yeni Felsefi Vasıtaları

Bölücülüğün Yeni Felsefi Vasıtaları
24.04.2013
0
A+
A-

Bölücülüğün Yeni Felsefi Vasıtaları

Şükrü Alnıaçık 

Biz Ülkücüler, 12 Eylül darbesine kadar Devrimci  veya Kürtçü solun sadece silahlı eylemlerine karşı bir sokak mücadelesi vemedik. Yayınladığımız yüzlerce kitap ve dergiyle hem kendi ideolojik aksiyonumuzu ortaya koyduk; hem de Marksist tezlere karşı felsefi bir mücadele verdik.

Bu yayınların bir kısmı,”Ziya Gökalp, Nihal Atsız, Alparslan Türkeş” külliyatı gibi teoriye yönelik Türkçü eserlerdi. “Seyit Ahmet Arvasi, Ayhan Tuğcugil” gibi güncel teorisyenlerimiz de bizi Marksist tezler karşısında daha donanımlı kılıyordu. Komünist pratikle savaşan yayınların bir kısmı, “Sovyet Müslümanları, Gulag Takım Adaları” gibi Sovyetler Birliği’ndeki uygulamaları eleştiren Ant-komünist tercümelerdi. Bir kısmı ise “Korkunç Yıllar, Esir Türk İllerinde Doksan Gün” gibi Turan heyecanını kamçılayan edebi eserlerdi.

Sonra ulusal ve uluslararası çapta iki tarihi olay, Türk Milliyetçilerinin ideolojik çalışmalarını bıçakla keser gibi durdurdu:

-Bunlardan birincisi 12 Eylül Askeri Darbesidir. Darbeden sonra hazırlanan yasak kitap listeleri, toplantı, gösteri, ideolojik yayın yasakları yakılan kitaplar, Lütfü Şehsuvaroğlu’nun “Kafes“i müstesna olmak üzere Ülkücülerin ideolojik ve felsefi kitap telifatını kökünden kesen, işkence destekli  idari tasarruflardır.

– İkincisi ise Marksizmin, Kapitalizm karşısındaki mağlubiyeti olarak yorumlanan Sovyetler Birliğinin çökmesi hadisesidir. Batı medyası, utanç duvarının yıkılmasıyla “kader anı” haline gelen bu çözülmeyi, bir NATO-ABD zaferi gibi aktarmakta gayet başarılı olmuştur.

Türki cumuriyetlerin birer birer bağımsızlık kazanması ve “Halk Cephesi” türünden Ülkücü hareketlerin kendiliğinden ortaya çıkması da Türkiye’deki düşünen Ülkücüleri rehavete sürükleyen bir başka etkendir.

Ancak, doğru veya yanlış bir amaç uğrunda, can vermeye ve kan dökmeyedaima hazır olan hastalık derecesinde”inatçı Marksistler“yeni döneme uygun devrimci tezlerle uğraşmaya devam ettiler. Bunlardan biri de 1978’de indiği yer altında Sosyalizmin çözülmesinden sonra kendisine yeni bir yol arayan Abdullah Öcalan’dı. Öcalan, aradığı yeni felsefi kaynağı bulmakta fazla gecikmedi. Ancak bu kaynağın çıkış noktası bu kez Pekin veya Moskova değil, Washington’du.

Rus Yahudisi bir aileden gelen Amerikalı eski anarşist, yeni çevreci Marksist teorisyen Murray Bookchin, tam da Mac Carthy dönemi Amerikasında 1930’lardaki Stalin pratiğini reddeden ilginç bir Komünistti.Daha soğuk savaş devam ederken 1971’de “Toplumsal Ekoloji Enstitüsü“nün kurucuları arasında yer almış, 1982’de “Özgürlüğün Ekolojisi‘ni yazmıştı. Bookchin,artık bir sınıfa karşı Milovan Djilas’ın telif ettiği gibi “Yeni Sınıf” veya despotlara (Çara) karşı tiran (Stalin) yaratan sosyalizm yerine hoyrat kentleşmeyi ve klasik devlet yapısını reddeden yeni bir toplumsal ideolojinin peşine düşmüştü.

Bu gidiş, anarşizmle çevreciliğin, yani kızıl bayrakla yeşil flamanın buluştuğu noktadır. Benim tahminim, Murray’ın “komünizmi, içine yeşillik katarak karıştırıp, cacıklaştırmak” üzere görevlendirilmiş bir CIA ajanı olduğu yönündedir.

1999’dan bu yana elinin altına 960 tane seçme kitap verildiğini öğrendiğimiz Abdullah Öcalan, AKP gibi mızraklı ilmihalden başka kitaplara fazla itibar etmeyen kadrolar tarafından bir kurtarıcı gibi vizyona sokulmuş olmasaydı bu konuları belki yine ciddiye almayacaktık. Ancak PKK’nın sürekli güncelleniyormuş gibi görünen Demokratik Konfederalizm, Dicle Fırat Su Havzaları ekosistemi gibi  hedeflerinin aslında bu anarşist kitaplardan mülhem olması bizi de bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyor.

Abdullah Öcalan, Murray Bookcin’den öğrendiği ve Denizlere – Mahirlere adadığı Demokratik Konfederalizm’i 2004 Mayıs ayında Avukatları aracılığıyla örgütün yeni paradigması olarak dikte etmiştir.

Okuyup incelediğimiz kadarıyla orijinal teori, Sosyalizm’in pratikteki başarısızlıklarını unutturmak için uydurulmuş bir kılıftır. Anarşizmin yeşile boyanması olarak kabul edebileceğimiz bu evrim tabanlı devrimciiddiaya göre insan, eko-sistemin organik bir parçasıdır vekentleşmeyle birlikte çevreyi tahrip eden devletin tahakkümünden kurtarılmalıdır. Halk başkente değil, belediyesine yakın olduğu için de demokratik katılım, yerel yönetimlerin yetkileri artırılarak çevre üzerinden sağlanmalıdır.

Öcalan, bu teoriyi, iki yönden PKK hareketi için bir çıkış yolu olarak görmüş ve kurnazca sahiplenmiştir. 2004’teki 40 sayfalık “Demokratik Konfederalizm” broşüründe Öcalan, “Sovyet hegemonyacılığı tutmadı. Çin de öyle…. Burada demokratik konfederalizm ilaç gibidir.“sözleriyle ortaya yeni bir model koymaya çalışıyordu.

Bölücülüğe giydirilmiş bir kılıf olmasının ötesinde ütopik bir hezeyandan öteye gidemeyen bu yeni Kürtçü yaklaşım, Türkiye pratiğinde kolayca makaslanıp çöp sepetine atılabilir. Ancak daha yararlı bir iş yapabiliriz. Bu cadı kazanında “perşembe günü” ne ile karşılaşacağımızı bilmek istiyorsak, önce teorisi ve pratiğiyle”çarşamba“ya odaklanabiliriz.

Sürece“biraz daha dikkatli bakarsak,1982’de Bookcin’in ortaya attığı, 2004’te çalınmış bu konfederal hezeyanın, “Dicle ve Fırat Akarsu havzalarının Ankara’dan koparılması yolunda” nasıl süslü bir felsefi vasıta olarak kullanıldığını rahatça görebiliriz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.