ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,5543
EURO
10,0788
ALTIN
496,10
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
30°C
İstanbul
30°C
Gök Gürültülü
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Gök Gürültülü
30°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Ahmet B.KARABACAK         Sevgili dostum merhum Necdet Sevinç’i düşününce mükemmeli arayan adam diyebilirim ancak. Bana, daha kendisi lise talebesi iken memleketi Gaziantep’ten yazdığı mektuptan ve geldiği İstanbul’dan,1966 yılından beri, hemen hemen yarım asra yakın dostluğumuz devam etti onunla… Yıllarca nasıl, hiç çatışmadan, küsmeden, kırılmadan böyle çetin bir...
Bülent Vedat AYDEMİR     Bir Necdet Sevinç’imiz vardı. Türk milliyetçisi, Ülkücü… Cesur yürek! Tek silahı kalem olan yılmaz bir savaşçı! Dost’a gül goncası, düşmana gül dikeni! Bir mücadele ve dava adamı! Gazeteci, tarihçi, romancı Necdet Sevinç…   Ömrünü Türk Milliyetçiliği davasına adayan; yazılarından dolayı kurşunlanan, hapislerde yatan çilekeş gazeteci/...
İnsansız savaş uçağından ilk görüntüler geldi! Selçuk Bayraktar, ilk uçuş için tarih verdi. Baykar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi projesinin kavramsal tasarım görsellerini paylaştı. Baykar’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Muharip İnsansız Uçak Sistemi projemizin kavramsal tasarım görsellerini ilk kez paylaşıyoruz.” ifadeleri yer aldı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ise “Hedefimiz,...
KUTLU MÜCADELENİN ADI BAŞBUĞ’UM Güntülü AYYILDIZ Yavru vatanda, ruhunda ateşlenenAna vatan toprağında filizlenenKuleli ’den başlayıp Türklüğü saranKutlu mücadelenin adı Başbuğ’um Kırklarda tabutluk, seksenlerde MamakSığındı işkencelerden Allah’a, bak!Sırtladı çile yumağını yüzü akKutlu mücadelenin adı Başbuğ’um Gayesi birlik; dilde, işte, fikirdeMuradı dirlik, vatanın her yerindeBedeni Türklük, ruhu İslam içindeKutlu mücadelenin adı Başbuğ’um...

“Hoca Ahmed Yesevî ve Hikmetleri” Üzerine

“Hoca Ahmed Yesevî ve Hikmetleri” Üzerine

M. Türker BAL

Son çeyrek asır içerisinde ülkemizde daha çok gündeme gelen ‘Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî’ ismi ve bu çerçevede dile getirilen görüşler, konu ile ilgisiz insanlarda bile Ahmed Yesevî hakkında bir kanaatin oluşmasını sağlamıştır. Ülkemizin hemen her köşesinde “Ahmed Yesevî” ismi verilen cadde ve sokaklar; eğitim kurumları bu ilginin gündelik hayatın bir parçası haline gelmiş yansımalarıdır. Ahmed Yesevî hakkında hem akademik düzeyde, hem de popüler kültür ortamlarında birçok faaliyetin sergilendiği de görülmektedir.

Bu popülerleşmenin beslediği merak ile Hoca Ahmed Yesevî ve Yesevîlik tarikatı hakkında gündeme getirilen birçok soruyu aydınlatmak için Yesevî hakkında bir başvuru kaynağı olacak ve özellikle gençlere Ahmed Yesevî ve tasavvufî yolunu tanıtacak ve hikmetleri ile tanışmalarını sağlayacak bir eserin yayını gerekiyordu.  Yaklaşık 25 yıldır, Ahmed Yesevî ve Yesevîlik üzerinde çalışan Dr. Hayati Bice’nin işte bu gerekliliği karşılamak üzere hazırladığı “Hoca Ahmed Yesevî ve Hikmetleri” kitabı H yayınları arasında okura sunuldu.

Dr. Hayati Bice’nin kitabını okuyacak insanları akademik bir çalışma formatının soğukluğu ile karşı karşıya bırakmamak üzere dipnotlara boğmadan, muhtelif kaynaklardaki -ve bazen birbiriyle çelişen- rivayetler, mümkün olduğunca tarihî realitelere uygun şekilde düzenlenerek verildiği görülüyor.

Kitabın girişinde Türklerin İslâmlaşma tarihi, üç asırlık bir süreç 35 sayfaya başarıyla sığdırılarak güzel bir şekilde özetlenmiştir.

Dr. Bice’nin eserinin 215 sayfalık ilk bölümünde “Hoca Ahmed Yesevî’nin Tarihî ve Menkıbevî Hayatı” başlığı altında Hoca Ahmed Yesevî’nin hayatı kaleme alınmıştır. Ahmed Yesevî’nin hayatı, rivayetlerden yola çıkılarak bir roman tadında okunmasını sağlayacak menkıbelerle anlatılmış ve Ahmed Yesevî ile ilgili menkıbelerin tarihî kaynaklara sadık kalarak nakledilmesi uygun görülmüştür. Bu çalışma ile her şeyden önce bir ‘tarîkat kurucusu’ olan Ahmed Yesevî’nin tarîkatı olan Yesevîlik (= Yesevîyye) yolu, -bir bütün halinde sunularak- çağdaş dünyanın insanları için ilk kez erişilebilir, pratikleri ile yaşanılabilir bir hale getirilmiştir. Kitabın “Yesevîlik Âdâbı” ile ilgili sayfaları sayesinde Yesevîlik tarîkatı, çağdaş dünyanın insanları için güncellenmiştir, denilebilir.

Eserin ikinci bölümünde ise Ahmed Yesevî’nin mesajını asırlardır nesilden nesile aktaran ve “hikmet” adı verilen şiirlerinden seçilen 99 örnek hikmet okura sunulmuştur. Ahmed Yesevî’nin kendisinden önce -ve sonra- yaşamış diğer Türk evliyası arasından öne çıkmasında kuşkusuz, ‘hikmet‘leri çok etkili olmuştur. Kitap üretimin çok zor olduğu yüzyıllarda yazılı olmaktan ziyade sözlü nakil ile kuşaktan kuşağa aktarılan Yesevî hikmetlerinin, “Hazret Sultan Yesevî” isminin asırlara direnmesinde oynadığı rolü, ilahî rahmetin Türk yurtları üzerinde bir tecellisi olarak değerlendirmek yerindedir.

“Yesevî Hikmetlerinden Seçmeler” bölümünde, 176 sayfada sunulan 99 hikmet seçilirken, öncelikle gençler için yararlı olacağı düşünülen ve Ahmed Yesevî’nin misyonunu en iyi şekilde yansıtacağına inanılan hikmetler tercih edilmiştir. Bu hikmetler dikkatle incelenirse Ahmed Yesevî’nin gönül dünyasına ulaşabilmek ve hikmetlerle sunmak istediği ana mesajını kavramak mümkün olabilecektir.

Kaynakça ise Yesevî ve Yesevîlik hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak isteyen her düzeyden insanımıza yol gösterecek tarzda, bir referans kaynağı olarak ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Böylece Ahmed Yesevî ve Yesevîlik konusunda derinleşmek isteyen her düzeyden okur için sağlam bir referans listesi sunulmuştur.

Son olarak şunu belirtmeliyiz: Burak Anılır tarafından düzenlenen ve Ahmed Yesevî Türbesi’nin kubbesinden bir görünüm ile süslenen zarif kapağı ile Dr. Hayati Bice’nin “Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî  ve Hikmetleri” eseri kitaplığınızda mutlaka yer alması gereken temel bir eserdir.

***

Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî  ve Hikmetleri, Dr. Hayati Bice, H Yayınları, 447 sayfa, İstanbul-Kasım 2014.
İnternetten Sipariş Adresi: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=710911

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.