DOLAR
8,6527
EURO
10,3510
ALTIN
494,85
BIST
1.402
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

“Enerjinin Şeytandan Sakınımı Kuramı!”

“Enerjinin Şeytandan Sakınımı Kuramı!”
17.10.2013
0
A+
A-

Efkar-ı umumiye, yaşını – başını almış, akademi – arşiv görmüş, eli kalem tutan, hele de belli bir mevki makam sahibi olan yazarların delikanlı başlıklar atmasına pek alışık değildir.

Şükrü ALNIAÇIK

Şükrü ALNIAÇIK

Öyle “delikanlı” kelimelerle konuştuğunuz zaman, “sistem lordları” sizin henüz “adam olmadığınıza” hükmederler.

Günümüzde adamın “iri ve insana mesafeli olanına” gösterilen itibar, ilimden değil geçmişten beslenir:

Biz evvela Atlı göçebelik ve çobanlıktan gelen; “adam“ı genellikle koç, boğa gibi hayvanların kuvvetine göre tartan bir alt kültüre sahiptik.

Sonra, sanayi toplumu öncesinde Anadolu’daki köy hayatı, genellikle ağır işlere elverişli adamlara ihtiyaç gösterdiğinden, köyde “adamın iyisi” her bakımdan “iri” olanıydı.

Sadece bize mahsus olan uzun savaşlar, çerinin heybetlisini, pehlivanın irisini revaçta tuttuğu için “iri adam” ile “adam” arasındaki korelasyon katsayısı hiç bir zaman azalmadı!

Sonra bizim narin, akrobat yapılı, esnek vücutlu sipahi Türk, ilk kentleşme döneminde, büyük kavuklu geniş kaftanlı, hacimli ve heybetli vezirlerle ve paşalarla karşılaştı. Çoğu Rumeli’nden özel seçilmiş ve “bir oturuşta ne kadar yiyeceklerine göre” kategorize edilen devşirme ademler, artık gözümüzde “büyük adam“ın en belirgin numuneleriydi!

Artık sadece iri değil, halktan ne kadar farklı ve uzak olursanız o kadar “itibarlı ve mukaddestiniz. Hatta sıradanlığın sembolü olan “sarı çizme” yaygınlığın sembolü olan “Mehmet“le birleşince “sarı çizmeli Mehmet ağa” diye bir deyim bile ortaya çıkmıştı. Deyim, “heryerde kolayca bulunanı” ifade ediyordu. “Zor bulunan” entellerdeki giyim kuşam farkının sırlarını da burada aramak gerekir!..

Köyde adamı bir oturuşta paşa yapacak medrese, enderun ve mekteb-i sultanî de olmadığı için; -oğlanın büyük adam olması ümidiyle- “ye oğlum” diyerek ekmeğe yüklendiğimiz yıllar bu yıllardır.

Uzun lafın kısası, bu “sistemin fiziki ve biyolojik kriterleri“nin tamamı, bu salaş düzeni, hem milliyet, hem medeniyet hem de “ülkücülük öncesi” geleneklerle besleyen sosyolojik bidatlerdir.

Ülküdaşı olmayan “ekâbirlerin” halktan, kitleden, gençlikten yani avamdan sıyrılarak lordlara mahsus protokol masalarında zıkkımlanmalarına bir diyeceğimiz yoktur. Ancak, o meşhur “halka inilmez çıkılır” ihtarının bir adım ötesine giderek ifade etmeliyim ki; “Ülkücüye çıkılması bile talim ve terbiye gerektirir!..” Ülkücü olmak, zamana, ilerleyen yaşa rağmen Ülkücü kalmak, ayrı bir ilim, yürek ve bilek işidir.

DÜN bayramın birinci günüydü. Ülkücülerin “deri toplama” işinin de birinci günü… Konuyla ilgili bir kaç telefon görüşmesi yapmam gerekti.

Gençler, sanki bayramın birinci gününü davaya tahsis etmiş, anasıyla babasıyla bayramlaşmadan yollara düşmüş gönüllüler değil, 1877 Plevne savunmasının ileri siperlerine cephane taşıyan “mühimmat erleri“ydi.

Kiminle görüştüysem, o kadar disiplinli, o kadar heyecanlı, bir o kadar da kibardı. Sadece Türk milletinin hayır ehli olan kesimine “efendim” deme itiyadında olanlar, ilk defa bu kadar rahat “efendim” demenin huzuru içinde, bu nazik kelimeyi bolca kullanıyorlardı.

Bu bayram bizim çocuklar, öylesine sevinçli, öylesine kibardı.

Bugüne kadar “içerden ve dışardan” onlara yapılan haksızlıklar geldi aklıma… Neymiş efendim, “siyah takım elbiseli, sert bakışlı, yengeç yürüyüşlü” falan filan…

Bütün dünya “kurban” size!.. Hepiniz adamsınız, hepiniz bizimsiniz, hepiniz adamın hasısınız…

Ülkücü olmayan kadrolar, Ülkücüsü olmayanlar hareketler, Ülküdaşı olmayan ademoğulları, varsın halktan – kitleden kaçmaya, burun kıvırmaya, selam almamaya, kendi antika fanuslarında protokol yapmaya devam etsinler. Gelecek, Ülkücü gençlerin; en büyük itibar “mükellef gönüller“indir.

Ülkücülük, hangi yaşta olursa olsun, düzenin bidatle dönen çarkına inat, daima genç kalabilme ve genç düşünebilme sanatıdır. Çünkü; “Ülküsüz yaşayanlar ve Ülküsüz yaşlananlar” bu sistemde, finans ve market ekonomisinin moloz ve zibil yığınları olmaktadır.

Teşkilat disiplini içinde bir Ülkücülük, benliğini “Allah yolu“na vakfettikten sonra, “ilahi mülkün tamamına” talip olmaktır. Dolayısıyla da Ülkücülük, “iradesini, hiç bir beşeri güce satmamak ve sermayeye satılmamak“tır!.. Ülkücü de herkes gibi Allah’tan gelmiştir ve yine Allah’a dönecektir. Ancak ahdine sadık kalarak, murdar olmadan, zalime meze olmadan, “geldiği gibi” dönecektir.

Ülkücülük, “enerjinin şeytandan sakınımı kuramı“dır.

Bunu, şeytana ezelden yenik düşmüş ademoğullarına anlatamazsınız!..

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.