ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4172
EURO
10,0166
ALTIN
493,11
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...

Türkiye huzurlu değil

Türkiye huzurlu değil
25.11.2013
0
A+
A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’yi gelecekte bir bölünmenin eşiğine getirecek Türk-Kürt kavgasının başlayacağı bir döneme doğru girildiğini belirterek, “Bin yıllık kardeşliğimizi 3-5 çapulcunun, 3-5 hainin amacı doğrultusunda bozamayız, kıramayız, bu kardeşliği dağıtamayız” dedi.

 

Barzani’nin Diyarbakır ziyaretini eleştiren Bahçeli, “Şimdi de ikinci bir Habur rezaletiyle karşı karşıyayız. Türkiye’deki hainleri Kandil’de besleyen, karınlarını doyuran, ama Irak’taki Türkmenler’e zulüm yapan birkişi, bir zavallı, Türkiye’de devlet başkanı statüsüyle karşılanarak Habur’dan alınıyor, Diyarbakır’da getiriliyor. Bakanlar, milletvekilleri karşılıyor. Ertesi gün de tarihi buluşma gerçekleşiyor. Bu sebepten dolayı Türkiye huzurlu değildir, Türkiye rahat değildir, Türkiye gelecekte bir bölümenin eşiğine gelerek Türk-Kürt kavgasının başlayacağı bir sürece doğru girmektedir.” diye konuştu. 

 

MHP Manavgat Belediye Başkan adayı Raşit Enhoş’un seçim bürosunun açılışını yaptı. Burada halka seslenen Bahçeli, Anayasa Komisyonu’nda gelinen durumu da değerlendirerek “Şimdi Meclis Başkanı sen madem ki komisyon başkanlığından çekildin, Allah yolunu açık etsin, nereye gidersen git ama biz oradayız, diğer siyasi partiler de orada olmada kararlıysa AKP de gelirse geldi, gelmezse o da kaçmış olur” dedi. Mahalli idareler seçimlerinin önemine de değinen Bahçeli, “Türkiye’nin geleceğini belirleyen, siyaseti yeniden şekillendirmenin işaretlerine taşıyan çok önemli seçimler olacağını söyledi.

 

 

 

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki bir otelde düzenlenen 2. Akademisyenler Kurultayı’na katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sueno Otel’de gerçekleştirilen Öğretmenler Günü Kokteyline katıldı, ardından MHP Manavgat Belediye Başkan adayı Raşit Enhoş’un seçim bürosunun açılışını yaptı.

Burada halka seslenen Bahçeli, 30 Mart 2014’de mahalli idareler seçimlerinin yapılacağını, bugünden itibaren 126 gün sonra yapılacak seçimlerin belediye başkanları ve belediye meclis üyelerini seçmenin ötesinde Türkiye’nin geleceğini belirleyen, siyaseti yeniden şekillendirmenin işaretlerine taşıyan çok önemli seçimler olacağını söyledi.

 

AKP, YANDAŞLARA ÇALIŞTI

 

Gelecek yıl Cumhurbaşkanlığı, 2015 yılında milletvekilliği seçimlerinin de yapılacağını hatırlatan Bahçeli, oy verirken 11 yıllık AKP iktidarının uygulamalarının düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Bahçeli, 11 yıllık iktidarı döneminde AKP’nin kendisine verilen imkanları iyi kullanamadığını, sorunları çözemediğini, ülkeyi açlık, adaletsizlik ve ahlaksızlıkla karşı karşıya bıraktığını belirterek “Türkiye’nin birçok meseleleri çözüm beklerken, bu 11 yıl içerisinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy

veren aziz vatandaşlarımın bir bölümü iktidardan beklentilerini karşılayamamış ama siyasi iktidarın çevresinde ve yanında olan, başka bir ifade ile hanedandan yana olan kim varsa dünya malını yükleyerek hayatlarını değiştirmişlerdir” diye konuştu.

Bahçeli, siyasi iktidarın eldeki imkanları kullanarak millet için bazı hizmetlerde bulunduğunu ama bu kadar siyasi güce sahip iktidarın 11 yıllık dönem içinde Türkiye’nin bekleyen sorunlarını çözmeyi başaramadığını anlattı.

Türkiye’de çok büyük oyunların oynandığını, milletin tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Bahçeli, milleti etnik temelli bölünmeye, mezhep temelli ayrışmaya sevk eden çok tarihi hatalar yapıldığını vurguladı.

Bahçeli, “Bu hatalar bilmeyerek yapılan hatalar olmaktan çıkmıştır. Bu hatalar demokratik açılım denen zırvayı kapsayan ve Türkiye’nin başını belaya sokacak tehlikeli bir gidiştir” diye konuştu.

 

İktidarın terörle mücadeleyi bir kenara bıraktığını ve terörle müzakere sürecine girdiğini belirten Bahçeli, şöyle konuştu: “İmrali canisi bir adada, villa gibi bir yerde yaşayarak geçmişten bu

yana bir takım şeylere dikkat çeker hale gelmiştir. Her hafta sonunda bazıları burayı ziyaret ediyor. Oradan aldıkları talimatlarla Türkiye’yi bölmeye yönelik gayretlerini sürdürüyor. Sayın Başbakan buradan yumuşamış bir iklim gördüğünü ve bunu barış ve demokrasi ile çözeceğini zannediyor.”

PKK’nın 1978 yılı Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Fis köyünde Kürdistan devletini kurmak amacıyla kurulduğunu kaydeden Bahçeli, örgütün bu amaca ulaşmak için zaman zaman demokrat, zaman zaman masum görünerek herkesi kandırmaya çalıştığını söyledi.

ERDOĞAN’A UYARILAR

O tarihten bugüne birçok şehit verildiğini, beşikteki bebekten 70 yaşındaki kişiye kadar 40 bin vatandaşın hayatını kaybettiğini vurgulayan Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ı eleştirerek, şöyle konuştu:

“Oslo sürecinden demokratik zırvayı ortaya koyarak bir yola girmiş oluyorsun. Buna da hala devam etme gayreti içerisinde bulunuyorsun ama kazanan İmralı canisi oluyor. O ne diyorsa onu yapıyorsun. Oslo’dan itibaren bumüzakerede neyin sözünü veriyorsan, o sözü senden istiyor. Ümüğünü sıkıyor, istediği zaman gevşetiyor, istediği zaman boğuyor seni. Buna dikkat et. Bu yetmiyormuş gibi birinci Habur rezaletini ortaya koydun. Getirdin, affettin, otobüsün üzerine çıkarttın, Türkiye’yi dolandırdın. Ne oldu, terör iflas mı etti, terörizm ortadan mı kalktı?

Şimdi de ikinci bir Habur rezaletiyle karşı karşıyayız. Türkiye’deki hainleri Kandil’de besleyen, karınlarını doyuran, ama Irak’taki Türkmenler’e zulüm yapan bir kişi, bir zavallı, Türkiye’de devlet başkanı statüsüyle karşılanarakHabur’dan alınıyor, Diyarbakır’da getiriliyor. Bakanlar, milletvekilleri karşılıyor. Ertesi gün de tarihi buluşma gerçekleşiyor. Bu sebepten dolayı Türkiye huzurlu değildir, Türkiye rahat değildir, Türkiye gelecekte bir bölümenin eşiğine gelerek Türk-Kürt kavgasının başlayacağı bir sürece doğru girmektedir.Bin yıllık kardeşliğimizi 3-5 çapulcunun, 3-5 hainin amacı doğrultusunda kıramayız, bu kardeşliği dağıtamayız.”

“36 NEYİN NESİDİR”

Türkiye’de milli kimliğin aşağılandığını, Türklüğün dışlandığını belirten Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın milleti 36’ya böldüğünü vurguladı. Bahçeli, “(Bu 36 neyin nesidir, bir say) diyoruz. Sayamıyorsun, bildiğin 5-6 tane, onutekrarlayıp duruyorsun. Peki sen kimsin niye söylemiyorsun” dedi.

 

Medyaya da eleştirilerde bulunan Bahçeli, şu anda biri yandaş, diğeri de korkutulanlar olmak üzere iki medya grubunun sürekli AKP haberleri yaptıklarını ifade etti. Bahçeli, “Hanımefendiler alıyorlar kumandayı, şu kanalabakıyor Recep Tayyip Erdoğan, (yine mi sen) diyor. Geçiyor öbür televizyona bakıyor, (burada da mı sen) diyor. Böyle dolana dolana en sonunda diyor ki (lanet olsun, kapatıyorum)” şeklinde konuştu.

ANAYASA ÇALIŞMALARI

MHP lideri Bahçeli, 2007 ve 2011 yılları seçim dönemlerinde her siyasi partinin seçim beyannamesinde yeni bir anayasa yapımını millete vaadettiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “MHP olarak dedik ki (bütün siyasi partiler anayasa değişikliğini istiyorsa gelin Meclis’te bulunan siyasi partilerin eşit katılımıyla ve bir dekendine has 15 maddelik ilkesiyle anayasa çalışması yapalım). Meclis’in Başkanı da bu uzlaşma komisyonunun başkanı olsun. Şimdi 60 madde üzerinde mutabakat sağlandı.

Ama anayasanın nasıl tamamlanacağı üzerinde çalışmalar devam ederken bu demokratik açılım zırvası, barış süreci, Oslo müzakerelerinde hangi sözler verilmişse onları yerine getirmek, bir takım aflar çıkartabilmek, anayasada bazı demokratik hakları birilerine verebilmek için oyun üstüne oyun kurarlarken, şimdi masadan kalkıyorlar.

Bütün siyasi partiler diyor ki (zamanla uzlaşabildiklerimiz üzerinde çalışalım). Adalet ve Kalkınma Partisi bundan rahatsızlık duyuyor, masadan kalkmak istiyor ama milletin yüzüne bakmaya cesaret edemediği için MeclisBaşkanını evvelsi gün görevlendirmiş.

(Ben masadan kalkıyorum, bu 60 maddeden öte bir şey olmuyor) diyerek komisyonu dağıtmaya çalışıyorlar. Neden, çünkü MHP orada kaya gibi duruyor. Masadan kalkmaya niyeti de yok. (Masadan kim kaçarsa kaçsınama biz orada duracağız) diyoruz. Şimdi Meclis Başkanı sen madem ki komisyon başkanlığından çekildin, Allah yolunu açık etsin, nereye gidersen git ama biz oradayız, diğer siyasi partiler de orada olmada kararlıysa Adalet ve Kalkınma Partisi de gelirse geldi, gelmezse o da kaçmış olur.”

Bu arada Bahçeli, konuşması sırasında ikindi ezanının okunması üzerine konuşmasına ara verdi. Ezanın bitmesinin ardından da konuşmasına devam etti.Bahçeli, Manavgat’taki açılışın ardından il merkezinde düzenlenen bir kermese katıldı, ardından karayolu ile Ankara’ya döndü.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.