ÖN YARGI

Zeliha Alkan

MHP’li Bal’dan ağır İmralı benzetmesi

Bu haber 18 Kasım 2013 - 23:19 'de eklendi ve 792 kez görüntülendi.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, AK Parti’nin İmralı sürecinde kapalı kapılar ardında anayasa yapmaya çalıştığını iddia etti.

mhpli_baldan_agir_imrali_benzetmesi_h25081

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal’dan hükümete ağır suçlama! Hükümetin dolambaçlı yollarla Meclis Başkanı Cemil Çiçek’i aracı kılarak, komisyonfaaliyetlerini sona erdirmek istediğini söyleyen Bal, anayasa sürecinin İmralı’da kapalı kapılar ardından yürütüldüğünü savundu. İşte Bal’ın o sözleri;

Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi MHP Konya Millekvekili Faruk Bal, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısının ardından, parlamentoda basın toplantısı düzenledi.
 Komisyonun bugünkü gündeminin, çalışmaları nasıl verimli hale getirebilecekleri, üzerlerine düşen görevi tamamlayarak yeni anayasayı nasıl inşa edebilecekleri olduğunu belirten Bal, “Ancak bu gündem yerine, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, dolambaçlı yollardan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na nasıl son verebilirim sorusunun müzakeresi şeklinde geçti” dedi.
İMRALI’DA KAPALI KAPILAR ARDINDA ANAYASA
Bal, AK Parti’nin, daha önce de Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarından memnun olmadığını ifade etti. Bal,  bu memnuniyetsizliğini de farklı mecralarda anayasaarayışları içinde ortaya koyduğunu, İmralı süreci adı altında kapalı kapılar ardında anayasayapma, CHP ile 60 maddeyi anayasalaştırma teşebbüslerinde bulunduğunu öne sürdü. Bal, sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Bu iki teşebbüs de ortaya koyuyordu ki; AKP‘nin, anayasa yapma konusunda iradesi yoktu. Bu takdirde AKP‘den beklenen doğru, makul, etik bir davranışın ürünü olarak ‘Bu komisyonun çalışmalarından çekiliyorum’ demekti. Adalet ve Kalkınma Partisi, böyle bir yolu seçmedi, bunun yerine Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek’i aracı kılarak, komisyonfaaliyetlerini sona erdirmek için dolambaçlı bir yolu seçmiştir.

KOMİSYON DAĞILIYOR MU?

Bugün komisyonda nasıl verimli şekilde çalışacağız sorusuna cevap aramak için toplanmıştık ama anlaşıldı ki komisyon nasıl dağıtılabilir sorusuna cevap aramak için toplantı yapılmış. Bu toplantı neticesinde ortaya atılan fikirler tartışıldı ama Sayın Çiçek’in bambaşka bir ifadesi çıktı. O da ‘Ben, bu görüşmeleri, bu fotoğrafı, sayın parti liderlerine ileteceğim. Daha önce alınmış olan, internette yayınlanan, televizyondakomisyon faaliyetlerinin duyurulması gibi hususları da düşüneceğiz’ diyerek toplantıyı kapattığı sırada, kendisine müteakip toplantının hangi tarihte olacağını sordum. Böyle bir toplantı yapılmayacağı intibahını alınca, orada bulunan dört partinin üyesine, yarın saat 3’te toplantı yapılması noktasında görüş birliğine vardık. Adalet ve Kalkınma Partisi, yarın saat 3’te toplantıya gelmezse,  diğer üç parti bir tutanakla belirleyecektir. Bu komisyonun usul ve esasını belirleyen iç yönetmeliğinin hükmüdür. İç yönetmeliğe uygun olarak davranacağız. Sonraki gelişmeleri de hep birlikte izleyeceğiz. Umarız ki Adalet ve Kalkınma Partisi, yarınki toplantıya gelir.”
“ÇİÇEK’İN BÖYLE BİR YETKİSİ YOK”
Faruk Bal, Meclis Başkanı Çiçek’in, bu komisyonu dağıtma yetkisinin bulunmadığını, komisyonu, dört partinin yetkili organlarının kurduğunu anımsattı. Bal, Çiçek değil, MHP‘nin yetkili organları kendilerini görevlendirdikleri için komisyonda olduklarını kaydetti.
Çiçek’in,  Meclis Başkanı sıfatıyla, siyasi partilerin iradelerinin üzerine çıkarak komisyonu dağıtmak gibi bir yetkisinin bulunmadığını ifade eden Bal, komisyonun dağılma usulünün, komisyonun iç yönetmeliğinde belirlendiğini anımsattı. Bal, komisyonun iki şekilde dağılabileceğine işaret ederek, komisyonun, anayasayı tamamlayıp, görevini bitirmesi ve gelişmelerden memnun olmayan bir partinin, komisyon üyeliğinden ayrılmasıyla dağılabileceğini söyledi.
“AK PARTİ KOMİSYONDAN ÇEKİLSİN”
AK Parti’nin, bugün havanda su dövülen bir toplantı yerine, siyasi etiğe uygun şekilde, dürüstçe, “Bu komisyonun çalışmasından memnun değilim” diyerek çekilmesinin, AK Parti açısından en doğru yol olacağını söyledi. Bal, “Ancak bunun yerine Sayın Çiçek ve onun aracılığıyla siyasi partilerin genel merkezlerine kusur atfedebilecek şekilde bir yönteme alet edilmesini doğru, haklı bulmuyoruz. Böyle bir mantıkla nasıl anayasa yapılacağından kuşku duyuyoruz. Yarın saat 3’te, komisyonun belli olan yerinde, toplantıda hazır olacağız. Umarız tüm partiler orada hazır olur” diye konuştu.
Bir soru üzerine Bal, Çiçek’in, bu şartlar altında komisyon başkanlığına devam edemeyeceğini ifade ettiğini belirtti. Bal, komisyon başkanlığından ayrılmasının, komisyonun dağılması anlamına gelmeyeceğini belirtti.
Bal, AK Parti’li üyelerin, yarın gelip gelmeyeceklerini saat 15.00’te göreceklerini kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.