DOLAR
8,2993
EURO
10,1192
ALTIN
490,09
BIST
1.453
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

Büyüklerimiz ne yaparlar?

Büyüklerimiz ne yaparlar?

Murat Gedik

 

 

24 Nisan; Türk milletinin şanlı tarih sayfasına eklenmek istenen bir kara lekedir. Her sene bu tarihte Dünya’nın her yerinde sözde Ermeni sorunu gündeme getirilir ve Türk milleti karalanmak istenir. Ve her sene buna karşılık bir avuç Türk insanı samimi niyetleriyle ellerinden geleni yapmaya çalışır ve bu sözde Ermeni sorununa karşılık verebilmek için adeta çırpınır.

Bu Ermeni sorunu olayı bütün Türk Varlığı’nı tehdit eder ve Avrupa’da yaşayan Türk insanını da yakından ilgilendirir. Avrupa Türk’ünün huzuru her 24 Nisan’da kaçar ve kendini tehdit altında görür.

Tarihi siyaset ile karıştıranlar, ezelden beri Türk ve İslam ile sorunu olanlar Ermeniler´i her 24 Nisan’da öne sürerler ve onlara sözde insanlık adına destek verirler. Nasıl insanlık ise hayatlarını Ermeni terörü dolayısıyla kaybeden yüzbinlerce Türk insanı bunların aklına gelmez.

***

Tam bir sene oldu Almelo’da nefret anıtının gündeme gelmesi. Her daim uyanık olması gerekenler aniden uyanıp sanki etekleri tutuşmuş gibi tepki verebilmek için yollar aradılar. Yanılmıyorsam üç defa tepki gösterisi düzenlendi ve istenilen etki bir türlü yakalanamadı. Yapılanların doğru ya da yanlış olup olmamasını tartışmanın bir anlamı yok. Fakat Almelo nefret anıtı konusu bir seneyi geçti. Bu koca bir yıl içerisinde Allah aşkına neler yapıldı? Daha doğrusu yapması gerekenler ne yaptılar? Ermeni sorununun 100. Yılının daha kapsamlı olarak gündeme geleceği belli değil miydi?

***

İyi niyetli arkadaşlar samimiyetlerini öne atarak kendi imkanları dahilinde başta Hollanda Meclisi olmak üzere Ermeni sorunu ile ilgili tepki çalışmalarını yapmaktalar, fakat asıl çalışma yapması gerekenler acaba ne yaptılar bu son bir yıl içerisinde?

Türk milleti tepkisiz kalıyor diye Hollanda Türk toplumunun fertlerine, STK’larına ve diğer kalıcı unsurlarına laf atanlar önce bir aynaya bakmalılıar. Bu Ermeni sorunu ne mevcut fertlerimizin ne de mevcut STK’ların çalışmalarla engelleyebileceği bir sorun değildir. Ermeni sorununun üzerine gitmek için bilgi, donanım, uzmanlık ve para gibi konular gerekir. Ve bu konuyu çözmesi gereken yerleri tenkit etmeyip fert ve STK’lara laf atmak cehalettir. Ayrıca “BEN” deyip bu işe ehil olmayıp dalan fert ve STK’lar ancak Türk Milletinin düşmanlarının ekmeğine yağ sürerler. STK’lardan asli görevlerinin ne olduğunu dahi kavrayamamanın delilidir bu konunun üzerine gidilmesini onlardan beklemek.

***

Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler acaba Ermeni sorunu konusunda ne düşünüyorlar? Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bunların danışmanları Ermenilerin eline koz verecek Ermeni sorunu ile hiç konuşma yaptılar mı, hiç özür dilediler mi? Tehcir insanlık dışı bir girişimdir dediler mi? Erivan sokaklarında Ermeniler’le kolkola gezdiler mi? Kardeş Azerbaycan bayrağını Ermeniler incitilmesinler diye yasakladılar mı? Yüzlerce müslüman kadınına tecavüz edilip katledilenlere lojistik destek olarak kullanılan Akdamar Kilisesini Devlet parası ve eliyle tekrar ibadete açtılar mı?

Ya Allah aşkına Türk Devleti’nin bir dışişleri var. Hangi proje ile bu Ermeni sorunu üzerine gidiyor diye neden hiç açıktan sorulmaz?

Aynı zamanda bazılarımız haklı olarak Ermeni sorununu savunanları tenkit ediyorlar, ediyorlar ama büyüklerimizin bu yukarıda yazılı olanları yaptıklarında da adeta alkışlıyorlar ve imkan olsa ellerinden öpecekler. Onlara da söylemek lazım “Büyük diye elini öptüklerinizin yanlışlarını alkışlıyor ve o yanlışları yapan başkası olunca saldırıyorsanız, bilin ki o zaman iradenizi teslim etmiş, vicdan ve samimiyetiniz ise bitmiş demektir.”

***

Ermeni sorununun üzerine gidilecekse öncelikle büyük kapsamlı bir projeye ihtiyaç var. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için Devlet adamlarının ya da büyük bildiklerimizin öncülüğü gerekmektedir. Tabi bunun için önce Milli Ruh gerek.

Biri söylesin artık bizim büyüklerimiz ne yaparlar?

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.