DOLAR
8,6527
EURO
10,3510
ALTIN
494,85
BIST
1.402
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

BİLGE KAĞANIN RAMAZAN DUASI – Şükrü ALNIAÇIK

BİLGE KAĞANIN RAMAZAN DUASI – Şükrü ALNIAÇIK
08.07.2013
0
A+
A-

 

BİLGE KAĞANIN RAMAZAN DUASI

Şükrü ALNIAÇIK

 

Belki de övünmeliyiz bilmiyorum… Sevinmeliyiz belki de aynen 1300 yıl önceki atalarımız gibi o kadar umarsız ve duyarsız, o kadar bilgiye tok, o kadar yabancıya meraklı oluşumuza…

“Bin yıl geçse de…” diye başlayıp, sadakatin sınırlarını zorlayan aşk şarkıları belki de böyle durumlar için yazılmıştır. Evet müjde ey milletim, 1300 yıldır hiç değişmemişiz!

Milletin elinden ne çektiyse, 735 yılında Tarihin ilk Türkçe beyanatını kayaya kazıtan Bilge Kağan:

“Çin milleti hilekâr ve sahtekâr olduğu için, küçük kardeş ve büyük kardeşi birbirine düşürdüğü için, bey ve milleti karşılıklı çekiştirttiği için…” diye başlayan konuşmasını , “Çin milleti, beylik oğlunu köle, hanımlık kızını cariye kıldı. Türk beyleri, Türk adını bıraktı. Çin adını kullanarak, Çin kağanına itaat etti.” Şeklinde sürdürmüştü.

Hani bazen televizyon karşısında sinirlenip de “bu kadar …. çocuğu nereden çıktı?” diye soruyoruz ya!.. Bakınca anlaşılıyor ki; hiç bir yerden çıkmadı. Bu çocukları “kültür” üretiyor!.. Islah edilmemiş kültürlerin ki Ziya Gökalp buna “hars” diyor; arızaları vardır. Kimi ülkeler hırsız ve yankesici üretir, kimisi mafya, kimisi, fahişe, kimisi eşkıya… Bizim kültürümüz ise saflık ve iyi niyetten kaynanlanan “eriyip bitmeler” üretiyor.

Yani gittiğimiz yerde iyiniyetten kırılıyor, misafirperverlikten eriyoruz. Kardeşim niye verirsin yatağını elin gavuruna?.. Yalan değil! Assimile oluyoruz. Kavimler Göçünden Cumhuriyetin ilanına kadar Avrupa’da, Hindistan’da Ortadoğuda kaybettiğimiz Türk’ün haddi hesabı yok. Hindistan’da Akhunlardan geriye üzerinde “Eftalit” yazan Sanskritçe bir mezartaşı kalmış!.. Sonradan Gazneliler’le Hindistan’a giden Müslüman Türkler de kast kaçkını Hindularla karışıp Pakistanlı olmuştur. Cumhuriyet döneminde bile ruhen Rumlaşanların, Araplaşanların haddi hesabı yok!

Bu erime ve yabancıyı çok sevme kabiliyeti, uzun analizlere muhtaç kültürel bir hastalıktır. Modern “ulus devleti” ve iletişim çağında bu hastalık daha tehlikeli bir hal alır. Tek milli rahatsızlığımız da bu değildir. Başbuğ rahmet istedi! “Bizans’tan bulaşan hatalıklara” hiç girmiyorum.

“Türk milleti, tokluğun kıymetini bilmezsin. Acıksan tokluk düşünmezsin. Bir doysan açlığı düşünmezsin. Öyle olduğun için mahvoldun, yok edildin.”

Ben hemen kısa bir savunma yapayım. Bu manzaranın sorumlusu büyük ihtimalle hayvancılık ekonomisi ve “at”tır. Atı olan Türk, koyun – keçi yavruladıkça açlıktan ölmeyeceğini öğrenmiştir. Herhalde Türk, bozkırda ot bittiği sürece, yayılan keçilerden birinin memesine ağzını dayamaktan da aciz değildir. Atına binip, avlanma, baskın yapma, olmadı gece onikide Çin seddini açtırıp, yakın köylerden nevale alma ihtimali de her zaman mevcuttur. Tarihte hiç bir olgu, nedensiz teşekkül etmez. Aklımızın ermeyeceği garipliklere masal diyoruz.

Yani Türk, “Çin milletinin tatlı sözüne, ipek kumaşının yumuşaklığına aldanıp da Çin’e yaklaşırsa,” şu sonçlara katlanmak zorundadır: 1- Çok bilgili insana, çok cesur insana fırsat verilmemesi. 2- Sistemin dışına çıkanın yalnızlaştırılması, 3- Tüketim oyunlarıyla Türk milletinin kandırılması, yok edilmesi, soyunun tüketilmesi!.. Durum genlerle ilgili, gayet açık ve net!..

1278 yıl önce bugün Bilge Kağan, “bez bebek yerine barby bebekle oynuyorsun; dikkat et yarın sisteme cariye olacakın!” diyor.

1278 yıl önce bugün Bilge Kağan, “9 Işık yerine Das Kapital okuyorsun, dikkat et iki gün sonra ‘hepimiz Ermeniyiz’ diye bağıracaksın!” diyor.

1278 yıl önce bugün Bilge Kağan, “Avrupalı kedi bakıcıları gibi çocuk yetiştiriyorsun, dikkat et oğlun topa kız gibi vuracak!” diyor.

1278 yıl önce bugün Bilge Kağan, “Ortadoğu dururken Aydınlık, Sözcü, Zaman, Falan okuyorsun, dikkat et kafan karışacak!” diyor.

1278 yıl önce bugün  Bilge Kağan, “MHP lideri dururken, kutsuz şadların, fikirsiz fraksiyonlarında afaki nutuklar dinliyorsun, dikkat et memleket elden gidecek!” diyor.

Kendisine soruyorum: Peki millet böyleydi de senden başka akıllı da yoksa nasıl oldu bu imparatorluk işi, kitabeler filan?.. Cevap, “kuzey cephesi”nden geliyor: “Tanrı kuvvet verdiği için, babam İlteriş kağanın askeri kurt gibi imiş, düşmanı koyun gibi imiş.”

O zaman Bilge Kağan’dan bir dua yetiştirelim şu mubarek günlere:

Allah, Türkü bozkurt; düşmanı koyun, beylerin ve hanımların ibadetlerini toyun eylesin!

Şölen tadında iftarlar dileğiyle hayırlı ramazanlar…

(*) : Toyun: Toy, düğün.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.