DOLAR
8,2747
EURO
10,0747
ALTIN
488,70
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
19°C
İstanbul
19°C
Açık
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

“AKP döneminde hırsızlar polisleri kovalıyor “

“AKP döneminde hırsızlar polisleri kovalıyor “
10.04.2015
0
A+
A-

10 Nisan Polis Bayramı nedeniyle basın açıklaması yapan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, ” Ülkemizin huzur ve güvenliği için zor şartlar altında can siperane görev yapan Türk polisi maalesef verdiği hizmetin karşılığını alamamaktadır.  2007 ve 2011 seçimleri öncesinde emniyet çalışanlarına ‘ özlük haklarını iyileştireceğiz’ diye söz veren AKP Hükümeti bu sözünü unutmuş; polislerimizin özlük hakları, çalışma koşulları, hizmet binaları, lojmanları gibi önemli sorunları karşısında hiçbir çözüm üretmemiştir. İşine geldiğinde bir gecede MİT Kanununu değiştiren AKP,  13 yıldır emniyet çalışanlarına üvey evlat muamelesi yapmaktadır.” dedi. 

 

AKP döneminde polislerin hırsızları değil hırsızların polisleri kovaladığını söyleyen MHP’li Akçay, ”  AKP tarafından Gezi olaylarında kahraman ilan edilen hatta maaş ikramiyesi verilen polisler, 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrasında hain ilan edilerek adı yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna karışan İçişleri Bakanı tarafından görevden alınmış veya sürülmüştür. Dolayısıyla AKP döneminde artık polisler hırsızları değil hırsızlar polisleri kovalamaktadır.” dedi.

HaberRes_41496.jpg.pagespeed.ce.f3OXDwBaJp

AKP EMNİYET ÇALIŞANLARININ SORUNLARI KARŞISINDA DUYARSIZDIR

Emniyet teşkilatı çalışanlarının sorunları konusunda AKP’nin duyarsız kaldığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, ”  Çalışırken 1’inci dereceye yükselen emniyet çalışanları 3’üncü dereceden emekli edildiği için çok düşük emekli maaşı almaktadır. Tazminat ve fazla mesai ücretleri emekli maaşına yansımadığından, emekliye ayrılan polislerin maaşı yarı yarıya düşmektedir. 2200 ek gösterge alan Emniyet çalışanlarının ek göstergeleri 3600’e çıkarılmalıdır. Kamudaki personel haftada 40 saat çalışırken günde 12, haftada 72 saat çalışan polislerimiz bu çalışmalarının karşılığını alamamaktadır.

Düzensiz çalışma şartları, mesleki risk ve stresli çalışma ortamı, bırakın çalışma azmini, polisimizin yaşama azmini dahi kırmaktadır. Bu durum intihar vakalarına kadar gitmektedir. Son on yılda 320 polis intihar etmiş, yüzün üstünde polisimiz şehit olmuş, 1.600 polis görevi sırasında ve görevin yarattığı  meslek hastalığından vefat etmiştir. Hiçbir meslekte bu kadar intihar olayı yoktur. Bunun mutlaka araştırılması gerekmektedir. Üniversite mezunu polisler ortalama yirmi altı-yirmi yedi yaşında göreve başlamaktadır. Görevde yükselme sınavlarına girebilmek için otuz beş yaş sınırı ve altı sene fiilî hizmet süresi düşürülmelidir.

Bütün memurlar 8’inci dereceden itibaren ek gösterge alırken polisler ancak 4’üncü dereceden itibaren alabilmektedirler. Polise yalnızca asli görevini yapma imkânı sağlayan düzenlemeler yapılmalı, polis; bina ve kişi koruma ile tebligat işlerinden acilen kurtarılmalıdır. Emniyet teşkilatı  mensuplarımızın lojmanları yetersizdir. Lojmandan faydalanamayan polislerimize kira yardımı yapılmalıdır. Polislerimizin atama ve terfileri objektif kriterlere bağlanmalıdır. Görüldüğü gibi zor şartlar altında can siperane görev yapan Türk polisi maalesef verdiği hizmetin karşılığını alamamaktadır.  Polislerin özlük hakları, çalışma koşulları, hizmet binaları, lojmanları, gibi problemli alanlarda bir çözüm ortaya koyamayan AKP 2007 ve 2011 seçimleri öncesinde emniyet çalışanlarının özlük haklarının düzeltileceği yönündeki sözünü unutmuştur. ” dedi.

 

AKP DÖNEMİNDE POLİSLER HIRSIZLARI DEĞİL, HIRSIZLAR POLİSLERİ KOVALIYOR

AKP Döneminde hırsızların polisleri kovaladığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, ” 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında adı yolsuzluk ve rüşvete karışan dört bakanın görevden alınmıştır.   Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar dönemin Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile çerçevesinde hareket ettiğini söylemiştir. AKP’nin yolsuzluk yapanları aklamak için gösterdiği olağanüstü çabalar göstermiş bunun için HSYK Kanununu dahi değiştirmiştir. AKP tarafından Gezi olaylarında kahraman ilan edilen hatta maaş ikramiyesi verilen polisler, 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrasında AKP tarafından hain ilan edilmiştir. AKP’li bakan, işadamı ve bürokratların yolsuzluğunu ortaya çıkaran polisler adı yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna karışan İçişleri Bakanı tarafından görevden alınmış veya sürülmüştür. Dolayısıyla AKP döneminde artık polisler hırsızları değil hırsızlar polisleri kovalamaktadır.”

 

EMNİYET ÇALIŞANLARININ SORUNLARINA YÖNELİK ÖNERİLERİMİZ AKP TARAFINDAN REDDEDİLMİŞTİR

Emniyet Çalışanlarının sorunlarına ilişkin Milliyetçi Hareket Partisinin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Plan ve Bütçe Komisyonu MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, ” Emniyet Teşkilatı çalışanlarının hizmet tazminatlarının artırılması, emniyet çalışanlarının birinci dereceden emekli olabilmesi, emniyet çalışanlarının ek göstergelerinin artırılması ve emniyet çalışanlarına 8 inci dereceye kadar ek gösterge verilmesine yönelik kanun teklifimiz AKP tarafından reddedilmiştir. Emniyet mensuplarının sorunlarına ilişkin verdiğimiz Meclis Araştırma önergemiz 10 Nisan 2012 tarihinde yani polis bayramında AKP tarafından reddedilmiştir.

Üst kademe yöneticiler hariç olmak üzere polislerin sendika kurabilmesine yönelik kanun teklifimiz AKP tarafından gündeme alınmamıştır. İşine geldiğinde bir gecede MİT Kanununu değiştiren AKP,  Emniyet çalışanlarının sorunlarını yıllardır neden çözmemektedir. Anlaşılan emniyet mensuplarının sorunlarının çözülmesi için Milliyetçi Hareket Partisinin iktidara gelmesi gerekiyor.” dedi.

 

MHP İKTİDARINDA EMNİYET ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ÇÖZÜLECEKTİR

MHP iktidarında emniyet çalışanlarının sorunlarının çözüleceğini söyleyen MHP’li AKÇAY, ” MHP iktidarında; emniyet hizmetleri tazminatı artırılacaktır. Emniyet hizmetleri sınıfı ek göstergeleri artırılacaktır. Çalışan ile emekli emniyet personeli arasındaki maaş farkı giderilecektir. Haftalık 40 saatin üstündeki mesailer için emniyet çalışanlarına fazla mesai ücreti ödenecek ya da fazla çalışma süreleri emniyet çalışanlarının yıllık izinlerine yansıtılacaktır. Emniyet amiri ve daha üst seviyede görevli emniyet hizmetleri sınıfı mensupları hariç olmak üzere, emniyet hizmetleri sınıfı ve emniyet teşkilatında çalışanlara sendika hakkı verilecektir.”dedi.

 

MHP’li Akçay sözlerine şöyle devam etti: ”  1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845’den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle  Türk Polis Teşkilatımızın kuruluşunun 170 nci yılını en içten duygularımızla kutluyor, zor çalışma koşullarına rağmen iyi ve kötü günlerinde onlara desteklerini esirgemeyen değerli ailelerine şükranlarımı sunuyor, sağlık, mutluluk ve görevlerinde başarılar diliyorum. Başta polis şehitlerimiz olmak üzere, şehitlik mertebesine ulaşan kahraman polislerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı ve bir ömür diliyorum.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.