MHP’LI GÜNAL: ÜLKEMIZ HUKUKSUZLUKTA TUZUN KOKTUĞU NOKTADIR

Bu haber 18 Şubat 2014 - 7:27 'de eklendi ve 1.049 kez görüntülendi.

m-gunal1245

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Adalet Bakanlığı’na bağlanmasının üzüntü verici olduğunu söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) Adalet Bakanlığı’na bağlanmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Günal yaptığı yazılı açıklamada, HSYK’da yapılan değişikle Türkiye’nin hukuk devleti olmaktan çıktığını savundu.

HSYK’nın bir genel müdürlüğüne dönüştüğünü ve bunun anlamının da kanun eliyle hukukun katledilmesi olduğunu iddia eden Günal, Türkiye’nin 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası yürütmenin yargı üzerindeki baskı ile Recep Tayyip Erdoğan’ın tek adamlığına dönüştürüldüğünü ifade etti.

HSYK Tasarısı’ndaki bu değişiklikle ‘et kokarsa tuz’ hikayesine dönüştüğünü aktaran Günal, ülkenin ‘peki tuz kokarsa ne yapacağız?’ konumunda olduğunu kaydetti.

Günal, “Maalesef şuan tuzun koktuğu noktadayız. Daha önce koskoca Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), bakanlık yapılıp özerkliğini kaybettiği gibi, bu düzenleme ile diğer kurumlardaki denetim birimlerinde olduğu gibi Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu da hakimler ve savcılar genel müdürlüğüne dönüştürüyor. AKP Hükümeti teftiş kurulları gibi, Sayıştay gibi denetimle ilgili hiçbir kurum kalmasın istiyor. Bu Başbakan’ın “Istiklal savaşı” dediği, oğullarının ve yandaşların istiklali ve istikbali için yapılan savaşın sonucudur. Çünkü hukuki değil siyasi bir karar olduğu apaçık ortadadır. Meclis’e geldiğinden beri MHP Grubu olarak, bu düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledik. AKP adli bir soruşturmayı engellemek için yasama organını yürütmenin tahakkümü altında kullanarak, adaleti tecelli ettirmek yerine kanun devleti olarak birtakım kuralları değiştirmek, alınan hukuk kurallarını etkisiz hale getirmek için TBMM kullanılmaktadır. Anayasa’da yer alan ne hukuk devletiyle, ne hakim teminatıyla, ne mahkemelerin bağımsızlığıyla ilgili hiçbir husus kalmamıştır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments