DOLAR
8,2889
EURO
10,1066
ALTIN
489,03
BIST
1.445
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

Neden Ülkü Ocakları?

Neden Ülkü Ocakları?

Türkiye’nin, Türk ve İslam Âleminin nihayet insanlığın içinde bulunduğu kaosa baktığımızda yerelden genele uygulanan ideolojik çözümlerin huzur getirmediğine şahit oluyoruz. Buradan hareket ile gençliğimizin baharından bu yaşımıza kadar yaşantımıza yol ve yön veren fikir dünyamızın hak olduğuna bir kez daha şahit olmaktayız.

Yıllarca Türk milletinin asli cevherini oluşturup, onun ruh kökünü yoğuran dini ve milli değerlerimize son dönemde ne kadar ihtiyaç olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Küflenmiş, hastalıklı bir yapıya dönüşmüş güç ve gücün kontrolsüz kullanımı, milletimizin değerlerini mankurtlaştırmaya başlamıştır.

İşte bu genel problemlerin çözümüne en müşahhas yaklaşımı dün olduğu gibi bugün de Ülkü Ocaklarının ilim-ahlak çizgisindeki tutarlı fikir yapısı sunmaktadır.

Peki, Ülkü Ocakları nasıl bir medeniyet tasavvuruna taliptir?

Ülkü Ocakları;
·  Türk’ün tarihinden getirdiği Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresini diriltmek,
·  Türk milletinin iktisadi, siyasi ve sosyal meselelerine çözüm üretmek,
·  Yok edilmek istenen bir nesli yeniden asli cevheri ile tanıştırmak ve barıştırmak,
·  Türk gençliğini dini değerleri ile donatıp sarsılmaz bir iman sahibi kılarak milletinin hizmetine sunmak geçmişi ile bağları koparılan milletimizi tarihi ile barıştırıp geleceğin milliyetçi büyük Türkiye’sini kuracak nesiller yetiştirmek gayesi ile hareket etmektedir.

Ülkü Ocakları milletine karşı derin sevgi ve saygı taşıyan milletinin ızdırapları karşısında çözüm yoları arayan bir anlayış ile ülke meselelerine yaklaşmaktadır.

Ülkü Ocakları rahmetli Başbuğ’un ifadesi ile tıbbiye laboratuarları ile ilahiyat fakültelerinin koridorlarını birleştiren yani ilim ile imanı esas alan kuruluşlardır.

Ülkü Ocakları batıcılığı bir taklitçilik müessesesi haline getiren ve bugün her türlü mesuliyet duygusundan yoksun, milletinin değerlerine küfrederek milletinin ekmeğini yiyenlere karşı milli bir bilincin genç nesillere aktarıldığı mekânlardır.

Ülkü Ocakları bölünmek istenen ülkemizin doğudan batıya bin yıllık kardeşliğini yaşatmak için milli şuurun diriltildiği yerlerdir.

Ülkü Ocakları Peygamber Efendimizin evi kader mübarek, âlimlerin tekkesi kadar kutsal, asker ocağı kadar kıymetli yerlerdir.

Ülkü Ocakları, Allah(c.c.)’ın, Rasulullah(S.a.v.) Efendimize, onunda ümmetine vaaz ettiği hakikatlerin genç nesillere aktarıldığı adreslerdir.

Ülkü Ocakları, Türk milletini buhranlar anaforundan kurtarıp, milli-manevi bütünlüğünü sağlamış, ezel-ebed köprüsünü doğru kurmuş, kökü mazide olan bir ati hareketinin neşv-ü nema bulduğu mekânlardır.

Ülkü Ocakları, yok edilmek istenen bir nesli, YENİDEN MANEVİYATA DÖNÜŞ hareketi ile dirilişini sağlama mücadelesinin verildiği kutlu bir çınar gölgesidir.

Ülkü Ocakları “Ben Türk milletini sokaklarda ıspanak fiyatına satılan demokrasiye, hile ve rüşvet ile çiğnenen çiğnetilen bir hukuk düzenine, tefeciliğe, kara borsaya yer ve ren bir iktisadi yapılanmaya çağırmıyorum. Türk milletinin Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve faziletine, sevgiye, barışa, kardeşliğe, adalette yarışa kısacası hak yolu hakikat yolu ALLAH YOLUNA çağırıyorum. Haraketin adını isteyen herkese açıklıyorum. YENİDEN MANEVİYATA DÖNÜŞ” anlayışını gönüllere nakşeden kutlu yuvalardır.

Ülkü Ocakları, milliyetçiliği içi kevserle dolu kase olarak gören ve esas değeri kaseye değil kevsere veren; kasenin kevserin nurunu aydınlatması ile değer kazandığına inanan bir neslin yetiştirildiği,bid’at nedir bilmeyen tertemiz Müslüman olma şuuru ile Türk milletini önce bölgesinde lider daha sonra da dünyada en güçlü ülke yapma gayreti ile kutlu davasına hizmet yarışında ülkücülerin yetiştirildiği içi pak dışı pak mekanlardır.

Madem ki Ülkü Ocakları böylesine manevi dinamikleri esas alan o çizgide de insan yetiştirmeyi gaye edinen kutlu mekânlardır, öyleyse Ülkü Ocaklarının önderliğinde Türkiye’nin gönül seferberliği gerçekleştirilmelidir.

Özellikle son zamanlarda ülkü Ocaklarının doğudan batıya Yaşatma ideali ve vefa şuuru ile düzenlediği kültür ağırlıklı projelerinin ülkemizin bölünmez bütünlüğü adına önemi tartışmasız değer taşımaktadır.

Türkiye’ye düşen, kısır çekişmelerden uzak durarak Ülkü Ocaklarının ve ülkü sevdalılarının bu seferberliğine sahip çıkmasıdır.

Eğer sahip çıkılmazsa nasıl dün Kırım’a Tuna’ya ağıt yakılmış ise yarın da dilim varmıyor ama daha yakındaki yerlere ağıt yakmak zorunda kalınabilir. Öyleyse ülkemizi bölmek isteyen terör örgütünün paralel yapılanmasına karşı Ülkü Ocaklarının ifade ettiği bin yılı aşan kardeşlik köprüsüne kucak açılmalıdır. Çünkü o köprü Ülkü Ocaklarının varlık gayesidir.