ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4172
EURO
10,0166
ALTIN
493,11
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...

MHP’li Bal’dan ağır İmralı benzetmesi

MHP’li Bal’dan ağır İmralı benzetmesi
18.11.2013
0
A+
A-

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, AK Parti’nin İmralı sürecinde kapalı kapılar ardında anayasa yapmaya çalıştığını iddia etti.

mhpli_baldan_agir_imrali_benzetmesi_h25081

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal’dan hükümete ağır suçlama! Hükümetin dolambaçlı yollarla Meclis Başkanı Cemil Çiçek’i aracı kılarak, komisyonfaaliyetlerini sona erdirmek istediğini söyleyen Bal, anayasa sürecinin İmralı’da kapalı kapılar ardından yürütüldüğünü savundu. İşte Bal’ın o sözleri;

Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi MHP Konya Millekvekili Faruk Bal, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısının ardından, parlamentoda basın toplantısı düzenledi.
 Komisyonun bugünkü gündeminin, çalışmaları nasıl verimli hale getirebilecekleri, üzerlerine düşen görevi tamamlayarak yeni anayasayı nasıl inşa edebilecekleri olduğunu belirten Bal, “Ancak bu gündem yerine, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, dolambaçlı yollardan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na nasıl son verebilirim sorusunun müzakeresi şeklinde geçti” dedi.
İMRALI’DA KAPALI KAPILAR ARDINDA ANAYASA
Bal, AK Parti’nin, daha önce de Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarından memnun olmadığını ifade etti. Bal,  bu memnuniyetsizliğini de farklı mecralarda anayasaarayışları içinde ortaya koyduğunu, İmralı süreci adı altında kapalı kapılar ardında anayasayapma, CHP ile 60 maddeyi anayasalaştırma teşebbüslerinde bulunduğunu öne sürdü. Bal, sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Bu iki teşebbüs de ortaya koyuyordu ki; AKP‘nin, anayasa yapma konusunda iradesi yoktu. Bu takdirde AKP‘den beklenen doğru, makul, etik bir davranışın ürünü olarak ‘Bu komisyonun çalışmalarından çekiliyorum’ demekti. Adalet ve Kalkınma Partisi, böyle bir yolu seçmedi, bunun yerine Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek’i aracı kılarak, komisyonfaaliyetlerini sona erdirmek için dolambaçlı bir yolu seçmiştir.

KOMİSYON DAĞILIYOR MU?

Bugün komisyonda nasıl verimli şekilde çalışacağız sorusuna cevap aramak için toplanmıştık ama anlaşıldı ki komisyon nasıl dağıtılabilir sorusuna cevap aramak için toplantı yapılmış. Bu toplantı neticesinde ortaya atılan fikirler tartışıldı ama Sayın Çiçek’in bambaşka bir ifadesi çıktı. O da ‘Ben, bu görüşmeleri, bu fotoğrafı, sayın parti liderlerine ileteceğim. Daha önce alınmış olan, internette yayınlanan, televizyondakomisyon faaliyetlerinin duyurulması gibi hususları da düşüneceğiz’ diyerek toplantıyı kapattığı sırada, kendisine müteakip toplantının hangi tarihte olacağını sordum. Böyle bir toplantı yapılmayacağı intibahını alınca, orada bulunan dört partinin üyesine, yarın saat 3’te toplantı yapılması noktasında görüş birliğine vardık. Adalet ve Kalkınma Partisi, yarın saat 3’te toplantıya gelmezse,  diğer üç parti bir tutanakla belirleyecektir. Bu komisyonun usul ve esasını belirleyen iç yönetmeliğinin hükmüdür. İç yönetmeliğe uygun olarak davranacağız. Sonraki gelişmeleri de hep birlikte izleyeceğiz. Umarız ki Adalet ve Kalkınma Partisi, yarınki toplantıya gelir.”
“ÇİÇEK’İN BÖYLE BİR YETKİSİ YOK”
Faruk Bal, Meclis Başkanı Çiçek’in, bu komisyonu dağıtma yetkisinin bulunmadığını, komisyonu, dört partinin yetkili organlarının kurduğunu anımsattı. Bal, Çiçek değil, MHP‘nin yetkili organları kendilerini görevlendirdikleri için komisyonda olduklarını kaydetti.
Çiçek’in,  Meclis Başkanı sıfatıyla, siyasi partilerin iradelerinin üzerine çıkarak komisyonu dağıtmak gibi bir yetkisinin bulunmadığını ifade eden Bal, komisyonun dağılma usulünün, komisyonun iç yönetmeliğinde belirlendiğini anımsattı. Bal, komisyonun iki şekilde dağılabileceğine işaret ederek, komisyonun, anayasayı tamamlayıp, görevini bitirmesi ve gelişmelerden memnun olmayan bir partinin, komisyon üyeliğinden ayrılmasıyla dağılabileceğini söyledi.
“AK PARTİ KOMİSYONDAN ÇEKİLSİN”
AK Parti’nin, bugün havanda su dövülen bir toplantı yerine, siyasi etiğe uygun şekilde, dürüstçe, “Bu komisyonun çalışmasından memnun değilim” diyerek çekilmesinin, AK Parti açısından en doğru yol olacağını söyledi. Bal, “Ancak bunun yerine Sayın Çiçek ve onun aracılığıyla siyasi partilerin genel merkezlerine kusur atfedebilecek şekilde bir yönteme alet edilmesini doğru, haklı bulmuyoruz. Böyle bir mantıkla nasıl anayasa yapılacağından kuşku duyuyoruz. Yarın saat 3’te, komisyonun belli olan yerinde, toplantıda hazır olacağız. Umarız tüm partiler orada hazır olur” diye konuştu.
Bir soru üzerine Bal, Çiçek’in, bu şartlar altında komisyon başkanlığına devam edemeyeceğini ifade ettiğini belirtti. Bal, komisyon başkanlığından ayrılmasının, komisyonun dağılması anlamına gelmeyeceğini belirtti.
Bal, AK Parti’li üyelerin, yarın gelip gelmeyeceklerini saat 15.00’te göreceklerini kaydetti.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.