DOLAR
8,2993
EURO
10,1192
ALTIN
490,09
BIST
1.453
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

Eğitim Yap-Bozdan Kurtarılmalı

Eğitim Yap-Bozdan Kurtarılmalı

Hanefi BOSTAN

 

 

 

On üç yıllık AKP Hükümetleri döneminde Milli Eğitim, her yeni Bakanın göreve başlamasıyla köklü değişikliklere sahne oldu. Gelen her Bakan, bir önceki Bakanın uygulamalarını beğenmeyerek değişikliklere gitti ve eğitim yap-boz tahtasına dönüştü. Bunun böyle olması tabiidir. Eğitimden bihaber, tecrübeli eğitimcilerden rahatsız olan yöneticilerden başka ne beklenebilir? Yalanla, dolanla ve eğitimcilerin hakkını yemekten zevk alan siyasetçilerin eğitimi kaosa sürüklemesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

Nitekim bugün Milli Eğitim bitme noktasına gelmiş, bütün eğitimcilerin motivasyonu bozulmuş ve korku imparatorluğu oluşturularak her türlü hak gaspı ve ahlaksızlık meşru görülür olmuştur. Böyle bir ortamda eğitimin kalitesinden ve geleceğinden söz etmek abesle iştigalden başka bir şey değildir. Çünkü eğitim felç edildi. Felç olan bir hastayı tedavi etmeden ayağa kaldırmaya zorlamak akıl kârı olmasa gerektir.

Milli Eğitim Bakanlığı sanki öğretmen açığını kapatmış gibi hareket ederek beşinci sınıflara önce pilot bölgelerde uygulamaya başlayarak 16 ila 20 saat arasında yabancı dil eğitimine geçmeyi planladığı basına yansıyan haberlerden anlaşılmaktadır. 4+4+4 sistemi ile öğretmenlerin yaşadığı travma giderilmeden, yeni travmalara ve büyük sıkıntılara neden olmak eğitime ne gibi faydalar sağlayacaktır?

Bugün İngilizce başta olmak üzere hemen hemen bütün branşlarda hat safhada öğretmen açığı söz konusudur. Ayrıca alan derslerinin alan dışı ve sözleşmeli öğretmenler  vasıtasıyla kalabalık sınıflarda verilmeye çalışıldığı bir dönemde beşinci sınıfları yabancı dil hazırlık sınıflarına dönüştürme girişimi, kaos içinde bulunan eğitimi kör yumağa dönüştürmekten başka bir anlam taşımamaktadır.

Siz ilk önce öğretmen açığını kapatın. İhtiyaç duyulan on binlerce derslik sayısını çoğaltın. Yeterli sayıda ve verilmesi düşünülen yabancı dilin sınıfların düzeylerine uygun nitelikli yabancı dil öğretmenini yetiştirin ve sonra da  konuşma hakkınız doğsun.

Anadolu Liselerinde ve Süper Liselerde yabancı dil hazırlık sınıfları AKP hükümetleri döneminde kaldırılmadı mı? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye sormazlar mı?

Milli Eğitim başta olmak üzere bütün eğitim kurumlarını altüst eden AKP hükümetleri anlaşılan eğitime vurdukları darbeler yetmiyormuşcasına giderayak son hamlede bir hançer daha vurarak tamamen öldürmek istiyor. Bugüne kadarki uygulamalar bunun en bariz örneğidir.

Yüce Türk Milletinin eğitimi yap-boz tahtasına dönüştüren beceriksiz ve bilgisiz kadrolara bir daha buna fırsat vermeyeceği, dolayısıyla çocuklarının ve gençliğinin geleceğine sahip çıkarak gerekli müdahaleyi yabacağına inancım tamdır.

Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.